infektológia
Naponta egy új fertőzött - interjú Dr. Szlávik János infektológussal, a Szent László kórház főorvosával
A fiatalok már nem félnek az AIDS-től, pedig Magyarországon még mindig stigma. Mivel már nem számít halálos kórnak, kiesett a köztudatból és nemcsak a civilekéből, hanem az orvosokéból is. Miközben a fiatalok egy része éppen azért mer felelőtlen lenni, mert nem fél a fertőzéstől, addig a középkorúak néha az utolsó pillanatig is titkolják. Még az orvosuknak sem mondják el, azok pedig még az árulkodó jelekből sem jönnek mindig rá, hogy AIDS-szel állnak szemben. Magyarországon 10 végstádiumban lévő AIDS beteg közül 8 újonnan regisztrált.
A Middle East Respiratory Syndrome koronavírusról (MERS-CoV)
2012. június 13-án Szaúd-Arábiában egy 60 éves férfit vettek fel kórházi ápolás céljából 7 napja tartó lázas betegség, köhögés miatt. Az elvégzett mellkasröntgen kétoldali pneumoniát igazolt, ennek megfelelően piperacillin-tazobactam, micafungin, levofloxacin és osletamivir kombinációs terápiát indítottak.
Kullancs-encephalitis - Összehasonlító vizsgálatok
A különböző cégek által gyártott vakcinák immunogenitására irányuló vizsgálatok eredményeit nehéz összehasonlítani, hiszen különböző módszereket használnak a kullancs-encephalitis vírusra specifikus antitestek kimutatására. Ennek ellenére, a közelmúltban több vizsgálat eredménye is megjelent, melyekben ugyanazt a módszert használva vizsgálták az oltóanyagokat.
A Q-lázról
Q-láz 1937-ben kapta a nevét a „query fever” („kérdéses” láz) elnevezésből, hiszen a kórokozó akkoriban még nem volt ismert. Ez a furcsa név azonban a betegséget okozó ágens, a Coxiella burnetii felfedezése után is a betegségen ragadt.
A kullancs-encephalitis klinikuma, virológiája és pathogenezise
A kullancs-encephalitis egy flavivírus, a TBEV (tick-borne encephalitis virus) által okozott betegség, mely egyre növekvő közegészségügyi problémát okoz Európában.
Hogyan különböztetik meg a sejtek a baráttól az ellenséget?
Amikor az ellenséges baktériumok behatolnak a sejtbe, az immunfehérjék azonnal detektálják a támadást és aktiválják a természetes immunrendszert.
C-hepatitisz interferonkezelése miatti depresszió: a helyzet nem súlyos
Az Európai Pszichiátriai Kongresszuson elhangzott szerb tanulmány eredménye arra utal, hogy az interferonkezelésben részesülő krónikus C-hepatitiszes betegek 50%-át érintő depresszió rendszerint antidepresszáns terápia nélkül is magától rendeződik.
Az ACIP megerősítette a pneumococcus vakcinára vonatkozó javaslatát
Az amerikai népegészségügyi hatóság (CDC) Oltási Tanácsadói Testülete (ACIP) a Morbidity and Mortality Weekly Report hasábjain publikálta a 13 valens pneumococcus konjugált vakcinára (PCV13) vonatkozó ajánlásainak megerősítését, mely a fokozott kockázatú 6-18 éves gyermekek esetében az oltás rutinszerű alkalmazását javasolja.
Humán Borrelia miyamotoi fertőzés az USA-ban
A Borrelia miyamotoi spirochaeta baktérium genetikailag a visszatérő lázat (febris recurrens) okozó boriellafaj rokona. A kórokozót a Lyme-kór vektoraiként ismert kullancsok valamennyi fajában detektálták, így 2001-ben a Connecticutban endemikusnak számító Ixodes scapularis fajban is.
A hazai járványügyi helyzet általános jellemzése
A 2013. április 8-14. közötti időszakban bejelentett fertőző megbetegedések alapján az ország járványügyi helyzete az alábbiakban foglalható össze.
„A kullancsencephalitis kötelezően bejelentendő betegség” - Beszámoló a Nemzetközi Kullancsenkefalitisz Munkacsoport (ISW-TBE) 15. tudományos üléséről
Az International Scientific Working Group on Tick-Borne Encephalitis (ISW-TBE) 15. tudományos ülését az elmúlt évekhez hasonlóan Bécsben, a Schloss Wilhelminenberg patinás épületében rendezte 2013. január 31. és február 1. között. A konferencián 17 európai országból vettek részt.
Új közegészségügyi kihívást jelentenek a zoonózisok
A Nyugat-nílusi vírus, a Lyme-kór, Dengue-láz, és a pestis jó példái "vektorok által terjesztett zoonózisoknak", vagyis azon fertőző betegségeknek, melyek során az eredetileg állatokat megbetegítő patogének különböző vektorok, például szúnyog közvetítésével jutnak az emberi szervezetbe.
A progenitor T-sejtek kimerülése vezet a krónikus vírusfertőzésekhez
Az influenzához hasonló akut fertőzés esetén, a szervezet a patogéneket elpusztító T-sejtek proliferációjával reagál. Küldetését befejezve az immunrendszer fokozott aktivitása leáll, hátrahagyva a szentinel sejtek populációját, melyek újrafertőződés esetén ismét azonnal csatarendbe állnak.