kardiológia
CT vizsgálat segítheti a szívroham kockázatának felmérését
Egy új CT szkenner elemzés lehetővé teheti, hogy az orvosok még a szívproblémák jelentkezése előtt azonosítsák az érgyulladást.
A szívelégtelenségben szenvedők egyre ritkábban halnak meg szívleállás miatt
Egy új kutatás eredménye szerint egyre kisebb a valószínűsége, hogy a szívelégtelenségben szenvedő betegek halálát hirtelen szívmegállás okozza.
Egy genetikai vizsgálat megerősítette a BMI szívbetegségben játszott oksági szerepét
Egy új vizsgálat során, amelyben a kutatók a nagyobb testtömeg indexre (BMI) hajlamosító genetikai mutációkat elemezték, bizonyítékot találtak arra, hogy a magasabb BMI kóroki szerepet játszik a 2-es típusú diabetes, a hipertónia és szívkoszorúér betegség (CHD) kialakulásában.
Az IMPROVE IT vizsgálat a klinikai gyakorlatban
Most először áll rendelkezésre bizonyíték arról, hogy egy sztatintól eltérő hatásmechanizmusú készítmény hozzáadása a nagyon intenzív sztatinterápiához tovább csökkentheti a kardiovaszkuláris kockázatot a nagyon magas kockázatú betegcsoportban.
Friss klinikai vizsgálati eredmények: nagymértékben csökkenthető a vérzéses szövődmények incidenciája antikoaguláns kezelés során
Pitvarfibrillációban szenvedő, sztentbeültetésen áteső betegek körében a Pradaxa® (dabigatrán-etexilát) kettős terápia esetében kevesebb major vérzéses esemény fordult elő, mint a warfarint tartalmazó hármas terápia esetében (x)
A nem ST-elevációs akut coronaria szindrómák esetén kevésbé agresszív kezelési megközelítés javasolható
Egy új holland vizsgálat eredménye szerint a nem ST-elevációs akut coronaria szindrómában (NSTE-ACS) szenvedő és emelkedett cardialis troponin szintet mutató betegeknél a coronaria angiographia mellőzése nem jár a halálozás vagy myocardialis infarktus (MI) hosszú távú kockázatnövekedésével.
A rendszeresen sportoló férfiaknál ártalmatlan a koszorúér meszesedése
A holland Radboud Egyetem kutatói által végzett tanulmány eredménye szerint az egész életükben aktívan sportoló férfiaknál jóval nagyobb mértékű a coronaria arteria kalcifikáció (CAC) fizikailag kevésbé aktív társaikhoz képest. Azonban az aktív férfiak coronaria plakkjai kevésbé veszélyesek, többnyire kalcifilkáltak.
A szívelégtelenség kezelésének frissített irányelve
A szívelégtelenséggel (heart failure, HF) kapcsolatos újabb bizonyítékok miatt az Amerikai Kardiológus Kollégium, az Amerikai Szív Társaság és az Amerikai Szívelégtelenség Szövetség frissítette a kezelésre vonatozó 2013-as ajánlását.
A vesebetegek cardiovascularis mortalitásának csökkentése
A krónikus vesebetegség (chronic kidney disease, CKD) a cardiovascularis betegségek és cardiovascularis mortalitás fokozott veszélyével jár.
Magas szenzitivitású troponint teszt segítségével kizárható az AMI
Egy egyszerű, magas szenzitivitású kardiális troponin T (hs-cTnT) detektálási szint alatti eredménnyel, illetve egy nem ischaemiás EKG lelettel azonosíthatók a sürgősségi osztályokra (ED) kerülő azon betegek, akiknél kellően alacsony az akut myocardialis infarktus (AMI) veszélye ahhoz, hogy biztonsággal továbbirányíthassuk őket ambuláns ellátásra.
Az NSAID-k és a légúti fertőzés együttesen fokozzák a szívroham veszélyét
Akut légúti infekció (ALI) esetén a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) oralis használata 3,4-szeresére, parenterális formája pedig 7,2-szeresére növeli az akut myocardialis infarctus (AMI) veszélyét a kiinduláskori ALI nélküli NSAID használat illetve ALI és NSAID használat nélküli állapot kockázatához képest.
A szakápolási intézményekben kezelt szívelégtelenségben szenvedő betegek gyakrabban kerülnek ismét kórházba
A Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) kórházi felvételi adatainak egyik elemzéséből kiderült, hogy a szívelégtelenség miatt első alkalommal hospitalizált, majd onnan szakápolási intézetbe küldött betegek (skilled nursing facility, SNF) közel fele nagyobb valószínűséggel került ismételten kórházba, mint a kórházból otthonukba hazabocsátott betegek.
Non-invazív CT vizsgálat segíthet a cardiovascularis események előrejelzésében
A Radiology szakfolyóirat márciusi online kiadásában megjelent vizsgálat eredménye szerint a CT myocardialis stressz perfúziós vizsgálattal kombinált CT angiographia hasznos invazív módszer a szívroham előrejelzésére.