pszichiátria
Szűrni kell a depressziót a gyermekeknél és kamaszoknál
Az amerikai Preventív Szolgálati Munkacsoport (US Preventive Services Task Force, USPSTF) depresszió szűrését javasolja olyan 18 év alatti gyermekek és kamaszok esetében, akiknél nem áll fenn major depresszió (MDD) diagnózisa.
VI. Magyar Pszichoanalitikus Filmkonferencia
A konferencia programjában plenáris és szekcióelőadások, kerekasztal-beszélgetések és filmvetítések szerepelnek. A vetítéseket követő kerekasztal-beszélgetéseken részt vesznek a filmek készítői, rendezők, közreműködők.
Lelki egészség világnap 2016
Bár a magyar lakosság egészségi állapota nemzetközi összehasonlításban kedvezőtlen, azért vannak pozitív változások. Kiemelkedő nemzetközi eredményeket értek el magyar munkacsoportok, és a friss adatok szerint tovább csökkent a magyarországi öngyilkossági halálozás is.
A serdülőknél tartós pszichotikus tüneteket okozhat a marihuána
Egy új tanulmány eredményei alapján a rendszeresen marihuánát használó kamasz fiúknál fokozódik a tartós, szubklinikai pszichotikus tünetek, főként a hallucinációk és a paranoia veszélye, még akkor is, ha már abbahagyták a drog fogyasztását.
Trauma és család 2. rész - A család szerkezete
A trauma számos módon befolyásolhatja a családi rendszer folyamatainak alakulását. Mint láttuk, ez a hatás egyaránt lehet pozitív és negatív, az alkalmazkodás ugyanakkor hosszú időt vesz igénybe, és a trauma összetett szinteken és folyamatok révén fejti ki hatását. A trauma családra gyakorolt hatását vizsgálva azonban felmerül egy nagyon fontos kérdés: vajon a felsorolt nehézségek, diszfunkcionális működési és szerkezeti problémák mind a trauma következtében alakulnak ki, vagy azok már annak bekövetkezte előtt is fennálltak?
Érzelmi támogatás a munkahelyen – néhány lehetőség bemutatása
Az egészségügyi dolgozók igényeinek felmérésére és új megoldások kidolgozására mutat példát Medland, Howard-Ruben és Whitaker (2004), akik amerikai onkológiai nővérek pszichoszociális jóllétének fejlesztése érdekében közös gondolkodásra hívták munkatársaikat.
Megküzdés a gyásszal
A gyászfeldolgozás nehézségei és lehetőségei a gyógyító szakemberek számára
Habár az orvosok félnek attól, hogy gyengének tűnnek, ha munkahelyükön az érzelmeikről beszélnek (Granek et al., 2012a), több tanulmány eredménye arra utal, hogy a páciensek halála kapcsán jelentkező negatív érzelmi állapot csökkentése érdekében sokan a szűkebb munkahelyi környezetükhöz fordulnak, hogy megbeszéljék az esetet (például Moores et al., 2007; Plante és Cyr, 2011; Rickerson et al., 2005).
Gyász a munkahelyen
A gyászfeldolgozás nehézségei és lehetőségei a gyógyító szakemberek számára
Társadalmunkban tabu a halál, és általános jelenség a haldokló emberek és a gyászolók elkerülése. A halállal kapcsolatos társadalmi megítélés változása miatt, illetve a fejlődő orvostudomány következtében a haldoklás, a halál az otthonokból egyre inkább bekerült az egészségügyi ellátó rendszerbe.
Trauma és család - A rendszerelméleti megközelítés fontossága
A traumával kapcsolatos eddigi kutatások és vizsgálatok nagy része a hangsúlyt magára az „áldozatra”, azaz a traumát elszenvedett személyre helyezi, jóval kisebb figyelem irányul az őt körülvevő környezetben, a családban végbemenő változásokra. Mivel a trauma több szinten hat, nehéz különválasztani egymástól az egyéni és a kapcsolat, illetve a család szintjén megélt nehézségeket és azok következményeit.
A magatartászavarban szenvedő kamaszok agya eltér a társaikétól
A Journal of Child Psychology and Psychiatry című szakfolyóiratban megjelent nemzetközi kutatócsoport által lefolytatott vizsgálat szerint úgy tűnik, hogy a súlyos antiszociális viselkedésproblémákkal küzdő kamasz fiúk agystruktúrája eltér a magatartásproblémáktól mentes társaikétól, ami arra utal, hogy a problémás viselkedés az agyfejlődés kisgyermekkorban bekövetkezett változásaiból fakad.
„Hogy a lángból ne legyen hamu…” Kiégés-prevenciós program egészségügyi dolgozóknak
A burnout (kiégés) fogalma az 1970-es évek óta került be az orvosi, pszichológiai gondolkodásba Freudenberger (1974) nyomán. Az azóta eltelt évtizedekben világszerte számos kutatás irányult kialakulásának, tüneteinek, megelőzési és kezelési lehetőségeinek a feltárására (ld. pl. Maslach és Jackson, 1981; Ghetti, Chang, és Gosman, 2009; Günther és Batra, 2012; Maslach, 2011; Gómez-Gascón et al., 2013, Banerjee et al., 2014).
Én egy cukorbeteg kisfiú vagyok
A betegség komoly alkalmazkodási feladat minden életkorban, és akár éveken keresztül minden más szempontot felülír, ami egy egészséges gyerek életében fontos: spontaneitás, bátor kezdeményezés, önszabályozás. A cukorbeteg gyerekeket kezelő szakorvosok nagyon fontosnak tartják, hogy a beteg minél előbb magabiztosan kezelni tudja állapotát.
A pszichiátriai betegek agresszivitását valós időben értékelő eszköz
Kanadai kutatók egy valós idejű elemzőeszközt használtak arra, hogy pontosabban meghatározzák a pszichiátriai betegek erőszakosságának kockázatát.