pszichiátria
Negatív tünetek
"Gyakorlati útmutató a szkizofrénia negatív tüneteinek vizsgálatában és kezelésében" könyvbemutató előadás - 1. fejezet
Gyakorlati útmutató a szkizofrénia negatív tüneteinek vizsgálatában és kezelésében - Bevezető
2020. szeptember 25.-én mutatta be prof. dr. Bitter István, a "Gyakorlati útmutató a szkizofrénia negatív tüneteinek vizsgálatában és kezelésében" című könyvét. A koronavírus pandémiára való tekintettel a bemutató online keretek között zajlott.
Kariprazin terápia a funkcionalitás jegyében - új utakon a szkizofrénia kezelésében
A szkizofrénia négy nagy tünetegyüttest -pozitív , negatív-, kognitív- és affektív tünetek-magába foglaló kórkép. A terápia során a tünetek csökkentése mellett a betegek személyes és szociális funkcionalitása ugyancsak fontos szerepet játszik a kedvezőbb életminőség elérésében.
Rögös út a sokoldalú kibontakozás felé - Esetismertetés
Gizella jelenleg 41 éves, egyedülálló, szüleivel élő, érettségizett, majd három és fél éves számviteli szakot végzett logisztikus, tíz éve munka nélkül, szkizofrénia diagnózissal élő nőbeteg. Első alkalommal 2004-ben (25 éves korában) jelent meg a Pszichiátriai Gondozóban alkalmazkodási problémákkal.
Amikor a mindennapok öröme visszatér „ és már belül is mennek a dolgok”
40-es évei elején járó nőbeteg. Elvált, gyermekeit saját háztartásában neveli, elvált férjével közös gyerekfelügyelettel. Gyermekei 6 és 9 évesek.
A dolgok állása – a negatív tünetek szerepe szkizofréniában
A negatív tünettan a szkizofrénia egy olyan fontos aspektusát képviseli, mely jelentősen befolyásolja a betegség hosszútávú kimenetelét és a szkizofréniával élő páciensek hétköznapi funkcionalitását. A betegek életminősége szempontjából döntő jelentőségű, hogy mennyire tudjuk befolyásolni ezeket a tüneteket. Az elmúlt években több előrelépés történt mind a negatív tünetek megértésében, mind a kezelési lehetőség esetében. A közlemény röviden áttekinti a szkizofrénia negatív tünettanának egyes aspektusait.
A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 2. rész
A vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.
A B1-vitamin-hiány és az alkoholos demencia kapcsolata? 1. rész
Vitaminhiány az alkoholfogyasztással összefüggő rendellenességben (’alcohol use disorders’, AUD) szenvedő betegek akár 80%-ánál előfordul. Az AUD esetében gyakran előforduló magas kalóriatartalmú, de alacsony tápanyagtartalmú étrend növeli a tiamin iránti igényt, ugyanakkor csökkenti annak emésztőrendszeri felszívódását.
Képes-e javítani a D-vitamin a hangulatot?
Egy nagyméretű randomizált kontrollált vizsgálat eredményei nem támasztják alá a D3 vitamin pótlás kizárólag a depresszió megelőzése céljából történő alkalmazását a felnőttek esetében.
A kannabisz és a pszichózis kockázata? 1. rész
Új kutatások arra engednek következtetni, hogy a kannabisz használat közvetlenül növeli a pszichózis kockázatát.
A távorvoslás és a mentális egészség
Sok, mentálhigiéniai ellátás céljából speciális klinikákra beutalt gyermek nem vesz részt az első találkozón. A Seattle-ben található ’Washingtoni Egyetem’ egy kutatócsoportja készített egy tanulmányt, ami azt vizsgálta, javult-e a gyermekek alapellátásból közösségi mentálhigiénés centrumba történő beutalásának folyamata azáltal, hogy sor került egy kezdeti triázs találkozóra videókonferencián keresztül. A vizsgálatban 342 fő, 5-12 éves kor közötti gyermek vett részt, akik 62%-a fiú volt.
Nagyobb dózisú levothyroxin hatása a depresszív hangulatra
A hypothyreosis következtében jelentkező depresszív hangulat visszafordítható levothyroxin (LT4) hormonpótló kezeléssel. Nem egyértelmű azonban, hogy az LT4 dózis emelése további előnyökkel jár-e a hangulatra vonatkozóan.
Funkcionalitás a szkizofréniában - EPA 2020 Kongresszus szatellit szimpózium
EPA 2020 – A szkizofréniában szenvedő betegek modern kezelésének egyik fő célja a normál életvitel lehető legnagyobb mértékű helyreállítása; ez állt a 28. Európai Pszichiátriai Kongresszus szatellit szimpóziumának középpontjában - ami a jelenleg is fennálló COVID-19 járványhelyzet következtében ebben az évben online került megrendezésre.