pszichiátria
Egyetlen adag antidepresszáns órákon belül megváltoztatja az agyat
Széles körben elterjedt nézet, hogy az antidepresszánsok 4-6 hét folyamatos, rendszeres adagolás után fejtik ki hatásukat. Azonban egy új tanulmány szerint egyetlen dózis is képes szignifikáns változásokat előidézni az agyban, méghozzá órákon belül. A Max Planck Institute kutatóinak tanulmányáét a Current Biology szakmai folyóirat közölte.
A suicidium veszély felismerése és az intervenció lehetőségei – fókuszban a családorvos szerepe (3. rész)
Jelen cikkben az öngyilkosság rizikófaktorait és a suicidium szempontjából protektív tényezőket tekintjük át a befolyásolhatóság fényében.
Robin Williams halála a fehér férfiak fokozott szuicid hajlamára hívja fel a figyelmet
Szakértők szerint a 63 éves színész közelmúltban bekövetkezett tragikus halála is arra figyelmeztet, hogy az öngyilkosság, különösen a középkorú, fehér férfiak között igen elterjedt.
A suicidium veszély felismerése és az intervenció lehetőségei – fókuszban a családorvos szerepe - 2. rész
A befejezett öngyilkosság és az öngyilkossági kísérlet/kísérletezés egymással szoros összefüggésben állnak, habár kiemelhetők bizonyos, az adott csoportra vonatkozó jellegzetességek. Pl. a befejezett öngyilkosság gyakoribb férfiakban, a suicidium áldozatok 65-75%-a férfi. Férfiak körében gyakoribb a violens suicidium, pl. önakasztás, magasból leugrás, lőfegyver használata, a befejezett suicidium nagyobb arányához a violens módszer választás nagyban hozzájárul.
A suicidium veszély felismerése és az intervenció lehetőségei – fókuszban a családorvos szerepe
Az öngyilkosság jellegzetesen humán jelenség, eltérő gyakorisággal minden kultúrában és korban előfordul. Általánosságban elmondható, hogy pszichológiai, szociokulturális és biológiai tényezők komplex interakciója alkotja az etiológiai hátteret. Cikksorozatunkban a suicidium epidemiológiájáról, rizikófaktorairól, krízisparadigmában történő értelmezéséről, az öngyilkossági rizikó felismeréséről, az intervenció lehetőségeiről lesz szó, különös figyelemmel az alapellátásban dolgozók, ezen belül a családorvosok szerepéről.
A kényszerbetegségben szenvedőknél hasonló agyi és döntési mintázat tapasztalható
A Molecular Psychiatry szakmai folyóiratban olvasható új tanulmány szerint a kényszerbetegségben szenvedők (obszcesszív-kompulzív zavar) agystruktúrája és döntéshozatala hasonló mintázatot mutat.
Az arckifejezések alapján a számítógép pontosabban azonosítja a fájdalmat
A számítógép képes interakcióba lépni az emberekkel. Játszhatunk vele például stratégiát és logikát igénylő sakkjátszmát, ám az utóbbi években a kutatók ennél összetettebb dologra törekedtek: nevezetesen arra, hogy bizonyos programok segítségével a számítógépek képesek legyenek olvasni az emberi arckifejezésekből.
Autista gyermekek diagnózisát és kezelését megkönnyítő új, komputer asszisztált technika
Új szűrési módszert fejlesztettek ki az autizmus diagnosztizálására amerikai kutatók, ami a jelenlegi módszerektől eltérően, nem szubjektív kritériumokon alapul. A fejlesztésről beszámoló tanulmánysorozat a Frontiers in Neuroscience szakmai folyóiratban jelent meg.
A terhesség alatti antidepresszáns használat a fiúmagzatok autizmusához köthető
A Pediatrics szakmai folyóirat online kiadásában megjelent tanulmány szerint az autista fiúknál háromszor nagyobb a magzati korban elszenvedett szelektív szerotonin visszavétel gátló (SSRI) expozíció valószínűsége a neurotipikus fejlődésű gyermekekhez képest.
A major depresszió első biomarkere
Azoknál a kamasz fiúknál, akik egyidejűleg depresszív tünetek és emelkedett kortizol szint kombinációját mutatják, tizennégyszer nagyobb a major depresszió kialakulásának valószínűsége azokhoz képest, akiknél markerek egyike sincs jelen. - állítja a Cambridge Egyetem Wellcome Trust által finanszírozott kutatása.
A SAT1 az öngyilkosság biomarkere
Az öngyilkosság elkövetésének kockázatát jelző RNS biomarkereket fedeztek fel szérummintákban az Indiana Egyetem kutatói, melyek tesztek fejlesztésére is alkalmasak lehetnek a Molecular Psychiatry beszámolója szerint.
A kognitív terápia az egyetlen működőképes monoterápia a szkizofrénia kezelésére?
A Manchesteri Egyetem kutatói szerint a kognitív terápia lehet az egyetlen életképes alternatíva azoknál a szkizofrén betegeknél, akik nem tudnak vagy nem hajlandók antipszichotikumokat szedni.
Retina képalkotással azonosítható a szkizofrénia
Az American Journal of Psychiatry kiadásában megjelent tanulmány szerint a retina képalkotással detektálható microvascularis rendellenességek alapján a szkizofréniás betegek megkülönböztethetők más betegségekben szenvedőktől, például a depressziósoktól valamint az egészségesektől.