kutatás
Bevethető lehet egy onkológiában használt gyógyszer? - Áttörés jöhet a koronavírus elleni küzdelemben
Az ősz beköszöntével ismét emelkedik a koronavírusos megbetegedések száma Magyarországon. A Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának legújabb adatai alapján az augusztus utolsó hetétől szeptember végéig begyűjtött minták kicsivel több mint felében igazolták a koronavírus-fertőzést. A HUN-REN kutatói most úgy tűnik, új bevethető gyógyszert találtak a COVID-19 elleni küzdelemben.
Az axolotlok négy év után nem öregednek tovább – segíthetnek-e meghosszabbítani az emberi életet?
Számunkra az öregedés elkerülhetetlen. De az axolotlok, a popkultúrából is ismert aranyos, mosolygós kétéltűek, úgy tűnik, egy bizonyos pontig el tudják kerülni az emberi sorsot.
Pilatesszel a demencia ellen
Kutatások szerint a pilatestréning csökkentheti az időskori szellemi leépülés kockázatát.
Jobban megértik a kutyák az emberi beszédet, ha lassabban beszélünk hozzájuk
A svájci Genfi Egyetem kutatói elemezték 30 kutya és 27 ember hangját, ami alapján kapták az érdekes eredményt.
Három kutatónő kapott A Nőkért és a Tudományért díjat idén
Pápa Zsuzsanna fizikus, Turiák Lilla gyógyszerész, valamint Borbély Éva egyetemi docens kapták idén a L'Oréal-UNESCO A Nőkért és a Tudományért elnevezésű díjat kiemelkedő kutatási eredményeikért.
Több ezer fertőző betegség lesz nyomon követhető a szennyvíz segítségével
Új módszert mutattak be a szennyvízben előforduló fertőző betegségek monitorozására egy európai együttműködés keretében az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék kutatói; az eljárás egyszerre több ezer fenyegetés forrását is képes feltárni. A kutatásról szóló tanulmány a Nature Communications című folyóiratban jelent meg.
Interleukin-6 receptor ellenes antitestek alkalmazása terhességben
Kevés adat áll rendelkezésre az interleukin (IL)-6 receptor antitestek (anti-IL-6) terhesség alatti alkalmazásáról, különösen a harmadik trimeszterben. Egy tanulmány célja az volt, hogy leírja ennek a gyógyszernek a kimeneteleit a terhes nők és újszülöttjeik tekintetében, amit a nők a COVID-19 kezelésére kaptak az első trimeszter után.
Áttörő felfedezést tett a szuperbaktériumok elleni küzdelemben egy magyarok vezette kutatócsoport
Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében, ami az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen. A HUN-REN Szegedi Biológiai Központban működő Biotechnológiai Nemzeti Laboratórium vezette kutatás eredményei új fejezetet nyithatnak az antibiotikum-rezisztens kórházi fertőzések elleni küzdelemben - tájékoztatta a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) az MTI-t pénteken.
Sikeres előrelépés a retinopátiák kezelésében
Jelentős eredményeket ért el a retinopátiák gyógyítása felé az egyetemi közreműködéssel működő NeoVasculoStop nevű projekt.
A hőhullámok újabb drasztikus hatását mutatták ki tudósok
A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézete (NÖVI) és a Würzburgi Egyetem közös kutatásából kiderült, hogy a rovarirtószerek mellett, a hőhullámok is rontják a poszméhek szaglását, ami komoly hatással lehet a haszonnövények beporzását illetően.
Növeli az Alzheimer-kór esélyét a fényszennyezés - mutatta ki egy új kutatás
Számos betegség kockázatát növeli a fényszennyezés, többek között okozhat idegi elváltozásokat, szív-és érrendszeri problémákat, cukorbetegséget és rákot is.
2024-es IgNobel-díj győztesei és bizarr kutatásaik
Idén is kiosztották a legőrültebb kutatásokért járó elismeréseket az egyesült államokbeli Cambridge-ben, ahol magyar kutatók is részt vettek a valószínűségszámítás kategóriában, több mint 350 ezer pénzfeldobás eredményeit elemezve.
Két olyan életszakasz is van, amikor felgyorsul az öregedés - állítja egy kutatás
A Stanford kutatói 108 eltérő etnikumú és életkorú résztvevő segítségével kezdték el vizsgálni az öregedés fázisait.