neurológia
2017 legjobb orvosi témájú cikkei 2. rész
A rekreációs drogok esetleges pozitív hatásainak kutatása során a Bonni Egyetem és a Jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói megállapították, hogy a cannabis visszafordítja az agy öregedését.
2017 legjobb orvosi témájú cikkei 1. rész
Orvosi kutatások szempontjából a tavalyi év már csak azért is örvendetes volt, mert a magdeburgi Neurodegeneratív Betegség Központ kutatói megállapították, hogy a tánc visszafordítja az agyban az öregedés jeleit.
A génszerkesztés felemelkedése
A génszerkesztés 2017-ben egyértelműen az érdeklődés középpontjába került és a kutatók megszállottan vizsgálták, hogyan lehet génszerkesztéssel megszüntetni a betegségeket okozó mutációkat.
Veszélyes a kevés alvás
A hat óránál rövidebb idejű éjszakai alvás jelentős mértékben növeli a cardiovascularis és cerebrovascularis megbetegedésekkel járó halálozás kockázatát.
Az FDA új non-invazív eszközt engedélyezett
A berendezés használatával számos esettanulmány a krónikus intraktábilis fájdalom azonnali és jelentős mértékű enyhülését mutatta ki.
Mit tudunk az Alzheimer-kór megelőzéséről?
Az amerikai Alzheimer Szövetség becslései szerint az Alzheimer-kór Egyesült Államokra jelenleg jellemző 5 milliós prevalenciája 2050-re a 16 milliót is elérheti, ha addig nem dolgoznak ki egy hatékony kezelést.
Rekord mértékű az amerikai epilepsziások száma
A CDC új beszámolója szerint 2015-ben a teljes népesség 1,2%-át, azaz mintegy 3 millió felnőttet és 470 000 gyermeket kezeltek epilepsziával.
A migrén és az alvási apnoe szoros kapcsolata
Egy új felmérés eredményei szerint a migrénes betegeket, főként a krónikus migrénben szenvedőket fokozottan veszélyeztetik az alvászavarok, köztük az alvási apnoe (SA).
Új remények: béta-2 agonisták és a Parkinson-kór?
Harwardi kutatók korai eredményeik alapján arra következtetnek, hogy egyes asthma elleni gyógyszerekben lévő vegyületek alkalmasak lehetnek a Parkinson-kór kezelésére úgy, hogy az említett vegyületek látszólag csökkentik a Parkinson-kórban érintett gén aktivitását.
Diabetes gyógyszer Parkinson-kór kezelésére?
Egy új, kis esetszámú vizsgálat eredménye arra utal, hogy a diabetes kezelésére alkalmazott exenatide a Parkinson-kór kezelésére is alkalmas lehet.
A tenektepláz és az altepláz egyformán hatékony a stroke kezelésében
A tenektepláz és az altepláz hatékonyságait összehasonlító eddigi legnagyobb vizsgálatban a 0.4-mg/kg bolus dózis tenektepláz az ischaemiás stroke kezelésében hasonló funkcionális kimenetellel és biztonságossággal társult, mint a standard kezelésnek számító altepláz szövet plazminogén aktivátor.
A mérsékelt alkoholfogyasztás is árt az agynak
Egy új kutatás azt mutatja, hogy az absztinenciához képest még a mérsékelt mennyiségű alkoholfogyasztás is kóros agyi elváltozásokat, többek közt hippocampalis atrophiát eredményez. A kutatás eredményeiről a BMJ szakfolyóirat online kiadása számolt be.
A fehérvérsejtszám előre jelezheti a subarachnoidealis vérzést követő ischaemiát
Az Amerikai Idegsebész Szövetség (AANS) 2017-es értekezletén ismertetett beszámoló szerint, ha subarachnoidealis vérzést (SAV) követően rövid időn belül emelkedik a fehérvérsejtek száma (Fvs), az komoly figyelmeztetés lehet arra, hogy az egyébként kedvező klinikai fokozatú betegeknél agyi ischaemia következhet be.