szülészet-nőgyógyászat

A magzati stresszválasz bizonyítékai - Magzati fájdalom II. rész

A magzati fájdalomérzet szubjektív, „megélt” komponensének pusztán spekulatív, feltevéseken alapuló tárgyalásán túl akkor van módunk tudományos-orvosi igénnyel gondolkodni a témáról, ha tisztában vagyunk a nocicepcióban szerepet játszó idegrendszeri struktúrák egyedfejlődés során történő megjelenésének és „bekapcsolásának” időbeliségével, illetve az objektív stresszválasz neuroendokrin és cardiovascularis manifesztációit mérni tudjuk.

A fogamzásgátlás tényei. Mit mond a statisztika?

Orvosként gyakran találkozom azzal a kérdéssel, hogy mekkora az esély a teherbeesésre a ciklus egyes napjain, az egyes fogamzásgátlási módszerek esetében, melyik módszer mennyire megbízható, stb. A legtöbb esetben természetesen nem lehet pontos százalékot mondani, hiszen számos tényező befolyásolja a terhesség bekövetkezésének esélyét mind a nő, mind a férfi oldaláról. Jó támpontot jelentenek az alábbi adatok, melyek megmutatják az egyes fogamzásgátló módszerek hatékonyságát megfelelő és nem megfelelő használata esetén.

Magzati fájdalom I. – általános megfontolások

Az elmúlt évtized során a méhen belül növekvő magzat fájdalomérzetének meglétével vagy hiányával kapcsolatban komoly nemzetközi tudományos vita bontakozott ki. A téma nemcsak a területtel foglalkozó néhány kutatócsoport hozzászólását váltotta ki, de jelentős társadalmi, vallási, politikai vihart is kavart, továbbá nem elhanyagolhatóak a jogi, etikai, filozófiai aspektusai sem.

Hogyan késleltethető a klimax?

Néhány hónapja az egyik legelismertebb amerikai szülészet-nőgyógyászati folyóiratban, az American Journal of Obstetrics and Gynecology-ban jelentek meg egy klinikai tanulmánynak az eredményei, melyek felhasználásával lehetséges lehet a menopausa, azaz a változókor késleltetése.

A korai petefészek-kimerülés gondozása és a szűrővizsgálatok

A korai petefészek-kimerülésben (POF) szenvedő betegek gondozásának nem szabad kimerülni a klimakteriális tünetek és a meddőség kezelésében. A megfelelő genetikai és immunológiai szűrővizsgálatokkal betegünk rokonainál előre jelezhetjük a betegség fenyegetését és segíthetjük a családtervezést, illetve akár életveszélyes állapotokat előzhetünk meg magánál a betegnél.

A háziorvosoknak leggyakrabban feltett kérdések a fogamzásgátlókról

Azokat a leggyakoribb kérdéseket mutatjuk be a cikksorozat ezen részében, melyeket a fogamzásgátlót szedő nők legtöbbször feltesznek. A kérdések legnagyobb részére a tablettát szedő nő maga is megtalálná a választ a betegtájékoztató alapos átolvasása után, de sok esetben ez vagy nem történik meg, vagy biztosabbnak érzi, ha a nőgyógyásza/háziorvosa ad felvilágosítást.