pszichiátria

Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 3. Szexuális orientáció, szexuális és fizikális abúzusok

Bár a depresszióval, a reménytelenséggel, a szorongással és egyéb pszichiátriai jellemzőkkel kapcsolatban igen széleskörű kutatások zajlottak és zajlanak napjainkban is az öngyilkosság rizikófaktoraira vonatkozóan, addig a szexualitás kérdéskörét - a szexuális abúzusok patogén szerepén túl – alig kutatták.
2010.02.20. Pszichiátria

Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 2. Reménytelenségérzés, szorongás, antiszociális megnyilvánulások

A serdülőkori öngyilkosság rizikótényezőit vizsgálva a depresszió jelenségköréhez jelentős mértékben kapcsolódva a reménytelenség szerepének kutatása a másik fontos tényező, ami a középpontban áll. A reménytelenség szerepét az öngyilkosság jelenségkörében számos tanulmány igazolta, azonban de nem kellő mértékben tisztázott még, hogy ez a kapcsolat közvetlen jellegű-e.
2010.02.13. Pszichiátria

Antidepresszívumok és antipszichotikumok kombinálása a szkizofrénia negatív tüneteinek kezelésében. Van-e végső válasz a hatékonyság kérdésére?

Szkizofrén betegeknél gyakran fordulnak elő negatív tünetek, mint pl. a beszéd elsivárosodása, az érzelemkifejezés képességének elszegényedése, a motiváció hiánya, apátia. Bár az antipszichotikumok többnyire hatékonyak a szkizofrénia pozitív tüneteinek kezelésében, sajnos a negatív tünetek kezelése mind a mai napig fennálló probléma, amit az új atípusos antipszichotikumok bevezetése sem oldott meg.
2010.02.04. Pszichiátria

Bipoláris zavarok VIII. - Gyermek- és serdülőkori jellemzők

A bipoláris zavarok kutatásával kapcsolatban az egyik legígéretesebb irányvonalat a gyermekek és serdülők körében végzett vizsgálatok jelentik, mivel ezek eredményei mélyebb betekintést nyújtanak a betegség kezdetére és mechanizmusaira vonatkozóan, valamint olyan kezelések kialakítására nyújthatnak lehetőséget, amik megakadályozhatják a felnőttkori bipoláris zavarok kialakulását.
2010.01.29. Pszichiátria

Bipoláris zavarok VII. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)

Módszertanilag kérdéses az, hogy lehet-e a kevert depressziót kategorikusan definiálni (fennáll-e vagy sem) vagy inkább a dimenzionális megközelítés látszik elfogadhatónak (milyen mértékben áll fenn), azonban a klinikusok számára a kategóriák hasznosabbak, mint a dimenziók – emiatt hasznos lenne egy olyan határ megállapítása a kevert depresszió dimenziójában, amit elérve szükségessé válik a kezelés.
2010.01.22. Pszichiátria

Bipoláris zavarok V. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)

A bipoláris II zavar alapvető megkülönböztető jegyei a major depressziós zavarral szemben a koraibb betegségkezdet, több visszaesés, több bipoláris (I és II. típusú) zavar a családi anamnézisben, gyakoribb atípusos depresszió (beleértve az olyan tüneteket, mint a túlétkezés vagy túlalvás) és gyakoribb kevert depresszió.
2010.01.06. Pszichiátria