pszichiátria
Az immunfunkciók és a skizofrénia kapcsolata
Egy új ausztrál kutatás eredménye a skizofrénia és az immunrendszer egyes szegmenseinek működése közötti kapcsolat újabb bizonyítékával szolgált, mivel kimutatta, hogy a skizofrénia által érintett agyterületen, a betegek 40%-ánál fokozott inflammáció tapasztalható.
A kakaó jó hatással van a kognitív funkciókra
A Hypertension egyik augusztusi online kiadásában megjelent olasz tanulmány szerint, a kakaó rendszeres fogyasztása a növény flavonoid tartalmának köszönhetően javítja az enyhe kognitív zavarban (MCI) szenvedő felnőttek szellemi funkcióit.
Az apróbb falatoktól kevésbé hízunk
A Society for the Study of Ingestive Behavior Zürichben rendezett éves találkozóján prezentált új tanulmány szerint, az állatokhoz hasonlóan, az emberek is élvezetesebbnek és kielégítőbbnek tartják a kisebb falatokból álló ételt, mint az ugyanolyan kalóriatartalmú, nagyobb falatokat. Ezért a kisebb adagokra porciózott étellel könnyebben fenntartható az ideális testsúly.
Memóriafunkciókat javító táplálékkiegészítő
Egy holland tanulmány a diétás prekurzorokat és specifikus tápanyagokat tartalmazó Souvenaid nevű táplálék kiegészítőről számol be, amely a kutatók szerint jelentősen javíthatja a korai vagy enyhe Alzheimer-kórban szenvedő betegek memóriafunkcióit.
Gémutáció, ami megvéd az Alzheimer-kór kialakulásától
Izlandi kutatók egy kulcsfontosságú amyloid protein génmutáció felfedezésével újabb bizonyítékkal szolgáltak az Alzheimer-kórral kapcsolatos amyloid teória alátámasztására. A deCode Genetics munkatársai által felfedezett mutáció a betegség progressziójával szemben nyújt protekciót.
A D-vitamin pótlás nem enyhíti a depresszió tüneteit
Számos kutatás bizonyította már a depresszió és a D-vitamin hiány közti összefüggést, azonban egy norvég kutatás eredménye szerint, a D vitamin-pótlás egyáltalán nem enyhíti a depresszió tüneteit.
Transcranialis mágneses stimuláció a depresszió kezelésére
A Depression and Anxiety 2012-es online kiadásában megjelent tanulmányukban, az amerikai Butler Hospital kutatói megerősítették, hogy antidepresszáns terápia sikertelensége esetén a transcranialis mágneses stimuláció (TMS) hatékony módszer lehet a depressziós betegek kezelésére.
A krónikus stressz depresszióhoz vezet
A Yale Egyetem egyik tanulmánya megállapította, hogy a krónikus stressz a neuritin nevű gén blokkolásával az agyban számos, a kedélybetegségekre jellemző változást generálhat, eközben a folyamat ellenkezője is igaz, vagyis a gén aktivációja megvédi az agyat a kedélybetegségektől. A neuritin szerepének tisztázása a korábbiakhoz képest más szemszögből tárja fel a depresszió, a szorongás és a bipoláris zavarok mögött álló mechanizmusokat, és egyúttal új terápiás célpont lehetőségét is kínálja.
A diabétesz hozzájárulhat az Alzheimer-kór kialakulásához
A Journal of Alzheimer's Disease júliusi online kiadásának egyik cikkében amerikai kutatók kísérleti bizonyítékokkal elsőként igazolták a cukorbetegség és az Alzheimer-kór megjelenése közti közvetlen kapcsolatot.
Az öröklődő Alzheimer-kórt évtizedekkel előrejelző klinikai és biomarker változások
Az autoszomális domináns Alzheimer-kór esetén előre megjósolható, hogy a beteg mely életkorában jelentkeznek a tünetek, ill. lehetőséget nyújt a betegségben kulminálódó patológiai változások sorrendjének és nagyságrendjének meghatározására.
Botox a depresszió ellen
Egy kis esetszámú, kontrollált tanulmány eredménye szerint, a függőleges glabelláris ráncokat okozó szemöldökráncoló izom művi paralízise hatékony lehet a depresszió kezelésében.
Az Alzheimer-demencia a leggyakoribb demenciatípus
Az Alzheimer-demencia a leggyakrabban előforduló demencia, mely hátterében speciális amyloid plakkok okozta kórszövettani elváltozás áll. Több klinikai típusa ismeretes, melyek egymástól és az egyéb demenciáktól való eldifferenciálása sok esetben kihívást jelent a szakorvos számára.
Kávéval elkerülhető az Alzheimer-kór
A Journal of Alzheimer's Disease online kiadása amerikai kutatók tanulmányáról számol be, mely közvetlen bizonyítékkal szolgál arra nézve, hogy a rendszeres koffeinbevitel összefüggésben áll az időskori demencia csökkent rizikójával vagy késleltetett megjelenésével.