kardiológia
A normál tartomány felső határához közeli vérnyomás esetén magasabb a pitvarfibrilláció rizikója
Egy új tanulmány szerint a normál tartomány felső határához közeli vérnyomás értékek esetén, az egyébként egészséges középkorú férfiaknál, a későbbi életkorban jelentkező pitvarfibrilláció (PF) kockázata magasabb.
IL-6 mediált gyulladásos folyamat szívbetegségben betöltött szerepe
Két új genetikai vizsgálat is alátámasztja az IL-6 receptoron keresztüli jelátvitel szerepét az ischémiás szívbetegség (ISZB) kialakulásában. Ezeket az eredményeket azért tartják jelentősnek a kutatók, mert az IL-6 receptoron keresztüli jelátviteli út gyógyszeres módosítása hatásos lehet a szívbetegség kezelésében.
A nőknél gyakoribb a mellkasi fájdalom nélküli myocardialis infarctus
Amerikai kutatók egy kiterjedt klinikai nyilvántartás segítségével megállapították, hogy a nőknél nagyobb valószínűséggel jelentkezik mellkasi fájdalom nélküli myocardialis infarctus (MI), és esetükben nagyobb a halálozás esélye is.
Stabil ischémiás szívbetegség - Revaszkularizáció vs. gyógyszeres terápia?
A stabil angina pectoris az ischémiás szívbetegségek leggyakrabban előforduló formája. A betegség gyakorisága az életkorral növekszik. A tünetektől, a funkcionális és anatómiai státusztól függően három lehetséges kezelési mód áll rendelkezésünkre: az optimális gyógyszeres terápia (OMT), a percutan koronária intervenció (PCI) és a sebészi revaszkularizáció (CABG).
Terhesség és trombózis
A terhesség alatt fokozott a trombózis hajlam. Viszont az orális K-vitamin antagonisták átjutnak a placentán. Teratogén hatásuk miatt az 1. trimeszterben, elhúzódó hatásuk miatt pedig a 3. trimeszterben ellenjavalltak.
Miért a reggeli órákban a legmagasabb a kardiális ok miatti halálozás?
Állatkísérletben sikerült azonosítani egy olyan cirkadián ritmussal bíró molekulát, ami a ventrikuláris ritmuszavarral is kapcsolatba hozható. Ez talán segíthet magyarázatot találni arra, hogy egyes kardiovaszkuláris események - főként az arritmogén etiológiájúak - miért a reggeli órákban jelentkeznek.
EKG telemonitorozás - A jövő technológiája ma
A telemedicina az orvostudomány dinamikusan fejlődő új területe, mely a diagnosztikában, a konzultáció és tréning területén kap leginkább szerepet. A legtöbb telemonitorozási vizsgálat a szívelégtelenségre fókuszál, azzal a céllal, hogy a betegek kórházon kívüli kezelését effektívebbé tegye. Az EKG monitorozás kérdése a telemedicina területén még egy nem megoldott kérdés, az informatika fejlődésével folyamatosan korszerűsödik.
Szív eredetű őssejtek alkalmazása akut miokardiális infarktust követően
A Lancet c. folyóiratban most publikált CADUCEUS tanulmány eredményei alapján akut miokardiális infarktust követően a konvaleszcens fázisban adott autológ szív eredetű őssejt elősegíti a szívizom regenerációját.
A felkarokon mért vérnyomáskülönbség fokozott kardiovaszkuláris mortalitással jár
Egy 2012 január 30-án a Lancet nevű folyóiratban megjelent tanulmány alapján a két felkar között mért 15 Hgmm-nél magasabb vérnyomáskülönbség magasabb rizikót jelez cerebrovaszkularis betegség, perifériás érbetegség valamint összhalálozás szempontjából.
A Supraventrikuláris tachycardiák katéterablációs kezelése
A supraventrikuláris tachycardiák (SVT) viszonylag gyakori, sokszor perzisztens, magas kamrai frekvencia esetén életveszélyes ritmuszavarok. A ritmuszavartól függően a katéterablációs kezelés lehet első vonalbeli, vagy az antiaritmiás szerek hatástalansága esetén választandó eljárás. A beavatkozás hatásossága, illetve a szövődmények aránya függ az aritmia típusától.
Van szexuális élet szívbetegség után is
Az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) a napokban jelentette meg a Circulation c. folyóiratban a kardiovaszkuláris betegek szexuális aktivitására vonatkozó ajánlásukat. Az ajánlás szerint a szívbetegek többségénél biztonságosan folytatható a szexuális élet; illetve mind az orvosoknak, mind betegeknek foglalkozniuk kell a témával.
Felírni vagy nem? Ez itt a kérdés a statin terápiával kapcsolatban
A statinnal megelőzhetőek a kardiovaszkuláris betegségek még az egészségeseknél is, vagy az orvosok túlzásba viszik az alkalmazásukat, ahelyett, hogy az életmódváltozásra fektetnék a hangsúlyt? - Erről kérdezett a heartwire internetes oldal újságírója két szakértőt.
Várandósság és szülés alatti hemodinamikai változások
A jelentős hemodinamikai változás már az első trimeszterben elkezdődik. A plazma volumen már a 6. héttől emelkedni kezd és a második trimeszterre 50%-kal megemelkedik a kiindulási értékhez viszonyítva.