kutatás
Új megközelítés született a legsúlyosabb rákok gyógyítására
Forradalmian új megközelítés született a RAS fehérje mutációihoz köthető rákok gyógyítására: az ELTE kutatói jól kötő kismolekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre.
A járomspórás gombák okozta fertőzésekre keresnek új megoldást az SZTE kutatói
A járomspórás gombák vagy más néven fejespenészek okozta fertőzések kezelésére is megoldást kínálhatnak azoknak a kutatásoknak az eredményei, amelyek Nagy Gábor irányításával folynak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Mikrobiológiai Tanszékén - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
Ha kevesebbet eszünk, elkerülhetjük a rákot? – Debreceni kutatók a táplálkozás és a rák kapcsolatáról
Miután korlátozták az étrendjüket, kevésbé alakult ki a sejtjeikben rákos daganat. Erre a következtetésre jutottak a Debreceni Egyetem kutatói, akik egy nemzetközi kutatás keretében éveken át édesvízi hidrákat és zebrahalakat vizsgáltak. Ha a táplálkozás és a tumorok kialakulása közötti összefüggés ismert az állatvilágban, mi a helyzet velünk, emberekkel? Valóban a diéta lenne a hosszú, daganatos betegségektől mentes élet titka? Erről is beszélgettünk Tökölyi Jácint egyetemi docenssel.
Új támadáspontot azonosítottak a HUN-REN TTK kutatói a kemoterápiát túlélő tumorsejtekben
A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) és a Bécsi Orvostudományi Egyetem Rákkutató Intézet közös projekt keretében új támadáspontot azonosított a kemoterápiát túlélő tumorsejtekben. Az eredmények klinikai alkalmazásával meghosszabbíthatóvá válhat a rákos betegek túlélése.
Halálközeli élmények: új bizonyítékok azt mutatják, hogy a betegek emlékezhetnek a szívmegállás utáni eseményekre
Friss tanulmány szerint a halálközeli élmények a szívmegállás utáni agyi aktivitáshoz kötődnek.
Tabletta, ami kiváltja az edzést? Jó úton haladnak a tudósok, hogy ilyen forgalomba kerüljön
Az új készítmény nemcsak a testsúlyra van jó hatással, hanem a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a demencia kockázatát is csökkentheti!
Egy beültethető eszköz lehetővé teheti a cukorbetegség injekciómentes kezelését
A tudósok szerint az új, beültethető eszköz hamarosan felválthatja az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők inzulin injekciózását.
A tudósok olyan molekulát találtak, amely gátolja az ajakherpeszt is okozó HSV-1 terjedését
A kutatók olyan molekulát fejlesztettek ki, amely hatékonyan gátolja a herpes simplex vírus terjedésében szerepet játszó enzimet.
Őssejtekből hoztak létre tudosók egy teljes embriómodellt
Az embriómodellhez naiv embrionális őssejteket használtak a tudósok spermium és petesejt helyett.
Kutatók megállapították, hogy mi áll a long-COVID legismertebb tünetének a hátterében
Egy új brit tanulmány alapján egy enyhe lefolyású COVID-19 is okozhat a long-COVID egyik legismertebb tüneteként ismert "agyködöt".
Egy új kutatás megállapította, hogy fájdalomcsillapító hatással bír Mozart zenéje
A kutatók kisebb orvosi beavatkozásra váró újszülöttek és csecsemők megnyugtatása esetében vizsgálták Mozart zenéjét.
Covid-oltások és autoimmun betegségek összefüggése: kutatók fontos bejelentést tettek
Összefüggést találtak egyes autoimmun betegségek kialakulásának kockázatának növekedése és a Covid-19 fertőzések között egy 2020. április 1. és 2022. november 15. között Hongkongban végzett retrospektív kohorszvizsgálat során. Azt is megvizsgálták, hogy a koronavírus-elleni oltások hogyan befolyásolják az immunproblémák kialakulását.
Ez a gyógyszer gátolhatja a gyorséttermi ételek okozta elhízást
Érdekes kísérletet folytattak a San Antoniói Texasi Egészségtudományi Egyetem kutatói, akik azt vizsgálták, hatásosan ellensúlyozhatja-e egy kísérleti gyógyszer a gyorsételek egészségre gyakorolt káros hatásait.