neurológia
A marihuána egyik összetevője lehet az Alzheimer-kór új gyógyszere?
A Journal of Alzheimer’ Disease szakmai folyóiratban megjelent előzetes kutatási eredmények szerint rendkívül kis mennyiségben a marihuána hatóanyaga, a delta-9-tetrahidrokannabinol (THC) újszerű és működőképes terápiás lehetőséget nyújthat az Alzheimer-kór kezelésére.
Az agyrázkódás 4 jelének azonosítására vonatkozó új, bizonyíték alapú irányelvek
Az agyrázkódás diagnózisára vonatkozó új, teljes mértékben bizonyíték alapú irányelv első eleme azonosította az agyrázkódás 4 „prevalens indikátorát”.
Nincs kapcsolat a D-vitamin, a kognitív képességek és az agy patológiája között
Meginoghat a D-vitamin rajongók hite, miután két tanulmányból is az derült ki, hogy nincs összefüggés a D-vitamin szintek és a cerebrovascularis patológia között. Mindkét tanulmányt az Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) Brain MRI Study idősebb középkorú, egészséges résztvevőivel folytatták.
A Motörhead és a headbanging veszélyei
A headbanging (fejrázás) kifejezés nem hangzik túl egészségesnek. De valóban okoz-e bármilyen egészségkárosodást, ha a rockzenére ritmusára ütemesen rázzuk a fejünket? Egy Motörhead rajongó esete azt példázza, hogy igen.
A tejfogbél őssejtek elvezethetnek a hőguta kezeléséhez
Tajvani kutatók megállapították, hogy a humán tejfogbél eredetű őssejtek (SHED) intravénás alkalmazása a hőguta okozta agykárosodással szemben protektív hatást fejt ki.
Amit a fejfájásokról tudni kell
A fejfájás a 10 leggyakoribb okok egyike, amely miatt a beteg az orvoshoz fordul. Lehet valamilyen betegség tünete, és lehet önálló betegség a fejfájás.
Bionikus fül
Az ausztráliai UNSW kutatói először használták a cochlearis implantátum elektromos impulzusait génterápia bejuttatására, amivel sikeresen regenerálták a hallóidegeket.
Nem hatékonyak az antipszichotikus gyógyszerek a kritikus állapotban lévő betegeknél delírium kezelésére
A delírium kezelésére gyakran használt haloperidol a kritikus állapotban lévő betegeknél nem hatékonyabb mint a placébó a delírium vagy a kóma idejének csökkentésére. – olvasható a The Lancet Respiratory Medicine szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban.
Meglepő sokféleség: eltérő genom, ugyanazon egyed neuronjaiban
Egykoron azt hittük, hogy a szervezeten belüli összes sejt ugyanazt a DNS kódot tartalmazza, és hogy a genom beolvasásának módja vezérli a sejtműködést és határozza meg az individumot. Szervezetünk számos sejtje esetében azonban ez túlságosan leegyszerűsített kijelentés.
Hatékony kísérleti gyógyszer a Parkinson-kór pszichózis kezelésére
A The Lancet egy kísérleti gyógyszerről számol be, mely az eredmények szerint biztonságos és hatékony a Parkinson-kórban jelentkező pszichózis kezelésére.
A hobbi fontos a stroke betegeket gondozók számára
Fontos, hogy a stroke túlélőket gondozó hozzátartozók továbbra se hagyjanak fel a hobbijukkal és szórakozásaikkal, mert ez sokat segít egészségük megőrzésében, ami a beteg és a gondozó számára egyaránt előnyös. – olvasható a Stroke szakmai folyóirat márciusi kiadásában.
Fontos a sclerosis multiplex alaposabb megismerése
A sclerosis multiplex (SM) ellen nem sok mindent tehetünk, a betegséggel szembeni esélyeink meglehetősen kedvezőtlenek. „Ebben az is szerepet játszik, hogy a tüneteket, sőt magát a betegséget sem ismerik eléggé, ami tekintve, hogy a földön hozzávetőleg 2,5 millió ember érint, meglepő és elszomorító.” - mondja Dr. Emma Gray a Sclerosis Multiplex Társaság nevű brit jótékonysági szervezet kommunikációs igazgatója.
Agyrázkódás után kognitív nyugalomra van szükség
A Pediatrics online kiadásában megjelent tanulmány szerint eszméletvesztés után a nagy koncentrációt és figyelmet igénylő tevékenységeket folytató fiatal sportolók felgyógyulása hosszabb időt vesz igénybe.