klinikai onkológia

A sugárterápia hatása a nyirokpangás kockázatára emlőrákos betegek kezelése után

Az emlőrákos betegek sugárkezelése után kialakuló azonos oldali felső végtagi nyirokpangás (limfödéma) néha unduláló, de irreverzibilis mellékhatásként jelentkezik, és a betegek életminőségét rontja. A szerzők vizsgálatának célja azoknak a sugárkezeléssel összefüggő kockázati tényezőknek a feltárása volt, melyek a nyirokpangáshoz vezetnek.
2014.03.05. Klinikai onkológia

Matematika a rák ellen

A Nature Communications kanadai kutatók által kifejlesztett matematikai modellről számol be, mely előre jelzi, hogy a különböző kezelések és genetikai módosítások hogyan járulnak hozzá ahhoz, hogy az onkolotikus vírusok legyőzzék a rákos sejtek virális infekcióval szembeni természetes védelmét.
2014.01.21. Klinikai onkológia

Tartós vénabiztosítás

A (oki és tüneti) daganatellenes kezelés fejlődése, a mind hosszabb terápiás időtartamok, a csontvelő-átültetés lehetőségével járó beavatkozások egyre inkább igénybe veszik (Ref.: végül biztonságos punkcióra, kezelésre lehetetlenné teszik, egészségkárosodás, emiatt kárigény veszélyével járóvá teszik) a perifériás vénák sorozatos szúrását, s így a tartós véna-biztosítás a betegek életminőségének fontos eszközévé vált.
2014.01.10. Klinikai onkológia

Új, hatékony biomarker az emlőtumor prognosztikájában

Az ösztrogén-recetor (ER) pozitív emlőtumor kiújulásának kockázatát jelző három különböző módszer összehasonlításakor a kutatók megállapították, hogy kizárólag az emlőtumor index (BCI- hét tumor-specifikus gén expresszióján alapuló biomarker) azonosítja pontosan azokat a betegeket, akiknél a tamoxifen vagy anastrozole (egy aromatáz inhibitor) terápia után 5 évvel továbbra is fennáll a kiújulás lehetősége. A BCI-t másik két prognosztikai teszttel összehasonlító tanulmány a Lancet Oncology online kiadásában olvasható.
2013.11.05. Klinikai onkológia

A végbélrák multimodális kezelése – múlt, jelen és jövő

A végbélrákban szenvedő betegek klasszikus kezelése a rectum-exstirpatio és az azt követő obszerváció volt. A tumor-kontrollban az első nagy lépést a záróizom-megtartó műtétek mellett a teljes mesorectum-exstirpatio jelentette, amivel a lokális kiújulás gyakoriságát 30-40%-ról 20% körülire lehetett csökkenteni.
2013.09.24. Klinikai onkológia