kutatás
Kiváló debreceni szakember stroke-kutatását támogatja az MTA
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar kutatója, Bagoly Zsuzsa 190 millió forint támogatást nyert a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kiválósági programjának pályázatán egy új kutatócsoport létrehozására. Bagoly Zsuzsa és munkatársai kutatási eredményeikkel az egyénre szabott, még hatékonyabb stroke-kezelés alapjainak megteremtéséhez szeretnének hozzájárulni.
Kevesebb mellékhatás, hatékonyabb gyógyszerek: ebben segít a HUN-REN TTK kutatóinak fontos felfedezése
A forradalmian új, jelátvitel-szelektív gyógyszerek a kevésbé korszerű hatóanyagokhoz képest jóval kevesebb mellékhatással rendelkeznek. A magyar és japán kutatók friss felfedezése – amelyet a rangos Science Signaling tudományos folyóirat a címlaptémájának választott – abban segít, hogy ezek az újfajta mechanizmusú gyógyszerek célzottabban hassanak, így szélesebb körben is felhasználhatók legyenek.
Úttörő gyógyszer a világ legveszélyesebb kórokozói ellen
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) kutatói olyan szupramolekuláris peptid antibiotikumot terveztek, amely felveheti a harcot a hagyományos antibiotikumoknak ellenálló szuperbaktériumok ellen.
Egyre több ember választja a magánegészségügyi szolgáltatást
Az elmúlt 6 hónapban ötből négy ember vett igénybe magánegészségügyi szolgáltatást, miközben a válaszadók több mint harmada 50 és 100 ezer forint közötti összeget költött e célra - derült ki a Digital Health Essential megbízásából végzett kutatásból. A jövőben digitális egészségügyi megoldásokat a legtöbben a háziorvosi, a bőrgyógyászati és a sürgősségi ellátás területén, valamint a gyermekgyógyászatban használnának szívesen.
Semmelweis Egyetem: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján
A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói.
Nem kell automatikusan eltiltani a daganatból felépült gyermekeket számos tevékenységtől
Nem kell automatikusan eltiltani a daganatos betegségből felépült gyermekeket a veszélyesnek ítélt szakmáktól, versenysporttól - derül ki a Semmelweis Egyetem új tanulmányából, amelyet a JAMA Pediatrics szakfolyóirat közölt.
Hogyan befolyásolja a szemszárazság a szem mikrobiomját?
Tudósok megállapították, hogy az egészséges és a száraz szeműek szemmikrobiomja különbözik a mikrobák keveréke tekintetében.
Virtuális szemüveg-technikával segítik a tumoros betegeket
Hazánkban először alkalmaztak onkológiai beteg gyerekeknél olyan műtéti eljárást, ahol a beavatkozást megelőzően egy VR-szemüvegen keresztül virtuálisan megjelenítették a daganatot és annak környezetét, ezzel pontos képet kapva a tumor elhelyezkedéséről és a környező erek állapotáról.
Fény derült, mennyi barátja van egy intelligensebb embernek, megdöbbentő az eredmény
Kutatások is alátámasztják, hogy minél idősebb lesz valaki, annál nehezebben alakít ki barátságokat. De ez nem feltétlen rossz dolog, sőt.
Új megközelítés született a legsúlyosabb rákok gyógyítására
Forradalmian új megközelítés született a RAS fehérje mutációihoz köthető rákok gyógyítására: az ELTE kutatói jól kötő kismolekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre.
A járomspórás gombák okozta fertőzésekre keresnek új megoldást az SZTE kutatói
A járomspórás gombák vagy más néven fejespenészek okozta fertőzések kezelésére is megoldást kínálhatnak azoknak a kutatásoknak az eredményei, amelyek Nagy Gábor irányításával folynak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Mikrobiológiai Tanszékén - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
Ha kevesebbet eszünk, elkerülhetjük a rákot? – Debreceni kutatók a táplálkozás és a rák kapcsolatáról
Miután korlátozták az étrendjüket, kevésbé alakult ki a sejtjeikben rákos daganat. Erre a következtetésre jutottak a Debreceni Egyetem kutatói, akik egy nemzetközi kutatás keretében éveken át édesvízi hidrákat és zebrahalakat vizsgáltak. Ha a táplálkozás és a tumorok kialakulása közötti összefüggés ismert az állatvilágban, mi a helyzet velünk, emberekkel? Valóban a diéta lenne a hosszú, daganatos betegségektől mentes élet titka? Erről is beszélgettünk Tökölyi Jácint egyetemi docenssel.
Új támadáspontot azonosítottak a HUN-REN TTK kutatói a kemoterápiát túlélő tumorsejtekben
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) és a Bécsi Orvostudományi Egyetem Rákkutató Intézet közös projekt keretében új támadáspontot azonosított a kemoterápiát túlélő tumorsejtekben. Az eredmények klinikai alkalmazásával meghosszabbíthatóvá válhat a rákos betegek túlélése.