pszichiátria
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere (7. rész)
Alzheimer-kórban a glutamáterg diszfunkciót számos módon próbálták kedvező irányban befolyásolni, mind az AMPA, mind az NMDA receptorok pozitív modulációján keresztül. Jelen cikkben a glutamáterg rendszerre ható farmakológiai ágensek kognitív és viselkedéses tünetekre gyakorolt hatásait taglaljuk, ill. a GABAerg rendszer eltéréseit tekintjük át az Alzheimer-kór (későbbiekben AD) vonatkozásában.
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere (6. rész)
Az Alzheimer-kórban (későbbiekben lásd AD) számos neurotranszmitter rendszer eltérését mutatták ki, jelen cikkben az AD kognitív tüneteinek glutamáterg hátterét tekintjük át.
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere (5. rész)
A katecholamin rendszer eltérései is kimutathatók Alzheimer-kórban (későbbiekben AD). A dopaminerg neuronok Alzheimer-kórban általában nem érintettek, de Palmer és DeKosky vizsgálatai szerint működésük zavart szenvedhet, míg a tirozin hidroxiláz pozitív noradrenerg neuronok számának csökkenése bizonyított tény.
A D-vitaminhiány kapcsolatban áll a pszichózis megjelenésével
A Schizophrenia Research szakmai folyóiratban megjelent új kutatás szerint a D-vitaminhiány a pszichózis első epizódjának (FEP) megjelenéséhez köthető.
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere (4. rész)
Jelen cikkben a szerotoninerg rendszerre ható ágensek hatásait tekintjük át az Alzheimer-kór (későbbiekben AD) viselkedéses és kognitív tüneteinek kontextusában.
Hiszton deacetiláz gátlók - a jövő antidepresszívumai?
A depresszió farmakológiai kutatásaiban egyre inkább fókuszba kerülnek a hiszton modifikációval kapcsolatos vizsgálatok. A hisztonok a kromatin kulcsfehérjéi, speciális szerkezetben a DNS-t veszik körül.
Ritka kórképek: pszichiátriai tünetek és a Cushing szindróma
A Cushing szindróma jellemzőit prezentáló két pszichózis eset arra utal, hogy a pszichiátriai tünetek oka Cushing szindróma is lehet.
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere (3. rész)
Az Alzheimer-kórban (későbbiekben lásd AD) számos neurotranszmitter rendszer eltérését mutatták ki, jelen cikkben az AD kognitív és neuropszichiátriai tüneteinek szerotoninerg hátterét tekintjük át.
Az unokáikat nevelő nagymamák depressziósak?
Az unokáikat teljes időben nevelő nagymamáknak a depresszió és a családi túlterheltség miatt külső segítségre van szüksége, a Case Western Reserve University's Frances Payne Bolton School of Nursing kutatóinak tanulmánya szerint. A National Institute of Nursing Research által finanszírozott tanulmány a Nursing Outlook szakmai folyóiratban jelent meg.
Marihuánával kapcsolatos tévhitek
A marihuánát egyre szélesebb körben tekintik viszonylag biztonságos rekreációs, sőt, gyógyhatású drognak. Egy 120 beteggel folytatott kanadai felülvizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a marihuána korántsem annyira ártalmatlan, mint ahogy azt sokan gondolják. A Neuropharmacology online kiadásában megjelent tanulmány szerint a marihuána különösen a kamaszok számára jelent veszélyt.
A hallucinációk jelentősége
Skizofréniában, illetve más pszichotikus betegségekben és hangulatzavarokban tapasztalható hallucinációk 20 éves követéses vizsgálata.
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere (2. rész)
Az Alzheimer-kórban (későbbiekben lásd AD) számos neurotranszmitter rendszer eltérését mutatták ki, jelen cikkben az AD kognitív és neuropszichiátriai tüneteinek kolinerg hátterét tekintjük át.
Kedélyállapot javítása ultrahanggal
Az University of Arizona kutatói megállapították, hogy a specifikus agyterületeken alkalmazott ultrahang hullámok képesek megváltoztatni a beteg kedélyállapotát.