pszichológia
Mi történik az agyunkban, amikor nagylelkűek vagyunk másokkal?
Egy kutatás szerint, pénzzel lehet boldogságot vásárolni - ha másokra költjük. Az adakozás nemcsak másoknak segít, hanem önmagunkat is mérhető módon jutalmazhatjuk vele.
A történelem segíthet megérteni a szervátültetéssel járó személyiségváltozásokat
Egy 2024-es tanulmány azt állítja, hogy megkérdőjelezi „az emlékezetről és az identitásról alkotott hagyományos nézeteket”, mivel azt sugallja, hogy a szervek emlékeket és érzelmeket hordoznak, és hogy az eredmények „etikai és filozófiai kérdéseket” vetnek fel a transzplantációval kapcsolatban.
A pozitív hozzáállás szilárdíthatja meg az akaratot
Egy új kutatás a pozitív hozzáállást az akaraterő és a szenvedély erősödésével hozza összefüggésbe. Ez a kapcsolat hatással lehet az életelégedettségre, a tanulásra és a célok elérésére. Az eredmények rávilágítanak a személyes növekedésbe vetett hit fontosságára.
Személyiségünk megváltozhat, ha más nyelven beszélünk
A pszicholingvisztika, a kognitív pszichológia és a nyelvi antropológia számos tanulmánya szerint megváltozhat az, hogy hogyan látjuk a világot, ha idegen nyelven beszélünk. A nyelvek nem csupán a kommunikációt teszik lehetővé - hanem a minket körülvevő világról és önmagunkról alkotott képünket is formálják.
Egy személyiségjegy, ami leginkább felelős lehet a válásért
Az egészséges házasságnak biztonságot kell nyújtania. Ez nem a konfliktusok hiányát vagy azt jelenti, hogy mindig jókedvűek legyünk. Az a lényeg, hogy a stresszes pillanatokat, a mindennapi érzelmi élményeket vagy a jelentősebb életeseményeket hogyan kezeljük.
A vásárlás kémiája: mi történik Black Friday alkalmával az agyunkban?
Az interneten sehol sem lehet úgy keresgélni, hogy a karácsony előtti időszakban ne bombáznának különleges ajánlatokat kínáló hirdetésekkel.
Miért számít az élvezet, amikor az evésről esik szó?
Szinte mindenkinek van válasza a „mi a kedvenc étele?” kérdésre. Könnyű kitalálni, hogy miért: az embereket arra tervezték, hogy örömet szerezzenek az ételekből. Sőt, sokak számára az evés az élet legnagyobb élvezetei közé tartozik.
A csökkent libidó okai, avagy mi van akkor, ha a „most nem” már minden napra vonatkozik?
A szexuális élvezetet számos tényező befolyásolja, és egyes nők számára a szex közbeni öröm hiánya folyamatos kihívást jelenthet. Kutatások kimutatták, hogy olyan tényezők, mint a mentális egészségi állapot, a hormonális egyensúlyhiány és a kulturális elvárások befolyásolhatják a szexuális öröm, vágy és elégedettség megélését.
Tizenhárom állítás, amelyek segítségével értékelhetjük a szexuális életünket
A szexuális jólét modern meghatározása figyelembe veszi az egyén fizikai, érzelmi és szexuális szükségleteinek teljes skáláját. Nemcsak a szexuális elégedettséget írja le, hanem más olyan összetevőket is, amelyek kapcsolatban vannak a mentális egészséggel és az önbecsüléssel, mint például a szexuális identitás, a trauma, az önmegbocsátás és a szégyen.
Egy kutatás szerint a nők szingliként boldogabbak, mint a hasonló cipőben járó férfiak
Sztereotipikusan a nők azok, akik romantikus partner után sóvárognak, és arra vágynak, hogy életük középpontjában egy házastárs álljon. Ezzel szemben a férfiak állítólag a munkájukban és a magányos életben találnak kielégülést. De vajon mindez igaz? A szingli nők valóban kevésbé elégedettek? Tényleg jobban vágynak egy társra, mint a férfiak?
Toxikus férfiasság: hatalmas küzdelmek rejlenek az erőt sugárzó, rezzenéstelen arcok mögött
Nehéz megfogni, hogy egy férfit pontosan mi tesz férfivá. Az ezzel kapcsolatos elvárások viszont komoly veszélyeket jelenthetnek azokra, akik a különböző társadalmak és szubkultúrák követelményeihez alkalmazkodva igyekeznek meghatározni a saját identitásuk.
Egy pszichológus szerint személyiségünk négy módon befolyásolhatja szexuális életünket
Amikor arra gondolunk, hogy mi befolyásolhatja a nemi életünket, nem mindig a személyiségünk az első dolog, ami az eszünkbe jut. Pszichológiai kutatások szerint viszont a személyiségjegyeinknek nagyobb befolyásuk lehet a hálószobában, mint gondolnánk.
Iránymutatás a gyermekek és fiatalok pszichiátriai-pszichológiai ellátásának javításához
A mentális egészség világnapját megelőzően tette közzé az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az UNICEF a gyermekek és fiatalok mentális egészségéről szóló kiadványát: az útmutató a korcsoport számára elérhető egészségügyi szolgáltatások átalakítását támogatja.