szülés
A terhességi hipertonia és a szülés utáni kardiovaszkuláris halálozás kapcsolata
A Rutgers Health kutatói megállapították, hogy a terhesség alatti hipertóniás rendellenességek erőteljes összefüggést mutatnak a szülés után akár egy évvel bekövetkező, halállal végződő kardiovaszkuláris megbetegedésekkel.
Egyre kevesebb gyerek születik Európában
A rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint 2022-ben az élve születések száma az Európai Unióban 1960 óta a legalacsonyabb szintet érte el. Abban az évben mindössze 3,88 millió csecsemő született az EU-ban, ami az első alkalom, hogy a születések száma 4 millió alá csökkent.
Terhességi komplikációk és hosszú távú halálozás a nőknél
Komplikációval járó terhesség, például koraszülés vagy preeklampszia esetén nagyobb a kardiometabolikus rendellenességek kockázata a későbbiekben, az érintettek hosszú távú halálozási kockázatáról azonban keveset tudunk. Az ilyen jellegű kockázatok jobb megértésére van szükség a veszélyeztetett nők korai azonosítása, valamint a prevenciós lépések megkönnyítése érdekében.
Durva magyar statisztika: minden tizedik gyermek születik valamilyen problémával
A koraszülötteken kívül több száz gyermek születik ugyan időben, de például oxigénhiányos állapotban vagy valamilyen veleszületett fejlődési rendellenességgel. Így elmondható, hogy minden tíz-tizenegyedik gyermek valamilyen problémával jön a világra.
Ígéretes új szer a súlyos depresszió kezelésére
Az 50 mg/d zuranolont kapó betegek szignifikánsan nagyobb javulást mutattak a depressziós tünetekben, mint azok, akik placebót kaptak, a hatás gyors fellépése mellett.
Itt az első gyógyszer a szülés utáni depresszióra
Rengeteg nőt érint a szülés utáni depresszió: az Amerikai Járványügyi Hivatal (CDC) adatai szerint átlagosan minden nyolcadik nőnél jelentkeznek a betegség tünetei.
Nőként minden életkorban fontos a gátizmok egészségének védelme (VIDEÓ)
Már serdülőkorban érdemes elkezdeni a medencefenék vagy közismertebb nevén a gátizom védelmét célzó tornagyakorlatokat a Semmelweis Egyetem gyógytornász mestertanára, Friedrichné Nagy Andrea szerint.
Ez lehet a legideálisabb életkor a szülésre!
Túl fiatalon vagy a fogamzóképes kor vége felé gyermeket vállalni jelentősen kockázatosabb a magzat számára a Semmelweis Egyetem friss kutatása szerint. A leggyakoribbak és legveszélyesebbek a keringési rendszer fejlődési rendellenességei, illetve 20 éves kor alatti anyák esetében a központi idegrendszer, előrehaladott korban pedig a szív fejlődési rendellenességei, illetve az ajak és szájpadhasadékok is nagy arányban fordulnak elő a babáknál. A születési anomáliák kezelése milliárdokat emészt fel világszerte, ezért fontos lenne a szűrési protokollok életkorhoz igazítása – figyelmeztetnek a szakemberek.
Az ivóvíz lítium tartalma és az autizmus kapcsolata Dániában
Egy dán országos populáción alapuló, eseti-kontrollvizsgálatban egy kutatócsoport azt találta, hogy a terhesség alatt az anyai expozíció az ivóvízben lévő lítium magasabb lakossági szintjeivel kapcsolatban állt az utódok autizmus (ASD) kockázatának mérsékelt növekedésével.