kardiológia

Szekunder prevenció akut miokardiális infarktust követően

A STEMI-n átesett betegeknél magas a kockázat új kardiovaszkuláris esemény, korai halál kialakulására. A post-infarktusos betegek 8-10%-a esik át 1 éven belül újra infarktuson. Ezért kell nagy hangsúlyt fektetni a szekunder prevencióra. A legjobb eredmény akkor érhető el, ha a szekunder prevenció már a kórházi tartózkodás alatt megkezdődik.
2011.11.07. Kardiológia

Újabb adatok az ivabradine terápia előnyeiről

Az ún. SHIFT (Systolic Heart Failure Treatment with the If inhibitor Ivabradine Trial) tanulmány első eredményeit a tavalyi Stockholmi ESC Kongresszuson prezentálták, az idein további kedvező hatásairól számoltak be krónikus szívelégtelenség esetén.
2011.09.29. Kardiológia

Implantálható carotis sinus stimulátor refrakter hipertóniában

A terápia rezisztens hipertóniás betegek száma növekszik, ezért szükség van új kezelési módok kifejlesztésére. Az állatkísérletek és az első humán klinikai tesztek alapján ígéretesnek tűnik az implantálható carotis sinus stimulátor, amely az esszenciális hipertóniában csökkent baroreflexet aktiválja.
2011.08.16. Kardiológia

Sportolók hirtelen szívhalála

A sportolói hirtelen szívhalál ugyan rendkívül ritka (1/50 000-1/100 000 évente), de még így is 2-4-szerese a hasonló korú, nem sportoló populációban észleltnek.
2011.07.11. Kardiológia

Új kihívások a kardiológiában

Az utóbbi évtizedek fejlődése magával hozta a kardiológusok diagnosztikus szokásainak változását. Ez a kardiológus már nem az a kardiológus, aki volt, és az sem biztos, hogy ez a változás minden körülmények között előnyös.
2011.07.02. Kardiológia

A pulmonális hipertónia

A pulmonális artériás hipertónia nőknél gyakrabban fordul elő, a betegség fiatal korban jelentkezik, kezelés nélkül a várható túlélési idő 2,8 év. Legsúlyosabb a kötőszöveti betegségek melletti PAH, míg a congenitális szívbetegségekben a legjobbak a kilátások.
2011.06.23. Kardiológia