pszichiátria
Az alvás és a metabolikus zsírmáj kapcsolata
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy az alvászavarok szerepet játszanak az anyagcserezavarokban. Egy vizsgálat átfogóan értékelte az alvási viselkedés különböző méretei és a metabolikus diszfunkcióval összefüggő zsírmájbetegség (MAFLD) kockázata közötti összefüggést.
A COVID-19 utáni pszichiátriai problémák
Az Oregoni Állami Egyetem nemrégiben végzett tanulmánya szerint a COVID-19-es betegeknél a fertőzést követő négy hónapban közel 25%-kal nagyobb volt a pszichiátriai rendellenesség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik más típusú légúti fertőzésben szenvedtek.
Influenza oltás és Alzheimer-kór kockázat
Korábbi tanulmányok szerint az influenza elleni védőoltást követően csökkent bármilyen etiológiájú demencia kialakulásának kockázata bizonyos populációkban, beleértve a veteránokat és a súlyos krónikus betegségben szenvedőket. Nem jellemezték azonban az influenza elleni védőoltás hatását az Alzheimer-kór (AD) kockázatát illetőn az idősebb amerikai felnőttek általános kohorszában.
Súlyos mentális betegség nőknél
A pszichiátriai betegségek nagyon gyakoriak az Egyesült Államokban, és eltérően érintik a nőket és a férfiakat. Egy új áttekintésben feltárásra került néhány nemek közti különbség a pszichopatológia megnyilvánulását illetően.
A Covid utáni psychés állapot Amerikában
Két évnyi Covid-19-cel a hátunk mögött, az amerikai felnőttek aggodalmának fókuszába a globális események kerültek, - derült ki az Amerikai Pszichiátriai Társaság felméréséből.
Az öngyilkosság biomarkere?
Az öngyilkosságok száma évi több mint 48 000 halálesetre emelkedett az Egyesült Államokban. A major depressziós zavar (’major depressive disorder’; MDD) a leggyakrabban előforduló diagnózis az öngyilkosságok esetében, és az öngyilkosság kockázatának leginkább kitett személyek azonosítása sürgető kihívás.
Bolygóideg stimuláció a depresszió kezelésére?
A depresszió sztenderd terápiái közé az antidepresszánsok és a pszichoterápia tartoznak. Különösen súlyos esetekben az elektrokonvulzív terápia (ECT) vagy a bolygóideg-stimuláció (VNS) is javallott lehet.
Új biomarker a korai demencia detektálására?
A vérben mért metabolitok sajátos aránya segíthet a korai Alzheimer-kór (AD) klinikai diagnózisának kiegészítésében, lehetővé téve a korábbi beavatkozást, - derül ki a legújabb kutatásokból.
Új kezelési lehetőségek autizmusban?
Jelenleg nem léteznek engedélyezett gyógyszerek az autizmus spektrumzavar (ASD) alapvető tüneteire, és csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre a társult mentális és viselkedési tünetek kezelésére. Ennek az áttekintésnek az a célja, hogy összefoglalja az ASD új kezeléseivel kapcsolatos legfrissebb vizsgálatokat, különös tekintettel az elmúlt 2 év kutatási tendenciáira.
Új prognosztikai marker a stroke vonatkozásában?
Az agyszövet ischaemiás stroke során kialakuló másodlagos károsodása az agyszöveti oedema, gyulladás vagy neuronális károsodás következményeként jelentkezhet, ami a szérum aminosav metabolit-szintjeinek változását eredményezi.
Depresszió és Alzheimer-kór? Van ok-okozati összefüggés?
A kutatók egy ideje már tisztában vannak azzal, hogy a depresszió összefüggésben áll az Alzheimer-kórral (AD), ok-okozati összefüggést azonban ezidáig nem sikerült megállapítani.
Újabb evidenciák: Tau-fehérjék és Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór (AD) esetén előforduló metabolikus agyi változások átfogó referencia-térképe erőteljes evidenciával szolgál a bioenergetikai útvonalak, a koleszterin-anyagcsere, a neuroinflammáció, az ozmoreguláció és más útvonalak módosulásait illetően, - tárták fel egy nagyméretű, multicentrikus vizsgálat eredményei.
Long-Covid ellátás a pszichiátriában. 2. rész
Az első értékelést követően a beteg szelektív szerotonin visszavétel gátló (SSRI) készítménnyel kezdték kezelni depressziós tüneteinek enyhítése céljából, és ezt feltitrálták terápiás dózisra. Pszichoterápiát és fizikoterápiát is javasoltak számára.