pszichiátria

Delírium: szűrés

Michaud és mtsai (2007) a delírium prevenciójának témakörében jelentős figyelmet szentelnek a delírium szűrésének lehetőségeire. Az eddigi tanulmányok azt sejtetik, hogy a szűrés javíthatja a felismerést, azonban erre vonatkozóan még kevés bizonyíték áll rendelkezésünkre.
2009.11.25. Pszichiátria

OS: Az eltűnő gyermekkor nyomában - a Magyar Pszichológusok Egyesülete konferenciája az UNESCO támogatásával

A Magyar Pszichológusok Egyesülete (MAPSZIE) az UNESCO közreműködésével és támogatásával november 21.-én konferenciát rendezett "Az eltűnő gyermekkor nyomában" címmel. A rendezvény kapcsolódott ahhoz az eseménysorozathoz, melynek keretében világszerte megemlékeztek az ENSZ Gyermekjogi Chartája aláírásának két évtizedes évfordulójáról.
2009.11.23. Pszichiátria

Delírium: prevenciós lehetőségek II.

Kórházi osztályon fekvő betegeknél a delírium kialakulásának megelőzéséhez a következő szempontok járulhatnak hozzá az előző részben felsorolt lehetőségek (a kognitív hanyatlás felismerése, lehetőség szerinti kezelése; a megfelelő minőségű alvás biztosítása; a gyógyszeres mellékhatások minimalizálása; az elektrolit zavarok és a dehidráció megelőzése, illetve korrigálása) mellett.
2009.11.18. Pszichiátria

A szerotonin szindróma V.

A kezelés elsősorban esetleírásokon és állatkísérleteken alapul. Nincs “standard” kezelés, döntő a megelőzés, a korai felismerés és a szupportív ellátás.
2009.10.23. Pszichiátria

A szerotonin szindróma IV.

A klinikai képet egy triád jellemzi, mely kognitív/viselkedési zavar tüneteiből, vegetatív tünetekből és neuromuszkuláris ill. neurológiai tünetekből áll.
2009.10.16. Pszichiátria

A szerotonin szindróma II.

A szerotonin szindróma egy potenciálisan életveszélyes, hirtelen (24 órán belül, legtöbbször a felelőssé tehető gyógyszerek bevételét követő 1-2 órán belül) fellépő szövődmény, mely a szerotonin receptorok hiperstimulációjának az eredménye.
2009.10.08. Pszichiátria