infektológia
Mi okozza a HIV rezisztenciát?
A legújabb kutatások szerint a HIV rezisztens emberek mind rendelkeznek egy olyan génvariánssal, amelynek jelenléte erősebbé teszi az immunrendszert.
Új, belélegezhető vakcina kanyaró ellen
A Colorado Egyetem kutatói porított inhalációs vakcinát fejlesztettek ki, amely képes lehet a kanyaró megelőzésére. A klinikai vizsgálatokat idén Indiában fogják lefolytatni, siker esetén ugyanezen az elven a tuberkulózistól a méhnyakrákig más fertőzések elleni védőoltások is elérhetőek lehetnek.
Fertőzés okozza a gyerekhalálozás 68 százalékát
A legfrissebb összesített adatok szerint az öt év alatti gyerekek több mint kétharmada fertőző betegségek miatt hal meg szerte a világon - állapította meg a The Lancet című brit orvosi folyóirat szerdán megjelent számában (www.thelancet.com) közzétett tanulmány.
Hihetetlen kapcsolat: fertőző ágensek és a stroke komplexuma! Újabb hírek a stroke vonatkozásában I.
A stroke és herpes zoster kapcsolatáról szóló tanulmányok után úgy tűnik, a fertőző ágensek kiemelt szerepet kapnak a stroke kimenetelében. Az infektológia immár nemcsak a fertőző betegségek tudománya lesz, de megvetette lábát azokon a szakterületeken is, ahol korábban még álmainkban sem gondoltunk volna rá.
A CDC jelentése alátámasztotta a terhes nők fokozott halálozási kockázatát a H1N1 fertőzés során
Azon terhes nők, akik 2009-ben megfertőződtek az A típusú influenzavírussal (H1N1), magasabb halálozási kockázatnak voltak kitéve a többi beteghez képest. Azokban az esetekben, amikor a gyógyszeres kezelést a tünetek jelentkezését követően 2 napon belül elkezdték, a fokozott kockázat csökkent - derül ki a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) által áprilisban a Journal of the American Medical Association folyóiratban közölt cikkéből.
Antibiotikum és biológiai terápia? - Érdekesség az XX. ECCMID Európai Klinikai Mikrobiológiai és Infektológiai Betegségek Kongresszusának anyagából: a rettegett Pseudomonas aeruginosa fertőzések legújabb kezelési lehetősége
A Pseudomonas fertőzések napjainkban is a legsúlyosabb fertőzések egyike. A kezelési konszenzus továbbra is vitatott a kombinációs kezeléssel kapcsolatban, a terápiás lehetőségek tárháza szűkülőben van, és a fertőzés invazívvá válása után egyre nehezebb a fertőzést féken tartani.
A H1N1 fertőzés legfrissebb tanulságai. Összesített adatok a nagyvilágból II.
2010. április 4-én egy 60 éves, több krónikus betegségben szenvedő asszony került intenzív osztályra H1N1 fertőzéssel, akinek életét nem sikerült megmenteni. Falus Ferenc országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint 2010. április 21-én kórházba került egy 21 hetes várandós nő H1N1 fertőzés miatt súlyos, de nem életveszélyes állapotban. A beteg előzőleg nem kapott védőoltást az új típusú influenza ellen. A járvány lecsillapodott, de a vírus cirkulál, és a fokozott rizikócsoportba tartozók miatt figyelmünknek továbbra sem szabad lankadnia!
És megint a H1N1 fertőzésről! Tanulságok mindenkinek az összesített adatok tükrében I.
Az Egyesült Királyságból származik egy friss közlemény, amely számvetése alapján mindannyiunk számára fontos következtetéseket tartalmaz. Részletesen kitér a H1N1 vírus fertőzés sarokpontjaira, a fertőzés terjedési módjától a kezelési kudarcokig. Túl az első hullámon, Magyarországon is megszületett az első összesített adatfeldolgozás, melynek tanulságait akkor kell emésztgetnünk, mikor arra időnk van, influenza fertőzött betegek nélkül.
„Kedvenc” macskáink és a toxoplasmosis. Zoonózisok 2.
A Toxoplasma gondii egy intracellularis parazita, amely az egyik leggyakoribb állati és emberi parazita betegség kórokozója. Igazi parazita gazdaszervezet a macskák családja. Miért is fontos zoonózis a toxoplasmosis? Kinek van félnivalója ettől a parazitától, és mit kell tennünk egészségünk védelmében?
Az IDSA (Infectious Diseases Society of America, Amerikai Fertőző Betegségek Társasága) 10 új antibiotikum kifejlesztését sürgeti 2020-ig
Az IDSA (Infectious Diseases Society of America, Amerikai Fertőző Betegségek Társasága) 2020-ig 10 új antibiotikum kifejlesztését tűzte ki célul. Az erre vonatkozó állásfoglalást ezen a héten online hozták nyilvánosságra, valamint megjelentetik fog jelenni a Clinical Infectious Diseases április 15-i számában is.
A zoonózisok: mindennapjaink kisállatai és fertőző betegségei 1. - A WHO születésnapján
Április 7-e az Egészségügyi Világnap. 1948-ban ezen a napon kezdte meg működését az Egészségügyi Világszervezet, a WHO. A születésnaphoz kapcsolódik egy friss közlemény megjelenése, melyet a The New England Journal of Medicine oldalain tettek közzé 2010. március 25-én. A cikk a globális klímaváltozások és fertőző betegségek kapcsolatát elemzi, a WHO adataira alapozva. A becsült adatok arra utalnak, hogy 2030-ra 10%-al emelkedhet a hasmenéses megbetegedések száma, főként a kisgyermeket érintve. A WHO 1959-ben alkotta meg a zoonózis definícióját.
20. Európai Klinikai Mikrobiológiai és Infektológiai Kongresszus
Tizenöt év után újra Bécsben rendezik meg az Európai Klinikai Mikrobiológiai és Infektológiai Kongresszust (ECCMID) április 10 és 13 között.
A gyermekkori legionellosis sajátosságai. Gondolunk rá?
A legionellosis súlyos és gyors lefolyású, magas mortalitású betegség, amely a köztudatban inkább a felnőtt korosztályhoz kötődő fertőzés. A gyermekpopuláció immunszupprimált csoportja azonban nem kevésbé veszélyeztetett vele szemben, de gyógyításuk csak akkor lehet sikeres, ha időben gondol rá a kezelőorvos. A cikk a gyermekgyógyászati sajátosságokra igyekszik felhívni a figyelmet egy tanulmány alapján.