pszichiátria

Bűnelkövetők profilozása: tudomány vagy mese? VI.

A specificitás hipotézise azt feltételezi, hogy az a mód, ahogyan elkövetnek egy emberölést, együtt jár az elkövető háttérjellemzőinek egy sajátos konfigurációjával. Az első megközelítés - a közvetlen vagy direkt profilozás - azt vizsgálja, hogy mely bűnügyi helyszín kapcsolható össze az elkövető mely jellemzőivel anélkül, hogy a háttérben álló, valamilyen pszichológiai konstruktumot feltételeznénk.
2011.03.03. Pszichiátria

Gondolatok kiscsoportokról pszichiátriai otthonban

Az orvostudomány hatalmas fejlődésében a dominancia a gyógyszeres kezelések irányába tolódott el. Azonban az orvos személyisége és szavai továbbra is rendkívül fontosak, különösen a pszichiátria területein. A szakintézményekben nemcsak a pszichiáter kezében van a gyógyítás lehetősége, hanem az egész személyzet és a betegtársak által létrehozott hatásokban és légkörben is.
2011.03.01. Pszichiátria

Bűnelkövetők profilozása: tudomány vagy mese? V.

Hogyan válhat a bűnelkövetők profilozása tudományosan megalapozott alkalmazott tudományággá? Milyen kutatási eredmények gyűltek eddig össze ezen a területen? Előző írásainkban az ún. „konzisztencia hipotézisre” vonatkozó eredményeket ismertettük An Crabbé és munkatársai (2008) átfogó cikke alapján. Jelen írásban a másik, az ún. „specificitás hipotézissel” kapcsolatos adatokat ismertetjük.
2011.02.20. Pszichiátria

Bűnelkövetők profilozása: tudomány vagy mese? II.

A bűnelkövetők profilozása az FBI nyomán „egy technika egy egyén személyiségének és viselkedésének fő jellemzői azonosítására, ami a személy által elkövetett bűncselekmény elemzésén alapul”. Egyes szakértők szerint elsődlegesen az olyan bűneseteknél hasznos a profilozás, ahol az elkövető a bűncselekmények során ismétlődő mintákat követ illetve a potenciálisan erőszakos bűncselekmények esetében.
2011.01.28. Pszichiátria

Bűnelkövetők profilozása: tudomány vagy mese? I.

Mit jelent pontosan a „profilozás” kifejezés? Lehet-e bűnözők személyiségének tipikus jellemzőit, altípusait azonosítani a bűnelkövetés körülményeivel kapcsolatos adatok pszichológiai elemzésének segítségével? Vannak-e tudományosan megalapozott eredmények, amelyek alátámasztják ennek, a filmekből ismerhető módszernek a létjogosultságát?
2011.01.24. Pszichiátria

Kóros identifikációs tünetek a pszichiátriában (Pszichiátria: 2010 legolvasottabb cikke)

Az olyan ritka pszichiátriai tünetek hallatán, mint a Capgras-jelenség vagy a Frégoli-tünet néha meg kell állunk gondolkodni azon, hogy mit is jelentenek pontosan, mi bennük a közös, miben térnek el egymástól. Jelen írásban ehhez kívánunk segítséget nyújtani: olyan ritkán megjelenő pszichotikus tünetekről lesz szó, amelyek közös jellemzője a személy-azonosítás folyamatának zavara.
2011.01.03. Pszichiátria

A „Coping with Depression” kurzus (CWD) jellemzői

A CWD egy kognitív-viselkedéses beavatkozás a depresszió kezelésére, melynek számos sajátossága van. Ha valakinél fennáll az egyéni vulnerábilitás a depresszióra, hajlamosabb arra, hogy túlzottan a belső tapasztalatokra fókuszáljon, önmagát monitorozza és elemezze. Ezt követően a depressziós tünetek kialakulása egy önrontó kört indít el, ami révén a depresszió súlyosbodik. A CWD célja ennek az önrontó körnek a megszakítása és átváltása önjavító körbe.
2010.12.03. Pszichiátria