pszichológia
Tizenhárom állítás, amelyek segítségével értékelhetjük a szexuális életünket
A szexuális jólét modern meghatározása figyelembe veszi az egyén fizikai, érzelmi és szexuális szükségleteinek teljes skáláját. Nemcsak a szexuális elégedettséget írja le, hanem más olyan összetevőket is, amelyek kapcsolatban vannak a mentális egészséggel és az önbecsüléssel, mint például a szexuális identitás, a trauma, az önmegbocsátás és a szégyen.
Egy kutatás szerint a nők szingliként boldogabbak, mint a hasonló cipőben járó férfiak
Sztereotipikusan a nők azok, akik romantikus partner után sóvárognak, és arra vágynak, hogy életük középpontjában egy házastárs álljon. Ezzel szemben a férfiak állítólag a munkájukban és a magányos életben találnak kielégülést. De vajon mindez igaz? A szingli nők valóban kevésbé elégedettek? Tényleg jobban vágynak egy társra, mint a férfiak?
Toxikus férfiasság: hatalmas küzdelmek rejlenek az erőt sugárzó, rezzenéstelen arcok mögött
Nehéz megfogni, hogy egy férfit pontosan mi tesz férfivá. Az ezzel kapcsolatos elvárások viszont komoly veszélyeket jelenthetnek azokra, akik a különböző társadalmak és szubkultúrák követelményeihez alkalmazkodva igyekeznek meghatározni a saját identitásuk.
Egy pszichológus szerint személyiségünk négy módon befolyásolhatja szexuális életünket
Amikor arra gondolunk, hogy mi befolyásolhatja a nemi életünket, nem mindig a személyiségünk az első dolog, ami az eszünkbe jut. Pszichológiai kutatások szerint viszont a személyiségjegyeinknek nagyobb befolyásuk lehet a hálószobában, mint gondolnánk.
Iránymutatás a gyermekek és fiatalok pszichiátriai-pszichológiai ellátásának javításához
A mentális egészség világnapját megelőzően tette közzé az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF a gyermekek és fiatalok mentális egészségéről szóló kiadványát: az útmutató a korcsoport számára elérhető egészségügyi szolgáltatások átalakítását támogatja.
Az IQ és az EQ után itt az AQ!
A köztudatban leginkább csak az IQ és az EQ fogalma ismert, pedig van egy harmadik lényeges tényező is, ami nem más, mint az AQ.
Az új klozapin adatok alapján az FDA-nak enyhítenie kellene a hátrányos korlátozásokon
A kezelésre rezisztens szkizofréniában szenvedők klozapin terápiájához társuló mérsékelt neutropenia kockázata alacsony, a súlyos neutropenia kockázata pedig minimális - mutatta ki egy új kutatás.
A szeretetnyelvek után itt vannak a stressznyelvek is
Gary Chapman szeretetnyelv-elmélete után a szakértők szerint fontos megismerni a párunk vagy családtagunk, barátaink stressznyelvét is.
Probiotikum és D-vitamin a kognitív funkciók javítására?
A bélmikrobiom manipulálása és a D-vitamin pótlása enyhítheti a pszichiátriai tüneteket skizofrén betegeknél. Jelen vizsgálatban a probiotikum/ D-vitamin-pótlás hatását próbálták meg felmérni a skizofrén betegek kognitív funkcióira és a betegség súlyosságára vonatkozóan.
Mentális egészség a serdülők és fiatal felnőttek körében, 2006-2019
A fiatalok mentális egészségével kapcsolatos aggodalmak az elmúlt évtizedben egyre csak erősödtek, különösen a mentális terhek COVID-19 világjárvány során tapasztalt növekedése kapcsán. A mentális egészséggel kapcsolatos járóbeteg-ellátások tendenciáinak vizsgálata kulcsfontosságú információkkal szolgál a járulékos tényezők megvilágítása, a veszélyeztetett csoportok azonosítása, valamint a mentális egészségügyi válság kezelésére irányuló stratégiák hatékonysága érdekében.
Milyen jelentősségel bírnak a leggyakoribb álmok, mint a zuhanás, repülés vagy az üldözés?
Egy átlagos ember éjszakánként körülbelül négyszer-hatszor álmodik.
A súlyos mentális betegség hatása a daganatos betegség kimenetelére
A súlyos mentális betegségben (SMI) szenvedők várható élettartama az átlagpopulációhoz képest körülbelül 15-20 évvel rövidebb. Az SMI-vel élő, emellett daganatos megbetegedéssel küzdő személyek esetében a halálozási arányok magasabbak, mint az SMI-ben nem szenvedő népesség körében. Ez az áttekintő elemzés a daganatos megbetegedések kimenetelére gyakorolt hatásokkal kapcsolatban fennálló jelenlegi bizonyítékokat vizsgálta abban az esetben, ha a beteget korábban SMI-vel diagnosztizálták.
Ezért része az életünknek a hazugság
Hazudni csúnya dolog – ezt a leckét megtanultuk kiskorunkban, és erre tanítjuk mi is a gyerekeinket. Ám van egy bökkenő: az életben való boldogulás törvénye felülírja a szép illúziót. Pszichológiai vizsgálatok is alátámasztják: a hazugság a társadalom egyik mozgatórugója.