pszichiátria

A küszöb alatti depresszió és a szerotonin transzporter gén funkcionális polimorfizmusának összefüggései (2. rész)

Korábbi vizsgálatok már rávilágítottak a szerotonin transzporter gén (5HTTLPR) és az affektív kórképek közötti összefüggésre, Gonda, Juhász és Rihmer 2005-ben közzétett vizsgálatában ugyanakkor az egészséges populációban fellelhető depresszív vonások, szubklinikus depressziós tünetek, ill. a fent említett gén polimorfizmusának kapcsolatát elemezték. Az s allélt hordozók szignifikánsan magasabb pontszámot értek el a Zung Depresszió Skálán, ill. a szomatikus-vegetatív tüneti alskálán is, a szubklinikus depresszió és a génpolimorfizmus közötti szoros asszociációt pedig a depresszió fizikális tünetei hordozzák.
2015.03.15. Pszichiátria

A küszöb alatti depresszió és a szerotonin transzporter gén funkcionális polimorfizmusának összefüggései (1. rész)

A szerotonin neurotranszmisszió eltérései központi szerepet játszanak a depressziós kórképek pathofiziológiájában. Az affektív kórképek genetikai meghatározottságát is számos adat támasztja alá. Újabb kutatások a szerotonin transzporter gén promóter régiójának funkcionális polimorfizmusa (5HTTLPR) és a major depresszív kórképek közötti szoros összefüggésre mutatnak rá.
2015.03.10. Pszichiátria

Az agitált unipoláris depresszió jelentősége az újabb kutatások tükrében (2. rész)

Akiskal, Benazzi, Perugi és Rihmer 2005-ben publikált cikkükben arra keresik a választ, hogy az agitált depresszió az unipoláris vagy a bipoláris affektív spektrum része, ill. foglalkoznak azzal a sokat vitatott kérdéssel, miszerint az antidepresszívumok növelik-e a suicidium rizikót. Jelen cikkben 2005-ben publikált kutatásuk fő megállapításait tekintjük át.
2015.03.02. Pszichiátria

Az insomnia jelentősége depresszióban

Az emberek nagy részénél jelentkezik életük folyamán valamilyen típusú alvászavar. Az alvászavar lehet szubjektív tünet, ilyenkor az alvás elégtelen („keveset aludtam” típusú alvás), rossz minőségű („rosszul aludtam” típus), vagy takarhat rossz álmokat. Az alvászavar másrészt lehet objektivizálható, ilyenkor az elalvás, az átalvás vagy az ébredés fázisa érintett. Az alvászavarok etiológiájukat tekintve lehetnek primerek, más mentális zavarhoz (pl. depresszióhoz, bipoláris zavarhoz, szorongásos kórképekhez, demenciához) társulók, testi betegség következtében kialakulók, ill. szerhasználattal (alkohol, drog, gyógyszerabusussal) összefüggőek. Jelen cikkben a depresszióhoz társuló insomnia jelentőségéről szólunk.
2015.02.04. Pszichiátria

A gyulladáscsökkentők enyhíthetik a depressziót

Egy új kutatás eredménye azt sugallja, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények (NSAID) enyhíthetik a depresszív tüneteket. A Dr. Ole Kohle (Aarhus Egyetemi Kórház, Risskov, Dánia) vezetésével készült tanulmányt a JAMA Psychiatry online kiadása közölte.
2015.01.27. Pszichiátria

Öröklődik az öngyilkossági hajlam

A JAMA Pszichiátria (JAMA Psychiatry) szakmai folyóirat online kiadásában megjelent új kutatás eredményei szerint azoknál a gyermekeknél, akiknek szülei öngyilkosságot kíséreltek meg, közel ötszörösére emelkedik az öngyilkossági kísérlet kockázata.
2015.01.20. Pszichiátria

A korai antidepresszívum váltás jelentősége major depresszióban szenvedő betegek kezelése során

Major depresszióban szenvedő betegek SSRI kezelése során terápiás sikertelenség esetén gyakran felmerül az antidepresszívum váltás. Figyelembe véve a hangulatjavító szerek hatáskésésének hipotézisét, általánosan elfogadott megközelítés volt, hogy a dózisoptimalizálás mellett, 6-12 hetet vártak a hatás kialakulására, csak ezen időszak leteltével jött szóba az antidepresszívum váltása.
2015.01.07. Pszichiátria

A szorongással szövődött depresszió tünetei és jelentősége, fókuszban a teljes remisszió

Major depresszióban szenvedő betegek nagyon gyakran számolnak be szorongásos tünetekről, akár egy komorbid szorongásos zavar diagnosztikus kritériumai is teljesülhetnek. A depresszióhoz társuló szorongás jelentősége abban rejlik, hogy összességében a depressziós tünetegyüttest súlyosbítja, növeli a suicidium rizikót, terápiarezisztenciához, reziduális tünetekhez, krónikus lefolyáshoz és funkcionális károsodáshoz vezethet.
2015.01.02. Pszichiátria

Kiszámítható a major depresszió recidíva hajlama

A Mercator Kutatócsoport újszerű, számítógépes modell használatával kimutatták, hogy a major depresszió recidívája nem a véletlenen múlik. A PLoS ONE szakmai folyóiratban megjelent eredményeik azt mutatják, hogy a krónikus depressziót belső és külső faktorok szerencsétlen konstellációja váltja ki.
2014.12.12. Pszichiátria