infektológia
A gyermekkori okkult fertőzés kezelése, megelőzési módja
A gyermekkori okkult bakteraemiában, ha elmarad a spontán gyógyulás, a gondos kivizsgálást követően empirikus terápia szükséges. Ennek módját, hasznát tárgyalja cikksorozatunk 3. része.
Bartonella fertőzés is okozhat reumatoid megbetegedést
A North Carolina State University egyik új kutatása szerint, az elsősorban bolhák által terjesztett Bartonella fertőzés, közismert nevén macskakarmolásos betegség, szerepet játszhat az rheumatoid arthritishez hasonló tünetek kialakulásában.
A gyermekkori okkult fertőzés diagnosztikája, empirikus kezelése
Az okkult bacteraemia a véráramban lévő baktérium jelenlétére utal, a fertőzésnek nincs fókusza és a lázas gyermek klinikailag nem tűnik súlyos betegnek. Ha egy gyermek lázas marad és klinikailag rosszabbodik az állapota, további diagnosztikus vizsgálatok és empirikus antibiotikum terápia bevezetése szükséges.
Preszumptív albendazol terápia a parazitafertőzöttség csökkentésére
1999. május 1-jétől a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) az országba lépés előtt preszumptív kezelést javasol az USA-ba érkező menekültek intestinalis parazita fertőzöttségének kezelésére egyszeri, 600mg-os dózis albendazol formájában. Ennek hatását mutatja be ezen összegző, a New England Journal of Medicine áprilisi számában közzétett tanulmány.
Okkult fertőzés gyermekkorban
Az okkult bacteraemia pathogen baktériumok jelenlétét jelenti a beteg vérében a láztól eltekintve szervi manifesztáció nélkül. A szerző a lehetséges gyermekkori okokat veszi sorra, valamint arra keresi a választ, hogy szükséges-e bakteraemia esetén rutinszerű haemocultura vizsgálat és empirikus kezelés.
Az azithromycin hatékony lehet a súlyos E. coli fertőzéssel szemben
Német kutatók szerint az akár halálos Shiga toxint termelő E. coli törzs fertőzés esetén, a betegek jól reagálnak az azithromycin kezelésre a hemolitikus urémiás szindróma kialakulása nélkül. - olvasható a Journal of the American Medical Association márciusi számában.
Hatékonyság és biztonság a védőoltások terén - 18. Védőoltási továbbképző tanfolyam
2012 áprilisában 18. alkalommal kerül sor az Országos Védőoltási Továbbképző Tanfolyam megrendezésére, mely - ismét - kiemelkedő hazai eseménye lesz az ”Európai Védőoltási Hét”- nek.
Európai intézkedések az antimikrobiális rezisztencia visszaszorítására
Az antimikrobiális rezisztencia terjedését a WHO az influenza pándémia és a bioterrorizmus mellett a legfontosabb közegészségügyi veszélyként tartja számon. Bizonyított, hogy a multirezisztencia kialakulása összefügg az antibiotikumok nem megfelelő alkalmazásával az ember és állatgyógyászatban, a multirezisztens kórokozók terjedése pedig az infekciókontroll hiányosságaira vezethető vissza.
MRSA-val szemben hatékony antibiotikumokat állítottak elő
Új technológiával két olyan új antibiotikumot fedeztek fel, melyek képesek felvenni a harcot az olyan komoly, rezisztens kórokozókkal szemben is, mint például az MRSA (methicillin rezisztens Staphylococcus aureus).
A Basilaris meningitis diagnózisa és kezelése
A meningitis tuberculosa (TBM) előfordulása gyakoribb gyermekekben, mint felnőttekben. Klinikai tünetei alapján sokszor nem könnyű elkülöníteni egyéb lázzal járó neurológiai kórképektől. Diagnózisa nehéz és sokszor megkésett.
A basilaris meningitis jellegzetességei
Egy elképesztő adat szerint jelenleg a Föld népességének egyharmada fertőzött Mycobacterium tuberculosissal, közülük 10%-nak vannak manifeszt tbc-s tüneteik. Az egyik legrettegettebb extrapulmonalis megnyilvánulása a betegségnek a basilaris meningitis (TBM).
Egy elfeledettnek hitt fertőző kórkép
Jelenleg a Föld népességének egyharmada fertőzött Mycobacterium tuberculosissal, közöttük kb. 10%-ban alakul ki TBC-s tünet. A meningitis tuberculosa (TBM) incidenciája leginkább a TBC-s betegek prevalenciájától függ, a fejlődő országokban a krónikus meningitisek leggyakoribb kórokozója a Mycobacterium.
Entecavir (Baraclude) kontra HBV: a társszakmák bevonásának jelentősége a prevenció és a terápia sikerének érdekében
Földünk lakosságából közel 500 millió ember hepatitis B vírussal fertőzött. Afrika-, Ázsia- és Dél-Amerika egyes országaiban a prevalencia meghaladja a 10%-ot. Az elmúlt évtizedek során Magyarországon jelentősen csökkent a fertőzöttek száma, jelenleg a prevalencia < 1%. A hepatitis B vírus jelentőségét illetve veszélyét azonban nem csupán infektológiai vonatkozása miatt kell hangsúlyozni.