kardiológia
A metformin még csökkent GFR esetén is biztonságosabb az inzulinnál?
Egy új vizsgálat szerint szemben az inzulinnal, metformin terápia mellett a 2-es típusú cukorbetegeknél alacsonyabb a kardiovaszkuláris betegségek, az összhalálozás, illetve a súlyos infekció/acidózis rizikója.
A perifériás érbetegség négy fő rizikótényezője
Egy új vizsgálat szerint a perifériás érbetegség kialakulásáért az esetek túlnyomó részében az alábbi tényezők tehetők felelőssé: magas vérnyomás, magas szérum koleszterin szint, diabétesz és a dohányzás.
„Polypill” alkalmazása primer kardiovaszkuláris prevencióban?
A csupán életkor alapján (≥ 50 év) javasolt úgy nevezett polypill tabletta, azaz több mint 2 hatóanyagot tartalmazó kombinációs készítmény, eredményesen csökkentette a vérnyomást és a koleszterin szintet az 50 év feletti korosztályban.
A korai menopauza növeli a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát
Korai menopauza esetén a nőknél megduplázódik a szívbetegségek és a stroke rizikója. - állítja a Johns Hopkins University kutatónak új tanulmánya. A tanulmány szerint az összefüggés az egyéb kardiovaszkuláris rizikófaktoroktól és etnikai hovatartozástól függetlenül a fennáll.
Antithrombotikus gyógyszerek kardiológiai alkalmazásával kapcsolatos új irányelvek
A Society of Thoracic Surgeons (STS) az American Heart Association and American College of Cardiology közreműködésével frissítette az antithrombotikus készítmények kardiológia műtétek során történő klinikai alkalmazására vonatkozó irányelveket. Az ajánlásokat az Annals of Thoracic Surgery novemberi kiadásában publikálták.
Az Arteriográf invazív validálása
Már a 2007-es európai hypertonia ajánlás javasolta az artériák rugalmatlanságának vizsgálatát a kockázatbecslés pontosítása érdekében a korai szervkárosodások kimutatására.
Tartós hormonpótló kezelés növeli a magas vérnyomás kockázatát
Egy új, 40 000 postmenopauzális nő bevonásával készült vizsgálatból kiderült, hogy a hormonpótló kezelés növeli a hipertónia kockázatát. Dr. Christine L Chin (University of Western Sydney, Ausztrália) és munkatársai arra is rámutattak, hogy a magas vérnyomás kockázata csak tartós hormon szubsztitúció során emelkedik.
A húgysav, mint szív- és érrendszeri kockázati faktor
Nőknél 60-65 éves korig szignifikánsan alacsonyabb a szint, mint a férfiaknál, ugyanakkor a nők érzékenyebbek a húgysavszint emelkedésére. Így a klinikai tünetek is korábban, alacsonyabb szintnél lépnek fel. 70 év felett már csaknem egyenlő szinttel találkozunk.
Az AHA/ASA új ajánlása pitvarfibrilláló betegek stroke prevenciójára
Az Amerikai Szív- és Stroke társaság (AHA/ASA) új szakmai ajánlást adott ki a legújabb antitrombotikus szerek alkalmazásával kapcsolatban non-valvuláris pitvarfibrilláló betegek esetén.
Káros-e a tojássárgája?
Régóta vita tárgyát képezi, hogy a tojássárgája fogyasztás hozzájárulhat-e a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásához. Egy mostani vizsgálat szerint az élet során elfogyasztott tojássárgája mennyiség (tojássárgája évek) korrelál az artéria carotis plakk méretével, ezért a kardiovaszkuláris rizikóval rendelkező betegeknek mindenképp tanácsos a tojásfogyasztást kerülni.
Szívünk Napja 2012 - konferencia összefoglaló
A Szív Világszervezet (WHF) kezdeményezésére 2000 óta minden szeptember utolsó hétvégéjén megrendezik a világon számos helyen, közte Magyarországon is több helyszínen a Szívünk Napját. Ennek keretében szakemberek hívják fel a lakosság figyelmét a szív- és érrendszeri betegségek gyakoriságára és a megelőzés fontosságára.
A gyógyszerkibocsátó ballonos tágítás nem javította a STEMI miatt végzett PCI kimenetelét
Egy mostanában - Hollandiában és Olaszországban - végzett vizsgálat szerint a koszorúér elzáródás miatt végzett fém stentelés előtt használt ú.n. gyógyszer kibocsátó ballonos dilatáció nem javította a beavatkozás kimenetelét. A tanulmány a Journal of the American Collage of Cardiology júniusi számában jelent meg.
Új infarctus gyorsteszt
Az Archives of Internal Medicine online kiadásában ismertetett svájci tanulmány szerint, a nagy szenzitivitású kardiális troponin T (hs-cTnT) kiindulási szint és a biomarker szintjében első órán belül bekövetkező változások mérésével a sürgősségi ellátás során biztonsággal priorizálhatók az akut mellkasi fájdalommal kezelt betegek.