szülészet-nőgyógyászat
A terhesség megváltoztatja a bélflóra összetételét
Köztudott, hogy a terhesség számos élettani változással jár, a Cornell Egyetem kutatói szerint a graviditás a bélflóra baktérium-összetételét is megváltoztatja, ám ezek a változások a terhességre nézve ártalmatlanok, sőt előnyökkel járnak. – olvasható a Cell című szakmai folyóirat augusztusi kiadásában.
Hormonális fogamzásgátlás és pajzsmirigy betegségek
Évtizedek óta úgy tudjuk: a pajzsmirigy betegségek kialakulását és lefolyását nem befolyásolják a hormonális fogamzásgátlók. Bár ez az egyszerű megközelítés a gyakorlatban továbbra is jól alkalmazható, az elmúlt évek néhány friss kutatása érdekes eredményekkel szolgált.
Az intravaginalis sling előnyei és rizikói
Egy amerikai tanulmány eredményei szerint, a vaginális prolapsus műtéte során behelyezett intravaginális sling csökkenti az inkontinencia kialakulásának valószínűségét, ám ugyanakkor némileg megnöveli a hólyagperforáció és a húgyúti fertőzések rizikóját.
Melyik a leghatékonyabb fogamzásgátlási módszer?
A fogamzásgátlókat anticoncipiens hatásuk mellett gyakran terápiás hatékonyságuk miatt is alkalmazzák egyes kórképekben. Az orális készítmények például hirsutizmus, dysmenorrhea, menorrhagia, a progeszterontartalmú intrauterin fogamzásgátló eszközök (IUD) pedig szintén a menorrhagia kezelésében bizonyultak hatékonynak.
Világszerte nő a koraszülések száma
A koraszülések arányának növekedése egyre nagyobb egészségügyi, társadalmi és gazdasági kihívást jelent a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt. A Lancetben publikált friss adatok alapján a tendencia nem túl biztató.
Közlemény összefoglaló
Nomegestrol-acetát és 17ß-ösztradiol, illetve levonorgestrel és etinil-ösztradiol tartalmú kombinált monofázisos oralis fogamzásgátlóknak az endokrin működés markereire kifejtett hatásainak összehasonlítása
A kombinált hormonális fogamzásgátló tabletta napjainkban a leggyakrabban használt, legnépszerűbb reverzíbilis fogamzásgátló módszer. A folyamatos gyógyszerfejlesztések hatására a gesztagén komponens újabb és újabb generációi egyre szelektívebbé váltak. Ezzel párhuzamosan az ösztrogén hatást kiváltó etinil-ösztradiol koncentrációját folyamatosan csökkentették a kezdeti tablettánkénti magas, 50 µg-os dózisról az alacsony, 35 µg-ot meg nem haladó hormontartalomra.
‘WHO Checklist’ a szülőszobán: hogy sok bába közt ne vesszen el a gyerek
A nagy számok törvénye értelmében minden sokszor ismétlődő folyamat során előbb-utóbb az elkövethető hibák mindegyike elkövetésre is kerül. A betegellátásban ez életekbe kerülhet. A hibázás megelőzését szolgáló, az egészségügyben is egyre elterjedtebb ‘checklist’-ek alkalmazása a szülőszobai munkát is elérte.
Közlemény összefoglaló
Nomegestrol-acetát és 17ß-ösztradiol, ill. levonorgestrel és etinil-ösztradiol tartalmú kombinált monofázisos oralis fogamzásgátlók hemosztázisra, lipidekre és szénhidrát anyagcserére kifejtett hatásainak összehasonlítása
Az elmúlt ötven évben a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták a leggyakrabban használt, legnépszerűbb fogamzásgátló módszerré nőtték ki magukat. A folyamatos gyógyszerfejlesztések hatására a gesztagén komponens egyre szelektívebb hatásúvá vált, az ösztrogén hatást kiváltó etinil-ösztradiol koncentrációját pedig folyamatosan csökkentették.
Az álló munkát végző várandósok kisebb súlyú babákat szülnek
A terhesség alatt a - heti 40 óránál több - sok állást igénylő munkavégzés negatív hatással lehet a születendő gyermek fejlődésére. – olvasható az Occupational and Environmental Medicine júniusi online kiadásában megjelent holland tanulmányban.
Autista lehet az elhízott terhes gyermeke?
A terhesség alatti elhízás számos veszélyt hordoz az anyára és a magzatra nézve is. A túlsúlyos terhesek körében köztudottan gyakoribb a preeclampsia, a cukorbetegség, a császármetszés és annak postoperatív komplikációi vagy akár a nagy születési súlyhoz kapcsolódó szülés alatti szövődmények. Erre a listára feliratkozhat a gyermek mentális fejlődésének zavara és autizmusa is.
Elektív szülésindukció vs. várakozás terminusban: a legújabb adatok II. rész
A címben felvetett dilemma aktualitását és jelentőségét bemutató első cikkünk folytatásaként a témával foglalkozó második cikkünkben Sarah J. Stock és kollégái British Medical Journal-ben (BMJ) röviddel ezelőtt publikált eredményeit ismertetjük.
Elektív szülésindukció vs. várakozás terminusban: a legújabb adatok I. rész
Egy néhány napja publikált, egymilliónál több szülés adatait feldolgozó tanulmányban a nem orvosi javallatú (elektív), a 37. terhességi hét betöltése után végzett szülésindukciók esetében jobb magzati és anyai eredményeket találtak, mint a spontán szülés megindulására történő várakozás esetében. Mindezt a műtétes szülésbefejezések arányának növekedése nélkül.
Koraszülés prevenció pesszáriummal – a PECEP vizsgálat
Szülészek körében ismeretes, hogy a megrövidült méhnyak jelezte fenyegető koraszülés megelőzésére a progeszteron alapú hormonális kezelés különféle típusai mellett egy egyszerű pesszárium alkalmazása is hatékony lehet. A megdöbbentő az, hogy milyen mértékben.