kardiológia

Mit tudunk a Kawasaki betegségről?

A Kawasaki betegség gyerekkorban jelentkező akut vasculitis, ami túlnyomórészt érinti a koszorúereket is. Etiológiája ismeretlen, fertőző ágens szerepe, illetve genetikai hajlam valószínű. Néhány esetben koronária aneurizmával vagy ectáziával, ischémiás szívbetegséggel vagy hirtelen szívhalállal jár. Fejlett országokban ez a leggyakoribb gyerekkori szerzett szívbetegség.
2012.01.25. Kardiológia

Trombocitagátlás heterozigóta CYP2C19 genotípus esetén

A clopidogrelnek egy enzimatikus átalakuláson kell keresztül mennie, majd az aktív metabolitja irreverzibilisen gátolja a vérlemezke ADP receptorát. Ezt az aktivációt a cytocrom P 450 enzimrendszer végzi a májban, beleértve a CYP2C19-et is. A CYP2C19-nek számos allélje ismert, mely alapján az enzimatikus aktivitás lehet normális, csökkent vagy emelkedett. A *2 allél az enzimatikus aktivitás hiányával jár, így hordozóinál a clopidogrel indukálta trombocita gátlás csökkent (heterozigóták) vagy hiányzik (homozigóták).
2012.01.04. Kardiológia

Pánik syndroma. Pánik syndroma? Kamrafibrillatiót megelőző ST-elevatio az aVR elvezetésben

44 éves vidéki nőbeteg anamnézisében atypusos mellkasi fájdalom és pánik syndroma szerepel. A területileg illetékes kardiológiai szakrendelőben elvégzett terheléses EKG pozitív volt. Habár a kardiológus kolléga nem gondolta, hogy coronaria betegség okozza a beteg panaszait, de a pánik syndroma miatt kérte, hogy legyen egy coronarographia, ami lezárja a kivizsgálást. A beteg anamnézisében coronaria rizikó faktorok közül az erős dohányos anamnézis és enyhe hypercholesterinaemia emelhető ki.
2011.12.13. Kardiológia

Korai stent trombózisra hajlamosító tényezők

A koronária stentelést követően alkalmazott kettős trombocita aggregáció gátlás (ASA és clopidogrel) ellenére előforduló súlyos komplikáció a korai stent trombózis (≤ 30 nap). Egy mostanában ismertetett esettanulmány szerint számos genetikai, klinikai, angiográfiával igazolható kockázati tényező hozzájárulhat a koronária stent korai trombózisához. Ezeknek a hajlamosító tényezőknek az identifikálására azért van szükség, mert sok esetben a perc után koronária intervenciót (PCI) megelőzően már kiszűrhetőek a magas rizikójú betegek.
2011.12.06. Kardiológia

Diasztolés szívelégtelenség - avagy szívelégtelenség megtartott ejekciós frakcióval

65 év felett a hospitalizáció egyik leggyakoribb oka a szívelégtelenség (SZE), az esetek felében diasztolés SZE áll a tünetek hátterében. Míg a szisztolés diszfunkciót minden esetben diasztolés diszfunkció is kíséri, addig a diasztolés szívelégtelenség megtartott ejekciós frakcióval (EF> 45%) jár. Emiatt helyesebb a kórképet megtartott ejekciós frakcióval járó szívelégtelenségnek nevezni. Súlyos állapot, a mortalitás és hospitalizáció a szisztolés SZE-hez hasonlóan magas (5 éves halálozás 56%).
2011.11.28. Kardiológia

Az infarktus okozta kardiogén sokk

Akut myocardialis infarktust követően körülbelül 5-7%-ban alakul ki kardiogén sokk. A szívinfarktus okozta akut szívelégtelenség esetén - a pumpafunkció zavara miatt - a perifériás szöveti perfúzió kórosan lecsökken. Súlyos, életveszélyes állapot, azonnali beavatkozást igényel, mert többszervi elégtelenséghez, halálhoz vezet.
2011.11.22. Kardiológia