pszichiátria
A mentális problémák önmagukban nem váltanak ki agressziót
A komoly mentális betegségek, mint a skizofrénia, a bipoláris rendellenesség és a súlyos depresszió, önmagában nem tesz bárki másnál erőszakosabbá valakit, ám a különböző szerekkel való visszaélés igen - közölték hétfőn amerikai kutatók.
A szorongásos megbetegedések tüneteit sokszor eltúlozzák
Az úgynevezett szorongásos kórképek (pánikbetegség, tömegiszony, szociális szorongás) sokszor fizikális tünetekkel járnak együtt, mint a szapora légzés, a szívdobogásérzés, az izzadás, a kézremegés. Egy frissen végzett doktori értekezés úgy véli, hogy a betegek ezeket a tüneteket sokszor eltúlozzák.
A térbeli tájékozódás készségének nembeli eltérései
A férfiak következetesen felülmúlják a nőket a térbeli tájékozódási feladatok során, beleértve a mentális rotációs feladatokat is, amelyek azt vizsgálják, hogy egy háromdimenziós tárgyat hogyan vagyunk képesek megjeleníteni, ha azt képzeletben elforgatjuk a térben.
Egyre súlyosabb gond a lelki betegség
Az Európai Unióban minden negyedik állampolgár szenved valamilyen mentális, idegrendszeri megbetegedésben, a gyerekeket is beleértve. A korcsoportok érintettsége nem azonos ugyan, de minden tagországra jellemző, hogy az életkor előrehaladtával egyre súlyosabb népegészségügyi gondról van szó - hangzott el a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) keddi sajtótájékoztatóján.
A sírás pszichológiája
Már mindannyian éltünk át egy "jó sírást" - egy szakítást követően, vagy egy stresszes nap után, a sírástól gyakran megkönnyebbülünk, és utána máshogy látjuk a világot. De miért előnyös a sírás? És létezik vajon "rossz sírás" is?
A krónikus fájdalom és az öngyilkosság kapcsolata
Egy nemrég végzett kutatás eredményei szerint a krónikus fájdalommal élőkben gyakrabban alakulnak ki öngyilkos gondolatok, mint az egészségesekben. Ez abban az esetben is így van, ha az esetleges mentális betegségeket is számításba vesszük.
A depresszió kezelése hosszú távú előnyökkel jár
A Kanadai Kedélyzavarok Szövetség szerint 1,3 millió kanadai szenved depressziótól. Az Albertai Egyetem kutatója Ian Colman elmondta, hogy a legtöbb ember nem kapja meg a szükséges kezelést.
A hangszertanulás kifizetődő
Egy Harvard-központú tanulmány során felfedezték, hogy jobban teljesítenek azok a gyerekek, akik legalább három évig tanulnak hangszeren játszani. Nem csak a hangok megkülönböztetése és a kézügyesség terén, de a verbális feladatokban és a vizuális mintakiegészítésben is.
Mi okozza a pszichózist a tiniknél?
Az atlantai Emory Egyetem kulcsszerepet játszik az eddigi legnagyobb, legátfogóbb tanulmányban, melyet a Mentális Egészség Nemzeti Intézete finanszíroz. A fiatalok körében elõforduló pszichózisok kockázatát vizsgálták.
Új online depresszió-teszt
Az University College London kutatói új univerzális tesztet fejlesztettek ki a major depresszió kockázatának felismerésére. Az online elérhető tesztet, a predictD-et használhatnák a háziorvosok és a helyi klinikák, hogy felismerjék, ha valakit ez a betegség fenyeget.
Az emlékezés mechanikája
Mostanáig azt hitték, hogy a szinapszisoknak csupán az információt kapó oldala játszik aktív szerepet az agy emlékezéséért felelős újraszervezésében, amely megalapozza a tanulási és felejtési készségeinket.
Lassabban reagálnak a hangokra az autista gyermekek
Az autista gyermekek agya lassabban reagál a hangokra, mint az egészséges gyermekeké, ez pedig magyarázatot adhat arra, miért küzdenek kommunikációs problémákkal az autista kicsik - állítják amerikai kutatók.
A fájdalom részben agyban dől el
Egy, krónikus kézfájdalmaktól szenvedő emberek bevonásával készített bizarr tanulmány kimutatta, hogy a fájdalom érzékelése aszerint változott, ahogyan a kezüket látták.