pszichiátria
Alvászavart, fáradtságot és koncentrációs problémákat okozhat az óraátállítás
A téli-nyári időátállítás miatt a szervezet belső órája kieshet a ritmusból, ami koncentrációs és alvási zavarokhoz, illetve fáradtsághoz vezethet - de nem mindenkinél.
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 5. - Összefoglalás
Az öngyilkosság jelenleg a második-harmadik leggyakoribb elhalálozási ok a 15-24 év közötti lakosság körében különböző országokban. Az általános populációkban végzett epidemiológiai vizsgálatok (a kórházi statisztikák mellett, azokat kiegészítve) felhívják a figyelmet a megelőzés fontosságára.
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 4. - A modellkövetés és a családi tényezők szerepe
Emma Evans és munkatársainak a serdülőkori öngyilkosság háttértényezőire vonatkozó áttekintő tanulmánya - nem meglepő módon - több szempontból is alátámasztotta a serdülő és a családi jellemzők szoros összefüggését.
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 3. Szexuális orientáció, szexuális és fizikális abúzusok
Bár a depresszióval, a reménytelenséggel, a szorongással és egyéb pszichiátriai jellemzőkkel kapcsolatban igen széleskörű kutatások zajlottak és zajlanak napjainkban is az öngyilkosság rizikófaktoraira vonatkozóan, addig a szexualitás kérdéskörét - a szexuális abúzusok patogén szerepén túl – alig kutatták.
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 2. Reménytelenségérzés, szorongás, antiszociális megnyilvánulások
A serdülőkori öngyilkosság rizikótényezőit vizsgálva a depresszió jelenségköréhez jelentős mértékben kapcsolódva a reménytelenség szerepének kutatása a másik fontos tényező, ami a középpontban áll. A reménytelenség szerepét az öngyilkosság jelenségkörében számos tanulmány igazolta, azonban de nem kellő mértékben tisztázott még, hogy ez a kapcsolat közvetlen jellegű-e.
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 1. - Depresszió és az öngyilkosság
A szuicidium jelenleg a második-harmadik leggyakoribb elhalálozási ok a 15-24 év közötti lakosság körében különböző országokban. Az általános populációkban végzett epidemiológiai vizsgálatok eredményei szerint adoleszcenciában a szuicid események gyakoribbak, mint ahogyan azt a kórházi statisztikák alapján gondolhatnánk.
Kognitív tudományok a Pszichiátriában
2010. február 16. - Budapest, Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichioterápiás Klinika
Antidepresszívumok és antipszichotikumok kombinálása a szkizofrénia negatív tüneteinek kezelésében. Van-e végső válasz a hatékonyság kérdésére?
Szkizofrén betegeknél gyakran fordulnak elő negatív tünetek, mint pl. a beszéd elsivárosodása, az érzelemkifejezés képességének elszegényedése, a motiváció hiánya, apátia. Bár az antipszichotikumok többnyire hatékonyak a szkizofrénia pozitív tüneteinek kezelésében, sajnos a negatív tünetek kezelése mind a mai napig fennálló probléma, amit az új atípusos antipszichotikumok bevezetése sem oldott meg.
Bipoláris zavarok VIII. - Gyermek- és serdülőkori jellemzők
A bipoláris zavarok kutatásával kapcsolatban az egyik legígéretesebb irányvonalat a gyermekek és serdülők körében végzett vizsgálatok jelentik, mivel ezek eredményei mélyebb betekintést nyújtanak a betegség kezdetére és mechanizmusaira vonatkozóan, valamint olyan kezelések kialakítására nyújthatnak lehetőséget, amik megakadályozhatják a felnőttkori bipoláris zavarok kialakulását.
Bipoláris zavarok VII. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)
Módszertanilag kérdéses az, hogy lehet-e a kevert depressziót kategorikusan definiálni (fennáll-e vagy sem) vagy inkább a dimenzionális megközelítés látszik elfogadhatónak (milyen mértékben áll fenn), azonban a klinikusok számára a kategóriák hasznosabbak, mint a dimenziók – emiatt hasznos lenne egy olyan határ megállapítása a kevert depresszió dimenziójában, amit elérve szükségessé válik a kezelés.
Bipoláris zavarok VI. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)
Kevés tanulmány tartalmazza kezeletlen hangulatzavarban szenvedő betegek mintáját, ami lehetővé tenné az intradepressziós mániás vagy hipomániás tünetek spontán kezdetének vizsgálatát.
Magyar Pszichiátriai Társaság VII. Nemzeti Kongresszusa
Budapest, 2010. január 27-30.
Bipoláris zavarok V. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)
A bipoláris II zavar alapvető megkülönböztető jegyei a major depressziós zavarral szemben a koraibb betegségkezdet, több visszaesés, több bipoláris (I és II. típusú) zavar a családi anamnézisben, gyakoribb atípusos depresszió (beleértve az olyan tüneteket, mint a túlétkezés vagy túlalvás) és gyakoribb kevert depresszió.