pszichiátria
Korai terápiás válasz és remisszió, mint a major depresszió kedvező kimenetének prediktorai
12 hónapos követésnél
A major depresszió (MDD) kezelésének célja nem csupán a remisszió elérése egy bizonyos epizód során, hanem a relapszus elkerülése és a tünetmentesség hosszú távú fenntartása. A vizsgálat annak értékelésére jött létre, hogy az első hat hétben antidepresszánsokkal elért terápiás válasz és remisszió összefügg-e a 12 hónapos kedvező kimenetellel (6 hónapnál elért remisszióval és a remisszió fenntartásával a követés végéig).
Duloxetine a mindennapi gyakorlatban:
Az emocionális és testi tünetekre gyakorolt hatás értékelése nyílt multicentrikus vizsgálatban
Placebo kontrollált klinikai vizsgálatokban a duloxetine hatékony és jól tolerálható készítménynek bizonyult a major depressziós zavarban szenvedők (MDD) kezelésére. Lehetséges azonban, hogy a regisztrációs vizsgálatokban szereplő betegek nem reprezentálják a mindennapos klinikai gyakorlat betegeit. Jelen vizsgálat célja a duloxetine hatékonyságának, biztonságosságának és tolerabilitásának vizsgálata major depresszióban szenvedő ambuláns betegek széles körében.
A szorongásos depresszió kezelése
Jelen cikkben a szorongásos depresszió gyógyszeres kezelésével kapcsolatos főbb irodalmi adatokat és a gyakorlati trendet tekintjük át vázlatosan.
A teljes tüneti remisszió jelentősége a major depresszió kezelésében
A major depresszió igen gyakori kórkép, és gyakran vezet funkcionális inszufficienciához. Az első epizód általában a 20-as, 30-as életévekben kezdődik, felnőttkorban két-háromszor gyakoribb nőkben, mint férfiakban.
Minél magasabb a dohánytermékeket sújtó adó, annál alacsonyabb az öngyilkosságok aránya
A Washington Egyetem kutatói új tanulmányukban kapcsolatot találtak az öngyilkosságok aránya és a dohánytermékekre kivetett adó illetve a dohányzással kapcsolatos politika között.
Reziduális tünetek jelentősége a major depresszió kezelésében
A major depresszió kezelése során a remisszió a klinikai tünetek csökkenését vagy megszűnését jelenti. A hangulatzavarok terápiája során a teljes remisszió elérése a cél.
Egyetlen adag antidepresszáns órákon belül megváltoztatja az agyat
Széles körben elterjedt nézet, hogy az antidepresszánsok 4-6 hét folyamatos, rendszeres adagolás után fejtik ki hatásukat. Azonban egy új tanulmány szerint egyetlen dózis is képes szignifikáns változásokat előidézni az agyban, méghozzá órákon belül. A Max Planck Institute kutatóinak tanulmányáét a Current Biology szakmai folyóirat közölte.
A suicidium veszély felismerése és az intervenció lehetőségei – fókuszban a családorvos szerepe (3. rész)
Jelen cikkben az öngyilkosság rizikófaktorait és a suicidium szempontjából protektív tényezőket tekintjük át a befolyásolhatóság fényében.
Robin Williams halála a fehér férfiak fokozott szuicid hajlamára hívja fel a figyelmet
Szakértők szerint a 63 éves színész közelmúltban bekövetkezett tragikus halála is arra figyelmeztet, hogy az öngyilkosság, különösen a középkorú, fehér férfiak között igen elterjedt.
A suicidium veszély felismerése és az intervenció lehetőségei – fókuszban a családorvos szerepe - 2. rész
A befejezett öngyilkosság és az öngyilkossági kísérlet/kísérletezés egymással szoros összefüggésben állnak, habár kiemelhetők bizonyos, az adott csoportra vonatkozó jellegzetességek. Pl. a befejezett öngyilkosság gyakoribb férfiakban, a suicidium áldozatok 65-75%-a férfi. Férfiak körében gyakoribb a violens suicidium, pl. önakasztás, magasból leugrás, lőfegyver használata, a befejezett suicidium nagyobb arányához a violens módszer választás nagyban hozzájárul.
A suicidium veszély felismerése és az intervenció lehetőségei – fókuszban a családorvos szerepe
Az öngyilkosság jellegzetesen humán jelenség, eltérő gyakorisággal minden kultúrában és korban előfordul. Általánosságban elmondható, hogy pszichológiai, szociokulturális és biológiai tényezők komplex interakciója alkotja az etiológiai hátteret. Cikksorozatunkban a suicidium epidemiológiájáról, rizikófaktorairól, krízisparadigmában történő értelmezéséről, az öngyilkossági rizikó felismeréséről, az intervenció lehetőségeiről lesz szó, különös figyelemmel az alapellátásban dolgozók, ezen belül a családorvosok szerepéről.
A kényszerbetegségben szenvedőknél hasonló agyi és döntési mintázat tapasztalható
A Molecular Psychiatry szakmai folyóiratban olvasható új tanulmány szerint a kényszerbetegségben szenvedők (obszcesszív-kompulzív zavar) agystruktúrája és döntéshozatala hasonló mintázatot mutat.
Az arckifejezések alapján a számítógép pontosabban azonosítja a fájdalmat
A számítógép képes interakcióba lépni az emberekkel. Játszhatunk vele például stratégiát és logikát igénylő sakkjátszmát, ám az utóbbi években a kutatók ennél összetettebb dologra törekedtek: nevezetesen arra, hogy bizonyos programok segítségével a számítógépek képesek legyenek olvasni az emberi arckifejezésekből.