reumatológia
Csökkenti a D-vitamin a törésrizikót?
Egy tudományos folyóiratban publikált szisztematikus áttekintés és metaanalízis alapján úgy tűnik, hogy a D-vitamin pótlás önmagában nem csökkenti a törések rizikóját, azonban a D-vitamin és kalcium kombinációja csökkentheti azt.
A reumás láz szekunder profilaxisa 2.rész
Bár az elmúlt évtizedekben jelentősen zuhant a reumás láz incidenciája, a betegség mégis az egyik fő oka a cardiovascularis megbetegedéseknek és halálozásnak a szocio-ökonomikus hátrányos helyzetben lévő népesség körében, elsősorban a fejlődő országokban.
Amit az akut reumás lázról napjainkban érdemes tudni 1. rész
Bár az elmúlt évtizedekben jelentősen zuhant a reumás láz incidenciája, a betegség mégis az egyik fő oka a cardiovascularis megbetegedéseknek és halálozásnak a szocio-ökonomikus hátrányos helyzetben lévő népesség körében, elsősorban a fejlődő országokban.
EULAR ajánlás a rheumatoid arthritis szintetikus és biológiai terápiákra vonatkozóan: 2019
Egy nemzetközi munkacsoport a betegséget befolyásoló reumaellenes gyógyszerek (DMARD) biztonságosságát és hatásosságát vizsgáló szakirodalom-kutatás alapján a legutóbbi adatokból, azaz 2016-2019-ig áttekintette a korábbi ajánlások mellett vagy ellen szóló új bizonyítékokat.
A tai chi és a fibromyalgia
A „New England Journal of Medicine” tudományos folyóiratban közölt randomizált egyszeres-vak vizsgálat eredményei alapján a tai chi hasznos lehet a fibromyalgiában szenvedő betegek számára.
SLE-ben jelentősebb a rituximabbal szembeni infúziós reakció, mint más betegségekben
A BMC Rheumatology szakfolyóiratban megjelent kutatási eredmények szerint a rituximab infúzióval szembeni reakciós arányok az SLE-ben szenvedőknél jóval jelentősebbek lehetnek, mint más betegségekben szenvedőknél.
Szteroid-indukált osteoporosis
A glükokortikoid-indukált osteoporosis (DIOP) gyakori, ugyanakkor katasztrofális következményekkel járó probléma, főként az idősödő népesség és a reumás betegek körében.
Vesetranszplantációs hírek lupus nephritisben
A Scientific Reports szakfolyóiratban megjelent brazil tanulmány szerzői kedvezőnek találták a vesetranszplantáción áteső lupus nephritisben (LN) szenvedő betegek 5 éves graft-és betegtúlélési arányait.
Köszvényes fellángolás védőoltás után
A nem-aluminimum adjuvánst tartalmazó rekombináns zoster oltás feltételezhetőleg a NLRP3 inflammaszóma aktiváción keresztül (RZV) a köszvényes fellángolások veszélyével jár. A kutatók annak lehetőségét vizsgálták, hogy más vakcinák is okozhatnak-e köszvényes fellángolást.
A férfiaknál is gyakori az osteopenia
The Journal of the American Osteopathic Association szakfolyóirat júniusi kiadásában megjelent egyik kutatás 30-50 éves alanyainak több mint egynegyede osteopeniában szenvedett.
A denoszumab és a risedronát hatékonyságának és biztonságosságának összehasonlítása
A vizsgálat korábbi beszámolója szerint a glükokortikoid kezelésben részesült alanyoknál a fél évente subcutan alkalmazott 60 mg-os denosumab egy éves kezelés után jóval nagyobb mértékben növelte a gerinc és a csípőcsont ásványi anyag sűrűségét (BMD), mint a napi egyszeri 5 mg orális risedronát.
A dohányzás abbahagyása csökkenti a rheumatoid arthritis kockázatát
Azoknál a felnőtteknél, akik évtizedek óta abbahagyták a dohányzást, alacsonyabb a rheumatoid arthritis kockázata, mint azoknál, akik csak a közelmúltban hagytak fel a dohányzással. - állapította meg egy amerikai vizsgálat.
Kísérleti vegyület a fibrotikus betegségek kezelésére
A belső sebek gyógyítására képződő hegszövetek normál esetben csendben visszahúzódnak. Bizonyos betegségek, például vese-máj- és tüdőfibrózis esetén azonban a hegszövetek elburjánzanak és elfojtják a létfontosságú szerveket. Ezek a betegségek javarészt kezelhetetlenek és végső soron halát okoznak.