pszichiátria

A humor funkcionális anatómiája

A humor, ami egy tipikusan humán jelenség, alapvető jelentőséggel bír a gondolkodásunkban, kommunikációnkban és a társas interakcióink területén. A sikeres viccek mentális műveletek kognitív egymás mellé helyezését foglalják magukban (ami kognitív szintű folyamat), amelyet a humorosság érzése követ (ami affektív folyamat). Két brazil szerző, Goel és Dolan megpróbálták különválasztani a humor e két komponensét fMRI alkalmazásával.
2010.05.14. Pszichiátria

Eltérő agressziómintázat borderline és antiszociális személyiségzavarokban

Agresszívabbak-e a személyiségzavarral – ezen belül is az antiszociális és a borderline típussal – rendelkező személyek más pszichiátriai betegekhez képest? Van-e különbség e két személyiségzavar esetében az agresszió megnyilvánulási formáiban? Ezekre a kérdésekre keresték a választ de Barross és de Pádua Serafim brazil kutatók tanulmányukban.
2010.05.07. Pszichiátria

Az álmok jellemzői alvászavarokban 3. - Inszomnia

Vajon az inszomniában szenvedő betegek több vagy kevesebb álomra emlékeznek másokhoz képest? Inszomnia esetében a megváltozott alvás-fiziológia és egyéb betegségjellemzők hatással vannak-e az álmokra való emlékezésre és az álmok tartalmára?
2010.04.15. Pszichiátria

Az álmok jellemzői alvászavarokban 2.

Vajon hogyan zajlik az ébredés után az álmok előhívásának folyamata? Mitől függ az, hogy vissza tudunk-e emlékezni az álmainkra? A következőkben röviden ismertetjük az álmokra való emlékezés két modelljét: az aruosal-előhívás elméletet, illetve a kontinuitás hipotézist, ami az ébrenlét és az álomtartalom között lévő összefüggésekre vonatkozik.
2010.04.10. Pszichiátria

Az álmok jellemzői alvászavarokban 1.

Lehet-e vajon az álmodás és az álmok jellemzőit tudományos módszerekkel kutatni? Mely tényezők befolyásolják az álmodás folyamatát? Alvászavarokban megváltoznak-e ezek a jellemzők? Michael Schredl, a mannheimi alváslaboratórium munkatársa áttekintő tanulmányában vizsgálta a tudomány jelenlegi állása szerint adható válaszokat ezekre a kérdésekre.
2010.04.04. Pszichiátria

Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 3. Szexuális orientáció, szexuális és fizikális abúzusok

Bár a depresszióval, a reménytelenséggel, a szorongással és egyéb pszichiátriai jellemzőkkel kapcsolatban igen széleskörű kutatások zajlottak és zajlanak napjainkban is az öngyilkosság rizikófaktoraira vonatkozóan, addig a szexualitás kérdéskörét - a szexuális abúzusok patogén szerepén túl – alig kutatták.
2010.02.20. Pszichiátria

Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 2. Reménytelenségérzés, szorongás, antiszociális megnyilvánulások

A serdülőkori öngyilkosság rizikótényezőit vizsgálva a depresszió jelenségköréhez jelentős mértékben kapcsolódva a reménytelenség szerepének kutatása a másik fontos tényező, ami a középpontban áll. A reménytelenség szerepét az öngyilkosság jelenségkörében számos tanulmány igazolta, azonban de nem kellő mértékben tisztázott még, hogy ez a kapcsolat közvetlen jellegű-e.
2010.02.13. Pszichiátria