kutatás
Őssejtekkel végeznek kutatást a csontregeneráció területén
Jelentős eredményeket ért el a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatócsoportja, amely a bölcsességfog eredetű őssejtek fogászati célú hasznosítását kutatja. A kutatások szerint őssejtek felhasználásával egyszer majd nemcsak szuvas fogakat lehet betömni, hanem akár csontot vagy maradandó fogakat is újra lehet növeszteni.
Egy rövid teszttel meg lehet állapítani a kognitív hanyatlás mértékét
A demencia világszerte több mint 50 millió embert érint, de ez a szám 2050-re megháromszorozódhat. A kutatók szerint azonban egy új, ötperces teszt segíthet az embereknek abban, hogy kiszűrjék az esetleges demenciát.
Változások az aszpirin szedésében: Új kutatási eredmények és ajánlások
Sok idős ember kis dózisban szedi naponta ezt a gyógyszert annak érdekében, hogy csökkentse a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Azonban egy új kutatás szerint ez nem feltétlenül javasolt.
Szegedi kutatócsoport: az idegsejtek hatékonyságának romlása miatt lassul a mozgás és gondolkodás öregkorban
A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (angol rövidítéssel HCEMM) szegedi Neuron Fiziológia és Terápia kutatócsoportja szerint az idegsejtek hatékonyságromlása okozza a mozgás és gondolkodás lassulását öregkorban.
Kiváló debreceni szakember stroke-kutatását támogatja az MTA
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar kutatója, Bagoly Zsuzsa 190 millió forint támogatást nyert a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kiválósági programjának pályázatán egy új kutatócsoport létrehozására. Bagoly Zsuzsa és munkatársai kutatási eredményeikkel az egyénre szabott, még hatékonyabb stroke-kezelés alapjainak megteremtéséhez szeretnének hozzájárulni.
Kevesebb mellékhatás, hatékonyabb gyógyszerek: ebben segít a HUN-REN TTK kutatóinak fontos felfedezése
A forradalmian új, jelátvitel-szelektív gyógyszerek a kevésbé korszerű hatóanyagokhoz képest jóval kevesebb mellékhatással rendelkeznek. A magyar és japán kutatók friss felfedezése – amelyet a rangos Science Signaling tudományos folyóirat a címlaptémájának választott – abban segít, hogy ezek az újfajta mechanizmusú gyógyszerek célzottabban hassanak, így szélesebb körben is felhasználhatók legyenek.
Úttörő gyógyszer a világ legveszélyesebb kórokozói ellen
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói olyan szupramolekuláris peptid antibiotikumot terveztek, amely felveheti a harcot a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok ellen.
Egyre több ember választja a magánegészségügyi szolgáltatást
Az elmúlt 6 hónapban ötből négy ember vett igénybe magánegészségügyi szolgáltatást, miközben a válaszadók több mint harmada 50 és 100 ezer forint közötti összeget költött e célra - derült ki a Digital Health Essential megbízásából végzett kutatásból. A jövőben digitális egészségügyi megoldásokat a legtöbben a háziorvosi, a bőrgyógyászati és a sürgősségi ellátás területén, valamint a gyermekgyógyászatban használnának szívesen.
Semmelweis Egyetem: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján
A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói.
Nem kell automatikusan eltiltani a daganatból felépült gyermekeket számos tevékenységtől
Nem kell automatikusan eltiltani a daganatos betegségből felépült gyermekeket a veszélyesnek ítélt szakmáktól, versenysporttól - derül ki a Semmelweis Egyetem új tanulmányából, amelyet a JAMA Pediatrics szakfolyóirat közölt.
Hogyan befolyásolja a szemszárazság a szem mikrobiomját?
Tudósok megállapították, hogy az egészséges és a száraz szeműek szemmikrobiomja különbözik a mikrobák keveréke tekintetében.
Virtuális szemüveg-technikával segítik a tumoros betegeket
Hazánkban először alkalmaztak onkológiai beteg gyerekeknél olyan műtéti eljárást, ahol a beavatkozást megelőzően egy VR-szemüvegen keresztül virtuálisan megjelenítették a daganatot és annak környezetét, ezzel pontos képet kapva a tumor elhelyezkedéséről és a környező erek állapotáról.
Fény derült, mennyi barátja van egy intelligensebb embernek, megdöbbentő az eredmény
Kutatások is alátámasztják, hogy minél idősebb lesz valaki, annál nehezebben alakít ki barátságokat. De ez nem feltétlen rossz dolog, sőt.