pszichiátria

Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 4. rész

A pszichoanalitikus iskolák mellett más pszichoterápiás irányzatok is kialakították saját álláspontjukat az álomértelmezés lehetőségeivel kapcsolatban. Az egyik ilyen jelentős irányzat az egzisztencialista-fenomenológiai megközelítés, amelynek egyik legjelesebb képviselője Alfred Adler volt. Más szerzők az álmok értelmezésének kulturális megközelítését tartják hasznosnak.
2012.03.14. Pszichiátria

Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 3. rész

Az álmok értelmezésének pszichoterápiás alkalmazhatóságával elsőként Freud foglalkozott részletesebben. Freudnak sok követője volt, akik közül némelyek idővel saját iskolát teremtettek. Köztük volt Carl Gustav Jung, aki sok elméleti újítás mellett – a pszichoanalitikus alapszemléletet megtartva – sajátos álomértelmezési módszert dolgozott ki.
2012.02.22. Pszichiátria

Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 2. rész

Az álomelemzés elméleti és módszertani vonatkozásainak szakirodalma igen széleskörű. A kezdeti pszichoanalitikus elméletek mellett ma már más pszichoterápiás irányzatok is foglalkoznak az álmok értelmezésének terápiás lehetőségeivel. A megközelítési módok azonban elég eltérőek. Cikksorozatunk jelenlegi részében az álmokkal való pszichoterápiás munka különböző elméleti modelljeit tekintjük át.
2012.02.15. Pszichiátria

Az álmokkal való munka a pszichoterápiában 1. rész

Mit tart ma a tudomány az álomértelmezés hasznosságáról? Mivel járul hozzá az álmokkal való munka a pszichiátriai betegek kezeléséhez? Hogyan, milyen módszerekkel lehet megérteni az álmok jelentőségét? Nicholas Pesant és Antonio Zadra áttekintő tanulmánya segítségével igyekszünk választ adni ezekre a kérdésekre.
2012.01.23. Pszichiátria

Megjósolható-e a depresszió kezdete és a gyógyulás a temperamentum révén? 2. rész

Vajon eddig milyen biológiai mechanizmusok ismeretesek, amelyek a temperamentum kialakulását befolyásolják? Továbbá ezek a temperamentumbeli dimenziók milyen összefüggésben állhatnak a depressziós zavarok megjelenésével? Egyre több bizonyítékokon alapuló adat áll rendelkezésre ezekben a témákban. Olli Kampman és Outi Poutanen áttekintő tanulmánya segít áttekinteni ezeket.
2011.11.08. Pszichiátria

Megjósolható-e a depresszió kezdete és a gyógyulás a temperamentum révén? 1. rész

Olli Kampman és Outi Poutanen finn szakemberek arra keresték tanulmányukban (2011) a választ, hogy vajon, ha megismerjük egy adott személy temperamentumbeli jellemzőit, akkor következtethetünk-e abból a depresszió jelenlegi vagy jövőbeli megjelenésének valószínűségére, illetve azt, hogy ha valakinek depressziós tünetei vannak, akkor a temperamentum dimenziók alapján bejósolható-e a felgyógyulás esélye.
2011.10.14. Pszichiátria

A pszichogén bénulás neurológiai korrelátumai

Az utóbbi években számos agyi képalkotó eljárás (fMRI, PET, SPECT) alkalmazásával próbálják a medikálisan megmagyarázhatatlan mozgászavarok neurológiai összefüggéseit feltárni. Jelen részben a kapcsolódó kutatások összegzésére kerül sor.
2011.09.05. Pszichiátria

Kezelési irányvonalak a pszichogén mozgászavarokban

A pszichogén bénulás és a pszichogén tremor kezelése összetett megközelítést igényel: körültekintő és empátiás felvilágosítást a betegség mibenlétéről, pszichoterápiás módszerek alkalmazását, gyógyszeres kezelést, fizikoterápiát és egyéb módszereket.
2011.08.18. Pszichiátria