pszichiátria
A szülés utáni depresszió
A szülés utáni depresszió (PPD) jelentős kockázatot jelent az anyák és a gyermekek egészségére. Az időbeli tendenciák megértése kulcsfontosságú a prevalencia értékeléséhez és a veszélyeztetett populációk azonosításához. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a PPD-vel kapcsolatos legújabb tendenciákat értékelje és felmérje, hogy ezek a tendenciák hogyan kapcsolódnak a fajhoz, az etnikai hovatartozáshoz és a terhesség előtti testtömegindexhez (BMI).
Kariprazin: az új hatásmechanizmusú atípusos antipszichotikum már ODT formában is elérhető
A kariprazin, amely egy új hatásmechanizmusú atípusos antipszichotikum és immár hat éve hozzáférhető Magyarországon a szkizofréniában szenvedő betegek kezelésére most új gyógyszerformában került forgalomba.
Az autizmus diagnózisa az amerikai gyermekek és felnőttek körében, 2011-2022 között
Az autizmus spektrumzavar (ASD) időbeli és életkori gyakoriságának jobb megértése nagyobb tájékoztatást nyújthat az autista gyermekek és felnőttek növekvő populációjának számára nyújtható egészségügyi szolgáltatást illetően.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
Fogyókúrás gyógyszerekkel a függőség is kezelhető?
Egy friss tanulmány újabb bizonyítékot szolgáltatott arra, hogy a cukorbetegség és az elhízás kezelésére használt, glükagonszerű peptid 1 receptor agonisták (GLP-1 RA-k) adott esetben az opioidhasználati zavar (OUD) és az alkoholfogyasztási zavar (AUD) kezelésére is alkalmazhatók.
Úgy tűnik, egy amerikai egyetem kutatói sikeresen átlépték az agykutatás egyik legnagyobb akadályát
Az Icahn School of Medicine at Mount Sinai kutatói innovatív megközelítést dolgoztak ki - amelyet egérmodelleken és izolált emberi agyszövetben teszteltek. A módszer lényege, hogy biztonságosan és hatékonyan juttatnak terápiás szereket az agyba, új lehetőségeket kínálva a neurológiai és pszichiátriai betegségek széles körének kezelésére.
Egy új skizofrénia elleni gyógyszer kezelheti az Alzheimer-kórt?
Egy skizofrénia elleni gyógyszer, amely évtizedek óta az első, ami innovatív hatásmechanizmussal rendelkezik, szeptemberben megkapta az amerikai hatósági engedélyt. Ennek hatására egyes kutatók új korszakot hirdettek a pszichiátriai gyógyászatban.
Rákkeltő anyag miatt hívták vissza a Duloxetint?
Mint azt az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) bejelentette, a gyártó több mint 7000 adag duloxetin késleltetett hatóanyag-leadású kapszula önkéntes visszahívását kezdeményezte egy potenciálisan rákkeltő anyag elfogadhatatlan szintje miatt.
Több mint száz éve működik az idegklinika, ahol Csáth Géza agyát eltemették
A kívül-belül impozáns épület olyan kiemelkedő művészeknek adott otthont, mint Gulácsy Lajos, Csáth Géza és Juhász Gyula, de nem csak lakói révén írta be magát a történelembe. A Moravcsik-klinika volt az az intézmény, amellyel egyetemi rangra került az elme- és ideggyógyászat oktatása, kutatása és a pszichiátriai betegek gyógyítása.
Új képalkotó módszer segíthet megérteni a pszichiátriai rendellenességeket
Bár az olyan pszichiátriai rendellenességek, mint a skizofrénia, a bipoláris zavar és az autizmus spektrumzavar (ASD) meglehetősen gyakoriak, diagnózisuk és kezelésük mégis kihívást jelent. Míg az orvosoknak ma már vannak elképzeléseik az e rendellenességek által okozott klinikai tünetekről, biológiai jellemzőik és a mögöttes fiziológiai okaik még továbbra is homályosak.
A hosszú távú demencia kockázata a Parkinson-kór esetén
Széles körben hivatkoznak arra, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek akár 80%-ánál is előfordul demencia, de az ilyen magas arányokról beszámoló tanulmányok több mint két évtizeddel ezelőtt jelentek meg, viszonylag kevés mintaszámmal, és más korlátokkal is rendelkeztek. Célunk az volt, hogy meghatározzuk a hosszú távú demencia kockázatát Parkinson-kórban szenvedőknél, két nagy, folyamatban lévő, prospektív, megfigyeléses vizsgálat adatainak felhasználásával.
Az antidepresszánsok hozzájárulhatnak a verbális memória javulásához
Az eszcitaloprámról és a duloxetinről kimutatták, hogy javítják a verbális memóriát közepes vagy súlyos depresszió esetében, ez a hatás pedig az agyban lévő szerotonin 4 (5-HT4) receptorokhoz kapcsolódik.
Iránymutatás a gyermekek és fiatalok pszichiátriai-pszichológiai ellátásának javításához
A mentális egészség világnapját megelőzően tette közzé az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF a gyermekek és fiatalok mentális egészségéről szóló kiadványát: az útmutató a korcsoport számára elérhető egészségügyi szolgáltatások átalakítását támogatja.