pszichiátria

A krónikus stressz depresszióhoz vezet

A Yale Egyetem egyik tanulmánya megállapította, hogy a krónikus stressz a neuritin nevű gén blokkolásával az agyban számos, a kedélybetegségekre jellemző változást generálhat, eközben a folyamat ellenkezője is igaz, vagyis a gén aktivációja megvédi az agyat a kedélybetegségektől. A neuritin szerepének tisztázása a korábbiakhoz képest más szemszögből tárja fel a depresszió, a szorongás és a bipoláris zavarok mögött álló mechanizmusokat, és egyúttal új terápiás célpont lehetőségét is kínálja.
2012.08.13. Pszichiátria

Botox a depresszió ellen

Egy kis esetszámú, kontrollált tanulmány eredménye szerint, a függőleges glabelláris ráncokat okozó szemöldökráncoló izom művi paralízise hatékony lehet a depresszió kezelésében.
2012.07.29. Pszichiátria

Az Alzheimer-demencia a leggyakoribb demenciatípus

Az Alzheimer-demencia a leggyakrabban előforduló demencia, mely hátterében speciális amyloid plakkok okozta kórszövettani elváltozás áll. Több klinikai típusa ismeretes, melyek egymástól és az egyéb demenciáktól való eldifferenciálása sok esetben kihívást jelent a szakorvos számára.
2012.07.16. Pszichiátria

Kávéval elkerülhető az Alzheimer-kór

A Journal of Alzheimer's Disease online kiadása amerikai kutatók tanulmányáról számol be, mely közvetlen bizonyítékkal szolgál arra nézve, hogy a rendszeres koffeinbevitel összefüggésben áll az időskori demencia csökkent rizikójával vagy késleltetett megjelenésével.
2012.07.15. Pszichiátria

Gondolatelnyomás OCD-ben 2. rész

A kényszerbetegség kognitív-viselkedésterápiás felfogásában a gondolatelnyomás fogalma központi tényezővé vált az utóbbi időkben. Ez a nézet hangsúlyozza azt, hogy a kényszeres beteg számára a kényszergondolatok feletti kontroll szubjektív szintje nem megfelelő. A beteg emiatt törekedne a negatív gondolatai minél szigorúbb kontrollálására, de ennek a törekvésnek számos hátulütője van.
2012.07.05. Pszichiátria

Gondolatelnyomás OCD-ben 1. rész

A kényszerbetegség kognitív-viselkedéselméleti modelljei szerint a gondolatelnyomás fontos tényező a betegség kialakulásában és fennmaradásában. Számos esetben a kényszeres zavarban szenvedő beteg legfontosabb panaszai között szerepel az, hogy a kényszergondolatok feletti kontroll szubjektív szintje nem megfelelő.
2012.06.14. Pszichiátria