pszichiátria

Trauma és család - A rendszerelméleti megközelítés fontossága

A traumával kapcsolatos eddigi kutatások és vizsgálatok nagy része a hangsúlyt magára az „áldozatra”, azaz a traumát elszenvedett személyre helyezi, jóval kisebb figyelem irányul az őt körülvevő környezetben, a családban végbemenő változásokra. Mivel a trauma több szinten hat, nehéz különválasztani egymástól az egyéni és a kapcsolat, illetve a család szintjén megélt nehézségeket és azok következményeit.
2016.07.17. Pszichiátria

A magatartászavarban szenvedő kamaszok agya eltér a társaikétól

A Journal of Child Psychology and Psychiatry című szakfolyóiratban megjelent nemzetközi kutatócsoport által lefolytatott vizsgálat szerint úgy tűnik, hogy a súlyos antiszociális viselkedésproblémákkal küzdő kamasz fiúk agystruktúrája eltér a magatartásproblémáktól mentes társaikétól, ami arra utal, hogy a problémás viselkedés az agyfejlődés kisgyermekkorban bekövetkezett változásaiból fakad.
2016.07.16. Pszichiátria

„Hogy a lángból ne legyen hamu…” Kiégés-prevenciós program egészségügyi dolgozóknak

A burnout (kiégés) fogalma az 1970-es évek óta került be az orvosi, pszichológiai gondolkodásba Freudenberger (1974) nyomán. Az azóta eltelt évtizedekben világszerte számos kutatás irányult kialakulásának, tüneteinek, megelőzési és kezelési lehetőségeinek a feltárására (ld. pl. Maslach és Jackson, 1981; Ghetti, Chang, és Gosman, 2009; Günther és Batra, 2012; Maslach, 2011; Gómez-Gascón et al., 2013, Banerjee et al., 2014).
2016.07.03. Pszichiátria

Én egy cukorbeteg kisfiú vagyok

A betegség komoly alkalmazkodási feladat minden életkorban, és akár éveken keresztül minden más szempontot felülír, ami egy egészséges gyerek életében fontos: spontaneitás, bátor kezdeményezés, önszabályozás. A cukorbeteg gyerekeket kezelő szakorvosok nagyon fontosnak tartják, hogy a beteg minél előbb magabiztosan kezelni tudja állapotát.
2016.06.18. Pszichiátria

Major depresszió kezelése fényterápiával

A JAMA Psychiatry című szakmai folyóirat online kiadásában megjelent randomizált, placebo-kontrollált vizsgálat eredménye arra utal, hogy a fényterápia és antidepresszánsok együttes alkalmazása szignifikánsan javítja a nem szezonális major depresszió tüneteit, valamint a fényterápia önmagában hatékonyabb, mint az antidepresszáns monoterápia.
2016.05.21. Pszichiátria

Parkinson-kór elleni gyógyszerrel hatékonyan kezelhető a terápiarezisztens depresszió

Egy új kutatás eredménye arra utal, hogy a Parkinson-kór kezelésére használt pramipexole (Mirapex, Boehringer Ingelheim Pharmaceuticals, Inc) jelentősen javítja a terápiarezisztens depresszió tüneteit, feltéve, ha a beteg tolerálja a terápiás hatás eléréséhez szükséges dózist. A kutatás eredményét az Amerikai Szorongás és Depresszió Szövetség (Anxiety and Depression Association of America, ADAA) 2016-os konferenciáján ismertették.
2016.04.27. Pszichiátria

A kivételes emlékezőtehetséggel rendelkezők a kényszerbetegség különleges formájában szenvedhetnek

Legtöbbünk a távoli múlt csupán pillanatnyi töredékeire emlékszik, néhány ember életének minden egyes napját képes úgy felidézni, mintha csak előző nap történt volna. Két új tanulmány próbálja kideríteni, hogy mi rejlik a kivételes emlékezőtehetség mögött, melyek eredményei végső soron segítséget nyújthatnak a depresszióban és szorongásos betegségben szenvedőknek, és mindannyiunk számára kissé könnyebbé tehetik a múlt eseményeinek felidézését.
2016.04.21. Pszichiátria