reumatológia
Doxcycline-indukált antinukleáris antitest-, és antineutrofil citoplazmatikus antitest asszociált vasculitis
A gyógyszer-indukálta anti-neutrofil citoplazmatikus antitest (ANCA) asszociált vasculitis (AAV) egyre ismertebb a szakirodalomban, számos, a betegség patológiájában kiváltó okként felsorolt gyógyszerrel. A doxycycline az Egyesült Államokban gyakran felírt gyógyszer, ami egy szintetikus, széles-spektrumú antibiotikum, antimikrobiális tulajdonságokkal, és alacsony dózisban gyulladáscsökkentő hatással.
A fizikai aktivitás és az osteoporosis kapcsolata? 2. rész
Az ’Avon – szülők és gyermekek longitudinális vizsgálata’ elnevezésű felmérésben részt vevő betegek adatainak egy új értékelése arra enged következtetni, hogy a fokozott fizikai aktivitás kamaszkorban előnyös lehet abból a szempontból, hogy a kor előrehaladtával csökkenti az osteoporosis kockázatát.
Korszerű tendenciák a rheumatoid arthritis kezelésében
A rheumatoid arthritis (RA) a népesség kb 0,5%-át érintő szisztémás autoimmun kórkép. Az RA elsősorban a kéz és a láb kisízületeit érintő gyulladással és következményes ízületi deformitások kialakulásával jár, jelentősen rontja az életminőséget és fokozza a cardiovascularis társbetegségek kialakulásának a kockázatát.
Új osteoporosis ajánlás. 1. rész
Az új, kettős hatású anabolikus hatóanyag, a romosozumab alkalmazására vonatkozó ajánlások és az osteoporosis hatóanyagok közötti biztonságos átváltás két olyan témakör, amelyekkel az Amerikai Klinikai Endokrinológusok Társasága (’American Association of Clinical Endocrinologists’, AACE) és az Amerikai Endokrinológiai Kollégium (’American College of Endocrinology’, ACE) postmenopausalis osteoporosis diganosztizálásával és kezelésével kapcsolatos legfrissebb klinikai gyakorlati irányelvei foglalkoznak.
A szteroidok és a hypertonia közötti kapcsolat? 1. rész
Habár a szisztémás glükokortikoszteroidok (GC) nemkívánatos hatásai jól ismertek, azok hypertoniával való kapcsolata a rheumatoid arthritisben (RA) szenvedő betegek esetében nem egyértelmű. Egy populáció-alapú vizsgálat azt mutatta, hogy a gyógyszerek alkalmazása összefüggésben áll a hypertonia általános kockázatának 17%-os növekedésével az RA-s betegek esetében.
Sacroiliacalis csontvelő oedema a szülést követő időszakban
Egy újonnan közzétett, 35 beteg részvételével készített prospektív vizsgálat alapján „meglepően sok” nőnél mutattak ki csontvelő oedemát a sacroiliacalis ízület MRI vizsgálata során a szülést követő időszakban. A szülést követő sacroiliacalis csontvelő oedema az idő előrehaladtával csökken. Előfordulása összefügghet a szülés rövidebb időtartamával és az epidurális érzéstelenítés elmaradásával, - írták a kutatók.
Az osteoporosis WHO definíciójának kérdése
Itt az ideje kibővíteni az osteoporosis klinikai irányelvekben alkalmazott definícióját, állítja egy, a Brit Geriátriai Társaság hivatalos lapjában, az ’Age and Aging’ című folyóiratban közzétett cikk.
A polymyalgia rheumatica kezelési irányelvei (SIR, 2020)
Az Olasz Reumatológiai Társaság (SIR) 2020 áprilisában tette közzé ajánlását a polymyalgia rheumatica-val diagnosztizált betegek kezelésére vonatkozóan.
Kikuchi lymphadenitis felnőttkori Still-kórban
A felnőttkori Still-betegség (AOSD) egy ritka szisztémás gyulladásos kórkép színes klinikai háttérrel. Annak ellenére, hogy az AOSD esetében előfordul pneumonitis és mellhártyagyulladás, a betegség pulmonális megjelenése rendkívül ritka
Krónikus szteroid kezelés és a COVID-19
A különböző gyulladásos alapbetegségek, mint az asthma, a különféle allergiák és az arthritis kezelésére rendszeres jelleggel kortikoszteroidokat szedő személyek a COVID-19 megbetegedéssel való megfertőződés, valamint a kedvezőtlen hatások nagyobb rizikójának vannak kitéve.
A metformin csökkenti a szisztémás szteroid kezelés metabolikus szövődményeit
A hosszú-távú glükokortikoid kezelés jelentős mellékhatásokkal hozható összefüggésbe, ideértve a hypertoniát, hiperglikémiát, obesitast, dyslipidaemiat, a fertőzések emelkedett számát és egyéb szövődményeket.
Csökkenti a D-vitamin a törésrizikót?
Egy tudományos folyóiratban publikált szisztematikus áttekintés és metaanalízis alapján úgy tűnik, hogy a D-vitamin pótlás önmagában nem csökkenti a törések rizikóját, azonban a D-vitamin és kalcium kombinációja csökkentheti azt.
A reumás láz szekunder profilaxisa 2.rész
Bár az elmúlt évtizedekben jelentősen zuhant a reumás láz incidenciája, a betegség mégis az egyik fő oka a cardiovascularis megbetegedéseknek és halálozásnak a szocio-ökonomikus hátrányos helyzetben lévő népesség körében, elsősorban a fejlődő országokban.