pszichiátria

Bipoláris zavarok IV. - A bipoláris II zavar újragondolása

A bipoláris zavarok és a depressziós zavarok közötti határ meghúzásának nehézsége újabban azért merül fel, mert a bipoláris II zavar definíciójában változások történtek, illetve a kevert depresszió fogalma újra előtérbe került (Magyarországon Rihmer Zoltán és munkatársai foglalkoznak kiemelten ezzel a területtel).
2009.12.30. Pszichiátria

Bipoláris zavarok III.

Jelen részben folytatjuk a bipoláris I és II zavarok közötti eltérések számbavételét. Nemek közötti különbségeket leírtaka két kórképben: bipoláris I zavarban a női-férfi arány közel azonos, míg a bipoláris II zavarban magasabb a nők aránya.
2009.12.23. Pszichiátria

Bipoláris zavarok II.

A DSM-IV-TR-ben a hangulatzavarok bipoláris és depressziós kórképekre vannak felosztva. A legalapvetőbb jellemző, ami ezt a két csoportot elkülöníti egymástól, a mánia és a hipománia jelenléte, amelyek jelen vannak a bipoláris zavarokban, de hiányoznak a depressziós zavarokban.
2009.12.14. Pszichiátria

Delírium: szűrés

Michaud és mtsai (2007) a delírium prevenciójának témakörében jelentős figyelmet szentelnek a delírium szűrésének lehetőségeire. Az eddigi tanulmányok azt sejtetik, hogy a szűrés javíthatja a felismerést, azonban erre vonatkozóan még kevés bizonyíték áll rendelkezésünkre.
2009.11.25. Pszichiátria

OS: Az eltűnő gyermekkor nyomában - a Magyar Pszichológusok Egyesülete konferenciája az UNESCO támogatásával

A Magyar Pszichológusok Egyesülete (MAPSZIE) az UNESCO közreműködésével és támogatásával november 21.-én konferenciát rendezett "Az eltűnő gyermekkor nyomában" címmel. A rendezvény kapcsolódott ahhoz az eseménysorozathoz, melynek keretében világszerte megemlékeztek az ENSZ Gyermekjogi Chartája aláírásának két évtizedes évfordulójáról.
2009.11.23. Pszichiátria

Delírium: prevenciós lehetőségek II.

Kórházi osztályon fekvő betegeknél a delírium kialakulásának megelőzéséhez a következő szempontok járulhatnak hozzá az előző részben felsorolt lehetőségek (a kognitív hanyatlás felismerése, lehetőség szerinti kezelése; a megfelelő minőségű alvás biztosítása; a gyógyszeres mellékhatások minimalizálása; az elektrolit zavarok és a dehidráció megelőzése, illetve korrigálása) mellett.
2009.11.18. Pszichiátria