pszichiátria
A babaarc ugyanúgy hat, mint a kábítószer?
A bájos gyermekarcok a női agyban ugyanazt a területet aktivizálják, mint a kábítószerek. Mindkét esetben az úgynevezett jutalomközpont kerül ingerületbe - közölte a münsteri (Németország) Wilhelms Egyetem. Az ottani neurobiológusok, Melanie Glocker és Norbert Sachser professzor pennsylvaniai (USA) kollégáikkal vizsgálták a gyermeki vonások (nagy szemek, kerek fej, magas homlok) által kiváltott reakciókat.
GPS-cipő Alzheimer-kóros pácienseknek
Beépített helymeghatározó eszközzel (GPS) ellátott cipő kifejlesztésére szövetkezett egy technológiai és egy cipőgyártó vállalat: a találmánnyal megakadályozhatnák a szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kóros pácienseknél gyakorta előforduló "elveszést".
Nem tud aludni? Próbálja ki az online terápiát!
Már kipróbáltuk a birkaszámlálást, sőt altatót is bevettünk. Akkor akár az online terápiának is adhatunk egy esélyt, hogy végre aludhassunk egy jót éjszaka.
Nem segít a citalopram az autista gyerekeken
Az orvosok eddigi feltételezésével ellentétben egy most megjelent kutatás eredményei szerint nem javít az egyik citalopram tartalmú antidepresszáns az autista gyerekek és tizenévesek az ismétlődő cselekvéseken.
Fűszerrel az elbutulás ellen
Heti egy-két currys étel étrendünkben megelőzheti az Alzheimer-kórt és a demenciát - állítják amerikai kutatók.
A pszichogén (nem-epilepsziás) roham etiológiája és diagnózisa
Freud hisztériás rohamnak nevezte a jelenséget, és a normál szexuális vágyak elfojtását tartotta oki tényezőnek, amit a tudatból a hozzá kapcsolódó elfogadhatatlan affektusok miatt kell kiiktatni.
Terrorelhárítók segítettek egy pszichiátriai beteg megfékezésében Óbudán
Terrorelhárító egység segítségét vették igénybe egy feltehetőleg pszichiátriai beteg férfi megfékezésére Óbudán, az Apát utcában - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóügyeletese az MTI-vel kedden hajnalban.
Rákgyógyszerek az alkoholizmus kezelésében
Egy a rákgyógyászatban használatos gyógyszer úgy tűnik az alkoholfüggőség kezelésében is hatékony lehet. Erre jutottak a Kalifornia Egyetem kutatói, amikor felfedezték a 'boldog órák' névre keresztelt géneket, amelyeknek fontos szerepük van az alkoholra adott válaszreakciók kialakításában.
A pszichogén (nem-epilepsziás) roham differenciáldiagnosztikája
Pszichogén nem-epilepsziás rohamok alatt olyan paroxizmális viselkedésbeli változásokat értünk, amelyek epilepsziás rohamokra emlékeztetnek, de amelyeknek nincsenek epilepsziára utaló elektrofiziológiai korrelátumai vagy egyéb jegyei.
Összefügghet az időskori elbutulás és egy szembetegség
Ausztrál kutatók szerint elképzelhető, hogy azonos tényezők is szerepet játszanak a korral járó makula degeneráció és az időskori elbutulás kialakulásában.
A kokain gének
Egy nemrég végzett kutatás során a tudósok feltárták, miként változtatja meg a kokain az agy egyik legfontosabb jutalomközpontjában az ott lévő gének működését. A kokain hosszú távon komoly viselkedészavarokat okozhat, ezért a kutatók remélik, az új ismeretek segítségével hatékonyabban vehetik fel a harcot a droggal.
A pszichogén (nem-epilepsziás) roham I.
Pszichogén nem-epilepsziás rohamok (PNES: psychogenic non-epileptic seizures) alatt olyan paroxizmális viselkedésbeli változásokat értünk, amelyek epilepsziás rohamokra emlékeztetnek, de amelyeknek nincsenek epilepsziára utaló elektrofiziológiai korrelátumai vagy egyéb jegyei, és kimutathatók olyan pszichogén tényezők, amelyek okozhatják a rohamokat.
Depresszív pszeudodemencia II.
Cikkünkben folytatjuk a depressziós pszeudodemencia és a demencia differenciáldiagnosztikai szempontjainak ismertetését.