rák
Magyar kutatás forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését
Egy magyar orvosi kutatás eredménye forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését Kelet-Közép-Európában; az új, vágás nélküli eljárással Magyarország vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén.
Lakosságarányosan hazánkban haltak meg a legtöbben rákban
29 vizsgált ország közül lakosságarányosan Magyarországon haltak meg a legtöbben rákban, állapította meg az Európai Bizottság hétfőn kiadott jelentésében. 2021-ben Magyarországon a daganatos halálozás kis híján harmadával haladta meg az EU-átlagot.
A magzati fejlődés szakaszaiban alakulhat ki a várható rákkockázat
A Nature Cancer című folyóiratban közzétett tanulmányban a Van Andel Intézet tudósai két különböző epigenetikai állapotot azonosítottak, amelyek összefüggnek a rák kockázatával.
A testmozgás segíthet megállítani a rák előrehaladását?
A British Journal of Sports Medicine című szakfolyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány azt vizsgálta, hogy a rák diagnózisát megelőzően végzett fizikai aktivitás szintje hogyan befolyásolja a betegség progresszióját és a halálozást.
Az egészséges szövetek hasonlíthatnak a rákra?
Kutatók megállapították, hogy egészséges nők is hordozhatják a mellrák legfontosabb jegyeivel rendelkező sejteket.
A mesterséges intelligencia a hasnyálmirigyrák diagnosztikájában
A hasnyálmirigyrák jelentős diagnosztikai kihívást jelent agresszív jellege és a korai tünetek hiánya miatt, ami késői felismeréshez és rossz prognózishoz vezet. A legfrissebb statisztikák szerint a hasnyálmirigyrák a daganatos halálozások negyedik vezető oka világszerte, és előfordulása egyre nő, különösen a magas kockázatú régiókban, például Kínában. Az olyan tényezők, mint a konkrét és megbízható szűrési markerek hiánya, valamint az általános népességben való alacsonyabb előfordulási gyakoriság, a hatékony, nagyszabású szűrést jelentős feladattá teszik, hogy értékelje a diagnosztikai technikákat, a mesterséges intelligencia integrációját, a biomarkerek felfedezését és a jövőbeli kilátások terén elért előrelépéseket.
A hobbiragasztó egyik összetevője javíthatja egy rákgyógyszer hatékonyságát?
A japán Tokiói Egyetem által vezetett a Journal of Controlled Release című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a polivinil-acetát vagy „PVA ragasztó” gyártásának egyik kulcsfontosságú összetevője rákellenes szupererővel bírhat.
Táplálhatja a daganatokat a túl sok fruktóz?
A fruktóz a gyümölcsökben, valamint egyes zöldségekben és a mézben található természetes cukor. Természetes forrásból, például almából vagy datolyából fogyasztva nem tekinthető károsnak az ember egészségére. Ha azonban a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup részeként fogyasztjuk olyan feldolgozott élelmiszereken keresztül, mint az üdítők és a csomagolt pékáruk, akkor egészségügyi problémává válhat.
Egy új genetikai kód felfedezése definiálhatja újra a rákkutatást
A VCU Massey Comprehensive Cancer Center tudóscsoportjának felfedezése – amelyet a Nature Biotechnology című folyóiratban tettek közzé - teljesen másfajta képet tárhat fel a rák eredetéről a szervezetben, valamint betekintést nyújthat olyan új kezelési stratégiákba, amelyek a daganatok növekedését a legkorábbi stádiumban célozhatják meg.
Hatékony terápiát fejleszthetnek a melanoma kezelésére
Nagy Péter, az Országos Onkológiai Intézet tudományos igazgatója szerint akár tíz évet is igénybe vehet az új gyógyszer kifejlesztése.
Meglepő felfedezés: a súlyos COVID fertőzés zsugoríthatja a tumorokat
Egy lenyűgöző új tanulmány, amely a Journal of Clinical Investigation című folyóiratban jelent meg, a súlyos COVID-fertőzés egy váratlan lehetséges előnyét tárta fel: segíthet a rák zsugorodásában.
A halolaj-tabletta szedése csökkentheti a rák kockázatát?
A Georgia Egyetem kutatóinak nemrég megjelent tanulmánya szerint, az omega-3 és omega-6 zsírsavak védelmet nyújthatnak többféle rákos megbetegedés ellen is.
Egy „haszontalan” szerv, amelyet gyakran eltávolítanak, valójában a ráktól is megvédhet
Ez a kis zsírmirigy a szegycsont mögött helyezkedik el, és gyakran azt mondják, hogy felnőttkorban „haszontalan”. Egy visszamenőleges tanulmány azonban azt feltételezi, hogy a csecsemőmirigy közel sem olyan feláldozható, mint azt a szakértők korábban gondolták.