kardiológia
Élet a halál előtt
Örvendetes, hogy hazánkban nő a születéskor várható élettartam. Az 1990-ben még 66,1 éves országos átlag, 2014-re 78,9 évre emelkedett. Nem közömbös azonban, hogy a hosszabb életet milyen állapotban, milyen aktívan töltik el az emberek, illetve hogy életük mekkora részében szorulnak esetleg segítségre.
Kardiogén stroke alacsony CHA2DS2-VASc ellenére – kik a veszélyeztetettek?
Bár non-valvuláris pitvarfibrilláció esetén a nemzetközi ajánlások egyértelműen fogalmaznak az antikoaguláns kezeléssel kapcsolatban, az alacsony CHA2DS2-VASc pontértékkel rendelkező páciensek esetében mégis gyakran rossz érzése van a terápiát indikáló orvosnak. Ennek oka, hogy sajnos ezek a statisztikailag alacsony kockázatú betegek is kardiogén stroke-t kapnak néha.
Hiperhomociszteinémia mélyvénás trombózisban szenvedő páciensekben
A VTE (vénás tromboembólia) rizikótényezőnek felmérése kiemelten fontos a páciensek további kezelése szempontjából. Az egyértelmű provokáló tényezők nélkül előforduló esetek ismétlődésének kockázata magasabb. A mélyvénás trombózis rizikó tényezői között előkelő helyet foglal el a trombofília, és nagy jelentősége van a további terápiás stratégia szempontjából is.
A hosszú munkaórák növelhetik a stroke és a szívkoszorúér-betegség esélyeit
Hetente 55, vagy ennél több munkaóra esetén növekszik a stroke kockázata. Ráadásul minél több órát dolgozunk le pluszban, annál nagyobb lesz ez a kockázatnövekedés – állapította meg egy új metaanalízis, amelyet a brit University College London kutatói tettek közzé a The Lancet online változatában. A túlórázás a szívkoszorúér-betegség esélyeit is növelte, de csak kisebb mértékben, mint amit a stroke esetében tapasztalt a kutatócsoport.
Még a középkorúak is javíthatnak szívük későbbi egészségén
A cardiovascularis egészségi állapot az életkor előrehaladtával romlik, ám egy új tanulmány echocardiográfiás leletek alapján azt állapította meg, hogy azoknál a középkorúaknál és idősebbeknél, akik képesek elérni a különböző cardiovascularis kockázati tényezők ideális kontrollját és aktív életet élnek, szignifikánsan kisebb a későbbiekben kialakuló cardiovascularis betegség valószínűsége, és idősebb korukban valószínűleg egészségesebb szív struktúrának és hatékonyabb szív funkcióknak örvendhetnek. A tanulmányt a Circulation című szakmai folyóirat szeptemberi online kiadása közölte.
A mű szívbillentyű szivárgás transzkatéteres csökkentése javítja a kimenetelt
A Montreal Egyetem kutatóinak friss áttekintése szerint a szívbillentyű helyettesítő műtétet követő billentyűszivárgás sikeres transzkatéteres kezelése a mortalitás jelentős csökkenésével és a funkcionális minősítés javulásával társul.
A tesztoszteronhiány pótlása javítja az idősebb férfiak kardiális egészségét
Egy új, amerikai kutatás eredménye szerint az alacsony tesztoszteronszintű idősebb férfiaknál alkalmazott tesztoszteronpótlás csökkenti a szívroham, a stroke és a bármely okból bekövetkező halálozás kockázatát.
Küzdelem a túlsúly ellen – lesz-e tartós siker?
Napjainkban a média sokszor kóros testképet idealizál. A fiatalok példaképei sokszor betegesen sovány modellek, a jelentős teljesítményekkel kiemelkedő sportolóknál néha tiltott szerek használatára derül fény. Mindez nem segíti elő a kamaszok megfelelő önértékelésének kialakítását.
PATHWAY2 vizsgálat: spironolactone terápiával hatékonyan kezelhető a rezisztens hypertonia
Egy új tanulmányban a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer (RAAS) blokkolókkal, kalcium–csatorna blokkolókkal (CCB) és tiazidszerű diuretikumokkal kezelt rezisztens hypertoniában szenvedő betegeknél a spironolactone hozzáadása szignifikánsan csökkentette a systolés vérnyomást.
FIT Projekt: A szív- és légzőrendszeri fitnesz fordítottan arányos a pitvarfibrilláció kialakulási esélyeivel nem szívbeteg személyekben
A szív- és légzőrendszeri fitnesz (cardiorespiratory fitnesz; CRF) és a pitvarfibrilláció kialakulási esélyei között fordított, dózis-válasz összefüggést mutató kapcsolat áll fenn azon személyeknél, akiknél nem volt jelen szívbetegség vagy nem tudtak a szívproblémák jelenlétéről.
Pitvarfibrillációban szenvedőknél kevésbé gyakori, de ugyanolyan halálos a szisztémás embólia, mint a stroke
A Harvard és a Minnesota Egyetem kutatói áttekintették a kamrafibrillációban (atriális fibrilláció, AF) szenvedő betegekkel folytatott nagy esetszámú, legfrissebb vizsgálatok adatait, hogy rávilágítsanak a kevésbé gyakori, ám sokszor halálos kimenetelű extracranialis szisztémás embólia események (SEE) incidenciájára, kockázati tényezőire és morbiditására.
Ingyenes aorta műtét applikáció Montrealból
A Montreal Szív Intézet (Montreal Heart Institute) szívsebészei, Dr. Yoan Lamarche, Dr. Ismail El-Hamamsy és Dr. Philippe Demers, Aorta néven ingyenes alkalmazást fejlesztettek, mely a legfrissebb tudományos irányelvek alapján nyújt betegspecifikus ajánlásokat aortahelyettesítő műtétet végző szakorvosok számára.
Az elhízottság és a pitvarfibrilláció kockázatának összefüggése 2-es típusú cukorbetegség esetén
Az elhízás, illetve a 2-es típusú cukorbetegség jelenléte és a pitvarfibrilláció kialakulása szorosan összefüggnek egymással. Nem kellően tisztázottak azonban azok a mechanizmusok, amelyek a szívproblémák megjelenésének hátterében állnak.