pszichiátria
A pszichiátriai gyógyszerekhez hasonlóan hat az akupunktúra
Rágcsálókkal végzett kontrollált kísérlet során az akupunktúra hatékonynak bizonyult a krónikus stressz kezelésében. Az Endocrinology szakmai folyóiratban megjelent beszámoló eredményei arra utalnak, hogy az akupunktúra a szorongásoldó és antidepresszáns gyógyszerékéhez hasonló mechanizmuson keresztül fejti ki hatását.
Az antidepresszánsok és fájdalomcsillapítók együttes használata fokozza a vérzés kockázatát
Az antidepresszánsok és a gyakori fájdalomcsillapítók önmagukban nem társulnak a koponyaűri vérzés (intracranialis hemorrhagia) kockázatnövekedésével. Egy új kutatás szerint azonban együtt már a kombinált alkalmazás után nem sokkal növelhetik a kockázatot.
Természetes coping mechanizmus lenne a depressziós töprengés?
A PLoS One szakmai folyóirat online kiadásában megjelent cikk beszámol egy kanadai orvosok által fejlesztett, az analitikus gondolkodás depresszióban betöltött szerepének alaposabb megértését szolgáló kérdőívről, mely célzottabb terápiás intervenciókhoz vezethet el.
Nagyobb bajt is jelezhet, ha a gyerek „válogatós”
Orvosi segítségre van szükség, ha a gyermek túlzottan válogatós, a Pediatrics orvosi szaklap online kiadásában megjelent tanulmány eredménye szerint még a mérsékelt szelektív evészavar (SE) is pszichológiai és pszichoszociális funkciókárosodással jár.
A citalopram előnyei postpartum depresszióban
Az Ohio Állami Egyetem kutatói rájöttek, hogy miért hatékony a citalopram a postpartum depresszió kezelésére. Az új kutatás szerint az antidepresszáns helyre állítja az agysejtek között a terhesség-indukált stressz hatása miatt blokkolt kapcsolatokat.
A depresszió és a felnőttkori D-vitamin hiány összefüggései (4. rész)
A depresszió és a D-vitamin hiány kapcsolatának vizsgálata a 2000-es évek eleje óta került a tudományos érdeklődés középpontjába. A rendelkezésünkre álló adatok az mutatják, hogy a D-vitamin hiány gyakori állapot, a kutatások szerint hozzájárulhat a depresszió kialakulásához és a tünetek perzisztálásához. Egyelőre nem tisztázott, hogy a D-vitamin hiány a depresszió oka, korrelátuma vagy annak következménye-e. Jelen cikkben Parker és Brotchie áttekintő vizsgálatának konklúzióját ismertetjük.
A depresszió és a felnőttkori D-vitamin hiány összefüggései (3. rész)
A D-vitamin a csontanyagcsere mellett idegrendszeri és immunfolyamatokat is regulál, mentális és neurológiai betegségekben betöltött szerepét intenzíven kutatják az elmúlt években. Egyre több vizsgálat célja a D-vitamin-hiány és az affektív kórképek közötti összefüggés pontosabb feltérképezése. Jelen cikkben a depresszió a depresszió vonatkozásában is releváns D-vitaminról, annak szervezetben betöltött szerepéről és a D-vitamin hiány tüneteiről lesz szó.
Az antidepresszánsok alkalmazása összefügg a kardiovaszkuláris kimenetelek javulásával
Az amerikai Intermountain Egészségügyi Központ Szívgyógyászati Intézetének (Intermountain Medical Center Heart Institute) kutatói új tanulmányukban megállapították, hogy a mérsékelt-súlyos depresszióban szenvedőknél a depresszió szűrése és kezelése elősegítheti a szívbetegségek kockázatának csökkentését.
A depresszió és a felnőttkori D-vitamin hiány összefüggései (2. rész)
A hangulatzavarok és a táplálkozás összefüggéseit már régóta vizsgálják, az elmúlt években különösen nagy tudományos figyelmet kaptak bizonyos táplálkozásbeli és diétás faktorok, melyek hozzájárulhatnak a hangulatzavarok kialakulásához, ill. értelemszerűen terápiás vonatkozásokkal is bírnak. Cikksorozatunkban a D-vitamin hiány és a depresszió összefüggéseit tekintjük át Parker és Brotchie 2011-ben a témában közzétett közleménye alapján.
Depresszív zavarok a DSM-5 rendszerben (2. rész)
A DSM-IV rendszerhez képest a DSM-5-ben a depresszív zavarok klasszifikációjában számos változás történt. A DSM-5-ben a depresszív zavarok fejezet alatt kerül tárgyalásra a major depresszív zavar, a tartósan fennálló depresszív zavar, a diszruptív hangulatszabályozási zavar és a premenstruális diszfóriás zavar. Utóbbi három tünetegyüttes diagnosztikus kritériumairól már korábban szóltunk, jelen cikkben a major depresszív zavarral kapcsolatos változásokat tekintjük át a DSM-5 tükrében.
A depresszió és a felnőttkori D-vitamin hiány összefüggései (1. rész)
A depresszió etiológiai háttere összetett, kialakulásában számos tényezőnek lehet szerepe. Az utóbbi években egyre populárisabb elmélet a D-vitamin-hiány következtében, vagy azzal összefüggésben kialakuló depresszió. 2013-ban egy szerzői csoport a British Journal of Psychiatry folyóiratban publikálta metaanalízisét a depresszió és a D-vitamin hiány kapcsolatáról, cikksorozatunkban áttekintő vizsgálatukat foglaljuk össze.
Depresszív zavarok a DSM-5 rendszerben
A klasszifikációs rendszerek célja a mentális zavarok tüneteinek diagnózisba foglalása. Tünettani felosztáson alapulnak, az információsűrítés elvének megfelelően a közös vonások kerülnek kiemelésre, az egyedi/esetleges vonások mellőzésével.
A neuroplaszticitás szerepe a depresszió kialakulásában (2. rész)
Depresszióban számos, az idegrendszeri alkalmazkodóképesség, azaz neuroplaszticitás szabályozásában részt vevő faktor lehet érintett, növekedési faktor eltéréseket, neurotranszmitter szintű változásokat, glükokortikoid, ill. egyéb hormon eltéréseket mutattak ki többek között. Makrostrukturális eltérések is tetten érhetők hangulatzavarokban, a hippocampus plaszticitás eltérései állnak sok vizsgálódás fókuszában.