kardiológia
EKG a sürgősségi betegellátásban
Az elmúlt évtizedekben jelentősen megváltozott az EKG szerepe a betegellátásban. Míg korábban inkább a krónikus szívbetegségek diagnózisa volt elsődleges, a modern képalkotó eljárások bevezetésével mára csökkent ennek jelentősége. Egyúttal azonban az is világossá vált, hogy ez az egyszerű, gyors, noninvazív és olcsó, szinte mindenütt elérhető vizsgálati módszer hatalmas segítséget nyújthat az akut vagy életveszélyes állapotban lévő betegek gyors diagnosztizálásában és a legmegfelelőbb sürgősségi teendők meghatározásában is.
A marihuána füst másodlagos belégzése is megzavarja a vérerek működését
Egy új vizsgálat eredménye szerint nem kell marihuánás cigarettát szívnunk ahhoz, hogy megtapasztaljuk annak káros egészségügyi következményeit. Már az is elég, ha a marihuánás cigaretta másodlagos füstjét lélegezzük be, ráadásul mindössze egyetlen percig, mivel már ennyi idő alatt képes megzavarni a vérerek működését.
Az FDA jóváhagyta az első felszívódó szívkoszorúér stentet
Az amerikai Food and Drug Administration jóváhagyta az első teljes mértékben felszívódó stentet a szívkoszorúér betegség kezelésére. Az Absorb GT1 Bioresorbable Vascular Scaffold System (BVS) nevű stentből a szövethegesedés megfékezésére everolismus szabadul fel, és maga az eszköz fokozatosan, nagyjából 3 év alatt eltűnik a szervezetből.
Zeneterápiával enyhíthető a szívelégtelenségben szenvedő betegek postinfarktusos anginás fájdalma és szorongása
A zene sok mindenre képes, ám egy új kutatás eredménye arra utal, hogy a szívelégtelenségben és korai postinfarktusos anginában szenvedő betegekkel is csodákat tehet.
Az anaemia fokozza a szívroham utáni halálozás kockázatát
Az American Journal of Cardiology című szakmai folyóiratban közölt tanulmány eredménye szerint a szívrohamon és coronaria angioplasztikán átesett betegek esetében az anaemia fokozza a halálozás kockázatát, különösen, ha a revaszkularizáció inkomplett és a betegség több eret érint.
A kalciumpótlás nem növeli a kardiovaszkuláris kockázatot
40-69 éves nők és férfiak adatainak elemzése során ismét bebizonyosodott, hogy a D-vitaminnal vagy anélkül folytatott kalciumpótlás nem befolyásolja kedvezőtlenül a kardiovaszkuláris megbetegedés (CVD) kimeneteleket. A kérdés legfrissebb elemzéséhez több mint félmillió ember adatait használták fel.
A középkorúak kardiovaszkuláris állapota és az agy egészséges öregedésének kapcsolata
A gyenge kardiovaszkuláris (CV) állóképesség - a diasztolés vérnyomás (BP) és szívfrekvencia (HR) testmozgással járó magasabb értéke - összefüggést mutatott a csaknem 20 évvel későbbi kisebb agytérfogattal a Boston Egyetem kutatóinak vizsgálatáról készült beszámoló szerint (Framingham Offspring Study), mely a Neurology című szakmai folyóirat online kiadásában jelent meg.
A morfin ronthatja a thrombocyta-gátló kezelésre adott rövidtávú választ
Egy kis esetszámú vizsgálat során a perkután coronariaintervencióra (PCI) előkészített, ST elevációval járó acut myocardiális infarctusos (STEMI) betegek közül azok, akik a súlyos mellkasi fájdalmaik enyhítésére morfin kezelésben részesültek, gyengébben reagáltak az antithrombotikus ágensekre, mint a morfinnal nem kezelt betegek.
Az aurás migrén növeli a kardioembóliás stroke kockázatát
Egy új tanulmány szerint az aurás migrén növeli az iszkémiás stroke kockázatát, ezen belül pedig kifejezetten a kardioembóliás típus előfordulásának valószínűségét.
Cyborg bionikus szív
A szívtranszplantációra váró amerikai betegek több mint 25%-a még azelőtt életét veszti, hogy donorszívhez jutna. Az elszomorító adat ellenére a szívtranszplantációk száma továbbra is nő, mivel a betegek kezelésére egészen mostanáig nem volt más lehetőség.
A szívműtét utáni hyperglycemia személyre szabott kezelést igényel
A szívműtétet követő hyperglycemia esetében nem minden betegnél hasznos az az általános megközelítés (blanket approach), miszerint a vércukor célérték maximuma 180mg/dl.
PULSE-SMART: új mobilalkalmazás a szívritmuszavarok különféle formáinak elkülönítésére
A pitvarfibrilláció felismerésére már jelenleg is léteznek validált mobiltelefonos alkalmazások, ezek azonban nem mindig képesek kiszűrni a szívritmus egyéb, nem pitvarfibrillációból eredő szabálytalanságait, például a korai pitvari vagy kamrai összehúzódásokat.
Nem érdemes várni az ablációval!
A folyamatosan fennálló pitvarfibrilláció diagnózisa és a katéterablációs kezelés megkezdése között eltelt idő jelentős hatással van az eljárás sikerességére – írja egy új, a Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology című folyóiratban megjelent tanulmány.