pszichiátria

A gyulladáscsökkentők enyhíthetik a depressziót

Egy új kutatás eredménye azt sugallja, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények (NSAID) enyhíthetik a depresszív tüneteket. A Dr. Ole Kohle (Aarhus Egyetemi Kórház, Risskov, Dánia) vezetésével készült tanulmányt a JAMA Psychiatry online kiadása közölte.
2015.01.27. Pszichiátria

Öröklődik az öngyilkossági hajlam

A JAMA Pszichiátria (JAMA Psychiatry) szakmai folyóirat online kiadásában megjelent új kutatás eredményei szerint azoknál a gyermekeknél, akiknek szülei öngyilkosságot kíséreltek meg, közel ötszörösére emelkedik az öngyilkossági kísérlet kockázata.
2015.01.20. Pszichiátria

A korai antidepresszívum váltás jelentősége major depresszióban szenvedő betegek kezelése során

Major depresszióban szenvedő betegek SSRI kezelése során terápiás sikertelenség esetén gyakran felmerül az antidepresszívum váltás. Figyelembe véve a hangulatjavító szerek hatáskésésének hipotézisét, általánosan elfogadott megközelítés volt, hogy a dózisoptimalizálás mellett, 6-12 hetet vártak a hatás kialakulására, csak ezen időszak leteltével jött szóba az antidepresszívum váltása.
2015.01.07. Pszichiátria

A szorongással szövődött depresszió tünetei és jelentősége, fókuszban a teljes remisszió

Major depresszióban szenvedő betegek nagyon gyakran számolnak be szorongásos tünetekről, akár egy komorbid szorongásos zavar diagnosztikus kritériumai is teljesülhetnek. A depresszióhoz társuló szorongás jelentősége abban rejlik, hogy összességében a depressziós tünetegyüttest súlyosbítja, növeli a suicidium rizikót, terápiarezisztenciához, reziduális tünetekhez, krónikus lefolyáshoz és funkcionális károsodáshoz vezethet.
2015.01.02. Pszichiátria

Kiszámítható a major depresszió recidíva hajlama

A Mercator Kutatócsoport újszerű, számítógépes modell használatával kimutatták, hogy a major depresszió recidívája nem a véletlenen múlik. A PLoS ONE szakmai folyóiratban megjelent eredményeik azt mutatják, hogy a krónikus depressziót belső és külső faktorok szerencsétlen konstellációja váltja ki.
2014.12.12. Pszichiátria

Korai terápiás válasz és remisszió, mint a major depresszió kedvező kimenetének prediktorai
12 hónapos követésnél

A major depresszió (MDD) kezelésének célja nem csupán a remisszió elérése egy bizonyos epizód során, hanem a relapszus elkerülése és a tünetmentesség hosszú távú fenntartása. A vizsgálat annak értékelésére jött létre, hogy az első hat hétben antidepresszánsokkal elért terápiás válasz és remisszió összefügg-e a 12 hónapos kedvező kimenetellel (6 hónapnál elért remisszióval és a remisszió fenntartásával a követés végéig).
2014.12.04. Pszichiátria

Duloxetine a mindennapi gyakorlatban:
Az emocionális és testi tünetekre gyakorolt hatás értékelése nyílt multicentrikus vizsgálatban

Placebo kontrollált klinikai vizsgálatokban a duloxetine hatékony és jól tolerálható készítménynek bizonyult a major depressziós zavarban szenvedők (MDD) kezelésére. Lehetséges azonban, hogy a regisztrációs vizsgálatokban szereplő betegek nem reprezentálják a mindennapos klinikai gyakorlat betegeit. Jelen vizsgálat célja a duloxetine hatékonyságának, biztonságosságának és tolerabilitásának vizsgálata major depresszióban szenvedő ambuláns betegek széles körében.
2014.12.01. Pszichiátria