pszichiátria
Az öngyilkosság rizikó- és protektív tényezői adoleszcenciában 1. - Depresszió és az öngyilkosság
A szuicidium jelenleg a második-harmadik leggyakoribb elhalálozási ok a 15-24 év közötti lakosság körében különböző országokban. Az általános populációkban végzett epidemiológiai vizsgálatok eredményei szerint adoleszcenciában a szuicid események gyakoribbak, mint ahogyan azt a kórházi statisztikák alapján gondolhatnánk.
Kognitív tudományok a Pszichiátriában
2010. február 16. - Budapest, Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichioterápiás Klinika
Antidepresszívumok és antipszichotikumok kombinálása a szkizofrénia negatív tüneteinek kezelésében. Van-e végső válasz a hatékonyság kérdésére?
Szkizofrén betegeknél gyakran fordulnak elő negatív tünetek, mint pl. a beszéd elsivárosodása, az érzelemkifejezés képességének elszegényedése, a motiváció hiánya, apátia. Bár az antipszichotikumok többnyire hatékonyak a szkizofrénia pozitív tüneteinek kezelésében, sajnos a negatív tünetek kezelése mind a mai napig fennálló probléma, amit az új atípusos antipszichotikumok bevezetése sem oldott meg.
Bipoláris zavarok VIII. - Gyermek- és serdülőkori jellemzők
A bipoláris zavarok kutatásával kapcsolatban az egyik legígéretesebb irányvonalat a gyermekek és serdülők körében végzett vizsgálatok jelentik, mivel ezek eredményei mélyebb betekintést nyújtanak a betegség kezdetére és mechanizmusaira vonatkozóan, valamint olyan kezelések kialakítására nyújthatnak lehetőséget, amik megakadályozhatják a felnőttkori bipoláris zavarok kialakulását.
Bipoláris zavarok VII. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)
Módszertanilag kérdéses az, hogy lehet-e a kevert depressziót kategorikusan definiálni (fennáll-e vagy sem) vagy inkább a dimenzionális megközelítés látszik elfogadhatónak (milyen mértékben áll fenn), azonban a klinikusok számára a kategóriák hasznosabbak, mint a dimenziók – emiatt hasznos lenne egy olyan határ megállapítása a kevert depresszió dimenziójában, amit elérve szükségessé válik a kezelés.
Bipoláris zavarok VI. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)
Kevés tanulmány tartalmazza kezeletlen hangulatzavarban szenvedő betegek mintáját, ami lehetővé tenné az intradepressziós mániás vagy hipomániás tünetek spontán kezdetének vizsgálatát.
Magyar Pszichiátriai Társaság VII. Nemzeti Kongresszusa
Budapest, 2010. január 27-30.
Bipoláris zavarok V. - Kevert depresszió (depressziós kevert állapotok)
A bipoláris II zavar alapvető megkülönböztető jegyei a major depressziós zavarral szemben a koraibb betegségkezdet, több visszaesés, több bipoláris (I és II. típusú) zavar a családi anamnézisben, gyakoribb atípusos depresszió (beleértve az olyan tüneteket, mint a túlétkezés vagy túlalvás) és gyakoribb kevert depresszió.
Bipoláris zavarok IV. - A bipoláris II zavar újragondolása
A bipoláris zavarok és a depressziós zavarok közötti határ meghúzásának nehézsége újabban azért merül fel, mert a bipoláris II zavar definíciójában változások történtek, illetve a kevert depresszió fogalma újra előtérbe került (Magyarországon Rihmer Zoltán és munkatársai foglalkoznak kiemelten ezzel a területtel).
Bipoláris zavarok III.
Jelen részben folytatjuk a bipoláris I és II zavarok közötti eltérések számbavételét. Nemek közötti különbségeket leírtaka két kórképben: bipoláris I zavarban a női-férfi arány közel azonos, míg a bipoláris II zavarban magasabb a nők aránya.
Bipoláris zavarok II.
A DSM-IV-TR-ben a hangulatzavarok bipoláris és depressziós kórképekre vannak felosztva. A legalapvetőbb jellemző, ami ezt a két csoportot elkülöníti egymástól, a mánia és a hipománia jelenléte, amelyek jelen vannak a bipoláris zavarokban, de hiányoznak a depressziós zavarokban.
Befolyásolhatja a mániás depressziót a biológiai óra
Az Indianai Orvostudományi Egyetem kutatói szerint a biológiai órával kapcsolatos gének, és ezek közül különösen a RORB gén variációi befolyásolhatják a gyermekkori mániás depresszió kialakulását.
Bipoláris zavarok I.
A bipoláris zavarok, különösen a bipoláris II. zavar az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapnak.