kockázat
Az agyhártyagyulladás a trigeminális neuralgia kockázati tényezője
Az agyhártyagyulladást a trigeminus neuralgia (TN) új kockázati tényezőjeként emelték ki a kórházi felvételek országos, propensity-matched vizsgálatában. A többváltozós elemzésben a meningitis esélye háromszor nagyobb volt a TN-nel felvett betegeknél, mint a TN nélküli, kontrollcsoportnál. Ez a ritka, krónikus fájdalomzavar az első olyan országos, populáción alapuló vizsgálat, amely azonosítja a kórházi TN-felvételek gyakoriságát az Egyesült Államokban és a TN kialakulásához hozzájáruló kockázati tényezőket.
Antidepresszáns-expozíció és a hosszú távú demencia kockázata?
Az antidepresszánsok major depressziós zavarban (MDD) történő alkalmazásával kapcsolatban arról számoltak be, hogy befolyásolja az Alzheimer-kór (AD) és az AD-hez kapcsolódó demenciák (AD/ADRD) hosszú távú kockázatát, de a vizsgálatok ellentmondásosak.
A terhességi hipertonia és a szülés utáni kardiovaszkuláris halálozás kapcsolata
A Rutgers Health kutatói megállapították, hogy a terhesség alatti hipertóniás rendellenességek erőteljes összefüggést mutatnak a szülés után akár egy évvel bekövetkező, halállal végződő kardiovaszkuláris megbetegedésekkel.
Gyümölcsök, melyek csökkenthetik a rák kockázatát
Ezerféle tippet lehet az interneten olvasni arra vonatkozólag, hogy milyen ételeket tanácsos fogyasztani a rák betegség megelőzése érdekében, és az a legjobb ezekben a tanácsokban, hogy olyan ételekre vonatkoznak, melyek itthon is könnyen beszerezhetőek.
Egyre több a 60-as éveiben lévő nő csípőtáji törése
Az alacsony csontsűrűséggel élő nők nagyobb valószínűséggel számolnak be a sérülésből adódó, első alkalommal bekövetkező csípőtáji törésről a 60-as éveikben, mint idősebb korban. A kutatók a 2009-2010-es, 2013-2014-es, valamint a 2017-2018-as Nemzeti Egészség- és Táplálkozásvizsgálati Felmérés csípőtöréssel kapcsolatos adatait értékelték.
Új kockázati pontszám a nyílt szögű glaukóma diagnosztikájához
A nyílt szögű glaukóma genetikai variánsait tartalmazó kockázati pontszám elég pontos ahhoz, hogy segítsen az állapot diagnosztizálásában, derül ki egy időközi tanulmányból. Bár több száz genetikai változás kapcsolódik a betegséghez, az új tanulmány az első, ami alátámasztja egy poligénes kockázati pontszám alkalmazását a további vizsgálatot igénylő betegek azonosítására.
A demenciára alkalmazott antipszichotikumok kockázata
Az antipszichotikumok használata demenciában szenvedő idős felnőtteknél a stroke, a szívinfarktus, a szívelégtelenség, a tüdőgyulladás, a törés, az akut vesekárosodás és egy sor más egészségügyi probléma jelentősen megnövekedett kockázatával hozható kapcsolatba azokkal összehasonlítva, akik nem használnak ilyen gyógyszereket, mutatta ki egy új kutatás.
Emiatt nőhet meg a zöldhályog kockázata
A glaukóma, azaz a zöldhályog, világszerte a második leggyakoribb vaksághoz vezető ok.
A túl kevés alvás szerepet játszhat a szívbetegségek kialakulásában
Napjainkban egyre többen szenvednek a rossz vagy túl kevés alvásból eredő következményektől, ehhez kapcsolódóan pedig megdöbbentő eredményre jutottak a kutatók.