pszichiátria
A marihuána megduplázhatja a stroke kockázatát
Az American Stroke Association Nemzetközi Stroke Konferencián ismertetett Új-zélandi tanulmány szerint a legelterjedtebb illegális drog, a marihuána, megduplázhatja a stroke kockázatát fiatal felnőttekben.
A depresszió leghatékonyabb kezelése előre jelezhető idegrendszeri képalkotó vizsgálattal
Agyi képalkotó eljárással betegspecifikusan, előre meghatározható a major depresszió (MDD) elsővonalbeli terápiájának hatékonysága – állapították meg az atlantai Emory University kutatói. A National Institutes of Health által támogatott tanulmány a JAMA Psychiatry júniusi online kiadásában olvasható.
Kevert Alzheimer-kór, enyhe kognitív zavar – új aspektusok
Mint ahogy azt korábbi cikkünkben ismertettük, a kevert Alzheimer-kór (későbbiekben AD) kifejezést abban az esetben használjuk, ha a típusos AD diagnosztikus kritériumai teljesülnek, ugyanakkor klinikailag, agyi képalkotó eljárásokkal vagy más biológiai módszerekkel komorbid kórképek, pl. cerebrovaszkuláris betegségek vagy Lewy-testes demencia azonosíthatók.
Az Alzheimer-kór tüneti terápiájának neurokémiai háttere 1. rész
Az Alzheimer-kórra (későbbiekben lásd AD) a neuronok és szinapszisok számának megfogyatkozása mellett az amiloid depozitumok és neurofibrilláris kötegek jelenléte, valamint neurotranszmitter szintű eltérések jellemzőek.
Valóban növelik-e az antidepresszívumok a suicidium rizikót?
A suicidium egy komplex, több tényezőre visszavezethető jelenség. Számos suicidium rizikófaktort ismerünk, pszichiátriai betegségek közül többek között a depresszió, a szkizofrénia és a szerfüggőségek tekinthetők elsődleges rizikótényezőknek.
Az atípusos és a kevert Alzheimer-kór – 2. rész
A kifejezés olyan ritka, de jól meghatározott klinikai fenotípusokra utal, melyek mögött az Alzheimer-kórra (későbbiekben AD) jellegzetes pathológiai folyamat mutatható ki.
A típusos és az atípusos Alzheimer-kór
A klinikailag leggyakoribb Alzheimer-kór (későbbiekben AD) fenotípusról, a típusos Alzheimer-kórról definíció szerint akkor beszélünk, ha a betegség korai stádiumában már szignifikáns és progresszív epizodikus memóriadeficit mutatható ki, mely a központi tünet marad a későbbi stádiumokban is, emellett más kognitív és neuropszichiátriai eltérések is detektálhatók.
Döntéshozatalkor bízzunk a megérzéseinkben
Amikor döntéseket hozunk, legjobb, ha megbízunk az első megérzésünkben, legalábbis ez derül ki egy új, amerikai kutatásból. Ám korántsem mindegy, hogy mennyire szakértő valaki egy adott témában, a felkészültség ugyanis pozitívan befolyásolja az intuitív döntéshozatal pontosságát.
Már 6 éves korban megjósolható a fiatal felnőttkori bűnözés – de megbélyegző lehet
A kanadai Université de Montréal új kutatási eredménye szerint a magatartási problémák, valamint az ártalmas és gondatlan viselkedés - például a verekedés, a szófogadatlanság - vagy akár az empátia hiánya alapján már hatéves korban nagy pontossággal előre jelezhető a fiatal felnőttkori erőszakos vagy egyéb bűnelkövetés.
Az oxidatív stressz szerepe a szkizofrénia kialakulásában
A szkizofrénia etiológiáját tekintve heterogén kórkép, számos megközelítés ismert, ezek közül cikksorozatunkban az oxidatív stressz és a szkizofrénia összefüggéseit ismertetjük.
A stressz okozta traumák nyomon követése az agyban
A Tel Avivi Egyetem kutatóinak állítása szerint a stresszhatásokkal szemben sérülékeny agyterületek lokalizálása javíthatja a poszttraumás stresszbetegség kimenetelét.
A Magyar Pszichiátriai Társaság stratégiai javaslatai a pszichiátriai ellátást és a pszichiátria jövőjét illetően
A WHO Európai Irodájának elemzése (Matt Muijen, a WHO Európai Irodájának Programmenedzsere által 2013 januárjában ismertetett adatok), az ÁSZ 2012-es jelentése, valamint a korábbi ombudsmani nyilatkozatok alapján megállapítható, hogy a hazai pszichiátriai ellátás a személyzet számát és a tárgyi feltételeket illetően jelentősen elmarad a nemzetközi elvárásoktól és a hasonló fejlettségű országok tényadataitól.
Ép testben ép elme: a demencia megelőzése újabb motiváció a testedzésre
Egy hosszú időn át tartó, prospektív tanulmány eredménye szerint a kiváló kardiorespiratorikus állóképességgel rendelkező középkorúaknál idős korban szignifikánsan alacsonyabb a demencia kialakulásának valószínűsége.