memória
A feledékenység evolúciós előnyei
A felejtés a mindennapi életünk része. De miért felejtünk el dolgokat? Vajon ez egyszerűen a memóriazavar jele, vagy van valami haszna?
Élet traumák nélkül: az asztrociták manipulálása befolyásolhatja a hosszú távú memóriát
Az agy egyik adottsága, hogy képes az információkat emlékként tárolni, lehetővé téve számunkra, hogy tanuljunk a hibáinkból. Egyes emlékek azonban élénkek maradnak, míg mások elhomályosodnak.
Az antidepresszánsok hozzájárulhatnak a verbális memória javulásához
Az eszcitaloprámról és a duloxetinről kimutatták, hogy javítják a verbális memóriát közepes vagy súlyos depresszió esetében, ez a hatás pedig az agyban lévő szerotonin 4 (5-HT4) receptorokhoz kapcsolódik.
Kiderült, hány éves kortól lassul le a gondolkodás
Azt gondolhatnánk, hogy gondolkodásunk és memóriánk akár már a 40-es évektől kezdve lassulni kezd, de ez nem így van.
Észlelés és memória változás Covid-19 után
A 2019-es súlyos akut légzőszervi szindróma 2-es koronavírusa (SARS-CoV-2) által okozott betegség (Covid-19) utáni kognitív tünetek jól ismertek. Nem világos, hogy léteznek-e objektíven mérhető kognitív deficitek, és hogy ezek mennyi ideig maradnak fenn.
A multivitaminos kiegészítők javítják az időskori memóriát
A kognitív képességek fenntartása kritikus fontosságú az idősebb felnőttek számára, ugyanakkor jelenleg kevés hatékony stratégia létezik a kognitív hanyatlás lassítására. A multivitaminos kiegészítőket az általános egészség elősegítésére használják; azonban nem világos, hogy kedvezően befolyásolják-e a kognitív funkciókat idősebb korban.