pszichiátria

Kevert Alzheimer-kór, enyhe kognitív zavar – új aspektusok

Mint ahogy azt korábbi cikkünkben ismertettük, a kevert Alzheimer-kór (későbbiekben AD) kifejezést abban az esetben használjuk, ha a típusos AD diagnosztikus kritériumai teljesülnek, ugyanakkor klinikailag, agyi képalkotó eljárásokkal vagy más biológiai módszerekkel komorbid kórképek, pl. cerebrovaszkuláris betegségek vagy Lewy-testes demencia azonosíthatók.
2013.06.26. Pszichiátria

A típusos és az atípusos Alzheimer-kór

A klinikailag leggyakoribb Alzheimer-kór (későbbiekben AD) fenotípusról, a típusos Alzheimer-kórról definíció szerint akkor beszélünk, ha a betegség korai stádiumában már szignifikáns és progresszív epizodikus memóriadeficit mutatható ki, mely a központi tünet marad a későbbi stádiumokban is, emellett más kognitív és neuropszichiátriai eltérések is detektálhatók.
2013.05.06. Pszichiátria

Döntéshozatalkor bízzunk a megérzéseinkben

Amikor döntéseket hozunk, legjobb, ha megbízunk az első megérzésünkben, legalábbis ez derül ki egy új, amerikai kutatásból. Ám korántsem mindegy, hogy mennyire szakértő valaki egy adott témában, a felkészültség ugyanis pozitívan befolyásolja az intuitív döntéshozatal pontosságát.
2013.04.26. Pszichiátria

A Magyar Pszichiátriai Társaság stratégiai javaslatai a pszichiátriai ellátást és a pszichiátria jövőjét illetően

A WHO Európai Irodájának elemzése (Matt Muijen, a WHO Európai Irodájának Programmenedzsere által 2013 januárjában ismertetett adatok), az ÁSZ 2012-es jelentése, valamint a korábbi ombudsmani nyilatkozatok alapján megállapítható, hogy a hazai pszichiátriai ellátás a személyzet számát és a tárgyi feltételeket illetően jelentősen elmarad a nemzetközi elvárásoktól és a hasonló fejlettségű országok tényadataitól.
2013.03.25. Pszichiátria