migrén
Remény a jobb életminőségre: szegedi kutatók biztató eredményeket értek el a migrénnel vívott harcban
Bár gyógyszerkutatásuk még a kezdeti fázisánál jár, a HUN-REN-SZTE Idegtudományi Kutatócsoport szakemberei reményt hozhatnak több mint egymillió magyar ember számára.
A savcsökkentő terápia és a migrén
A fejfájás a protonpumpa-gátlók (PPI-k) alkalmazása kapcsán előforduló mellékhatás. A közelmúltban a migrén kifejezetten a PPI-használat egy lehetséges mellékhatásaként jelent meg. Egy kutatás célja az volt, hogy a rendelkezésre álló adatok felhasználásával feltárja a migrén és a súlyos fejfájás előfordulása, valamint a savcsökkentő terápia – beleértve a PPI-ket, a H2-receptor-antagonistákat (H2RA-kat) és a generikus savlekötőket – alkalmazása közötti összefüggést, összehasonlítsa a PPI-k és a H2RA-k okozta kockázatot, valamint felmérje, hogy a savcsökkentő terápia által befolyásolt étrendi változtatások enyhíthetik-e a kockázatot.
Migrénnel küzdőknek segít "Az Év Gyógyszere"
Akut fejfájás enyhítése mellett újabb migrénrohamok megelőzésére is alkalmas az a rimegepánt hatóanyagú szer, mely újszerű hatásmechanizmusa miatt elnyerte a Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság „Az Év Gyógyszere” díját 2023-ban. A díjat dr. Ferdinandy Pétertől, a társaság elnökétől Zsigmond Krisztina, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ügyvezetője vette át a Semmelweis Egyetem Semmelweis Szalonjában megrendezett ünnepélyes átadón.
A migrénes roham 25 gyógyszere: egy összehasonlító vizsgálat
Az akut migrénes panaszokra számos kezelési lehetőség létezik. Hiányoznak azonban a kezelés hatékonyságának nagyszabású, a betegek valós tapasztalati jelentéseiből származó, egymással történő összehasonlításai.
Az olcsóbb gyógyszerek ugyanannyira hatásosak lehetnek a migrén megelőzésében, mint a drágák
Egy új tanulmány rávilágít arra, hogy a depresszió és a magas koleszterinszint kezelésére is használt két gyógyszer ugyanolyan hatékony a migrén megelőzésében, mint a CGRP-gátlók.
A metamizol hasonlóan hatásos lehet, mint a triptánok
A migrénes rohamok akut ellátása a nem szteroid és nem opiát fájdalomcsillapítókra – NSAID-okra, metamizolra, paracetamolra – valamint a migrénspecifikus szerként számon tartott triptánokra épül.
Engedélyt kapott egy migréngyógyszer, ami azoknál is hatott, akik más készítményekre nem reagáltak
A periodikus után a krónikus migréntől szenvedő betegeknek is engedélyezte az atogepant nevű gyógyszer használatát az FDA.
Migrén és a jogok háziorvosi szemmel
A Nemzetközi Fejfájás Társaság (International Headache Society, IHS) konszenzus kritérium rendszere alapján a migrén az elsődleges (önálló) fejfájásbetegségek közé tartozik. Előfordulási gyakorisága a magyar lakosságban mintegy 10-17% közé tehető (megközelítően 1,6 millióan szenvednek benne) és háromszor gyakoribb nőknél, mint férfiaknál.
Telemedicina az „otthon kényelmében”
A távkonzultáció és az online vizitek megjelenése a klasszikus értelemben vett orvoslás egy új, rendkívül izgalmas fejezetét nyitja meg előttünk. A megszokottól eltérő elektronikus rendelések gyorsan a mindennapjaink szerves részévé válhatnak, ennek feltétele azonban az orvostársadalom és a betegek oktatása, felkészítése a témában.
Migrén és a hormonális fogamzásgátlók
A migrén kialakulása nőknél 3-4-szer gyakoribb, mint férfiak esetén, és a panaszok megjelenése is eltérő lehet. A kutatások során kiderült, hogy nőknél gyakoribb az elsődleges fejfájás betegség kialakulása, és az első migrénes rohamot általában visszatérő rohamok követik. Ennek a megfigyelésnek a hátterében a hirtelen hormonális változások szerepét feltételezik, melyek általában a pubertás alatt vagy után alakulnak ki.
Migrén és komorbiditások: autoimmun betegségek
Cikksorozatunkban arra keressük a választ, hogy a migrén társulhat-e egyes szervi megbetegedésekkel, mint cardiovasculáris- és metabolikus, gastrointestinális, autoimmun valamint pszichiátriai kórképekkel. Befejező rész.
Migrén és komorbiditások: neurológiai és pszichiátriai kapcsolat
Cikksorozatunkban arra keressük a választ, hogy a migrén társulhat-e egyes szervi megbetegedésekkel, mint cardiovasculáris- és metabolikus, gastrointestinális, autoimmun valamint pszichiátriai kórképekkel. Harmadik rész.
Migrén és komorbiditások: gastrointestinalis kapcsolat
Cikksorozatunkban arra keressük a választ, hogy a migrén társulhat-e egyes szervi megbetegedésekkel, mint cardiovasculáris- és metabolikus, gastrointestinális, autoimmun valamint pszichiátriai kórképekkel. A legfrissebb információkat az elmúlt év szakirodalmából merítettük. Második rész.