szülészet-nőgyógyászat
Amit egy háziorvosnak tudni érdemes a fogamzásgátlókról
Háziorvosként érdemes tisztában lenni a fogamzásgátló tablettákkal kapcsolatos alapvető tudnivalókkal, ugyanis a beteg fogamzásgátló módszerét is figyelembe kell venni a háziorvosi gyakorlatban a különböző terápiás gyógyszerfelírás során.
A petefészek rezerv meghatározásának módszerei – általános ismeretek
Az asszisztált reprodukciós eljárások térnyerésével egyre nagyobb igény mutatkozik mind az orvos, mind a beteg részéről arra, hogy a petefészek működési tartalékait felmérjük. Számos klinikai és laboratóriumi módszer alkalmas erre, ezeknek a hatékonysága azonban rendkívül változatos.
A császármetszés-gyakoriság csökkentésének nem klinikai lehetőségei
Napjainkban részben jól megindokolható orvosi szempontok, részben klinikailag kevésbé elfogadható tényezők a császármetszések gyakoriságának folyamatos növekedéséhez vezetnek. Egy friss tanulmány eredményei rámutatnak, milyen módon lehetne csökkenteni az orvosilag nem indokolt császármetszések számát.
Átverés terhességi hormonnal – a hCG diéta
Több mint fél évszázados múltra tekint vissza és újra reneszánszát éli a fogyni vágyók körében az az elképzelés, hogy a terhességi hormon injekcióban, kapszulában vagy cseppekben történő alkalmazása igen hatékonyan segíti elő a fogyást. Orvosi kutatások támasztják alá, hogy átverésről van szó.
Alvási szokások és halvaszülés
Egy frissen publikált vizsgálat szerint akár két és félszeresre is növekedhet a magzat harmadik trimeszteri méhen belüli elhalásának kockázata azoknál a terheseknél, akik hanyatt fekve alszanak.
SLE-s terhes gondozásának speciális szempontjai III. – a terhesség második fele és a szülés
Cikksorozatunk befejező részében az SLE-vel szövődött terhesség harmadik trimeszterének speciális terhesgondozási feladatait, a szülés körüli és az újszülöttel kapcsolatos teendőket tekintjük át.
SLE-s terhes gondozásának speciális szempontjai II. – a terhesség első fele
Az SLE-ben szenvedő beteg tervezett terhességének optimális időzítésével, a preconceptionalis gondozással foglalkozó első cikkünk folytatásaként jelen írásunkban a terhesség első felének speciális szülészeti teendőit foglaljuk össze.
SLE-s terhes gondozásának speciális szempontjai I. – A terhesség előtt
A szisztémás lupus erythematosus (SLE) a terhesség kezdetétől a végéig mind az anyára, mind a magzatra nézve komoly veszélyeket rejt. SLE-ben szenvedő terhes gondozása során emiatt számos speciális körülményre kell tekintettel lenni – cikksorozatunkban ezeket igyekszünk összefoglalni.
Fragilis X szindróma és korai petefészek-kimerülés
A fragilis X szindróma (FXS) a Down-szindróma után a második leggyakoribb mentális retardációt okozó kórkép. Kevésbé közismert azonban a genetikai rendellenesség nőgyógyászati vonatkozása: amíg a betegségért felelős gén teljes mutációja FXS-t okoz, addig a részleges mutáció a petefészek korai kimerüléséhez (premature ovarian failure, POF) vezet.
Invazív és non-invazív Down-szindróma szűrés II. – A legújabb technika
A témával foglalkozó cikkünk első felében a Down-szindróma szűrésének klasszikus non-invazív és invazív módszereit, valamint a legújabb irányvonalat képviselő, az anyai vérből nyerhető magzati DNS-minták kimutatásán alapuló diagnosztikai eljárások fejlődését mutattuk be. A cikk második felében a legújabb, ígéretes technikáról számolunk be.
Invazív és non-invazív Down-szindróma szűrés I. – Régi és új módszerek
A napjainkban alkalmazott noninvazív Down-szindróma szűrési módszerek esetében az álpozitív eredmények gyakorisága a legjobb esetben is 3-5%-os. Mivel a kóros lelet a magzat szempontjából nem veszélytelen invazív vizsgálatok elvégzéséhez vezet, ígéretes lehet egy új módszer, melynek segítségével az anyai vérből keringő magzati DNS minta meghatározására került sor.
Gyógyszeres hányáscsillapítás a terhesség első trimeszterében
Statisztikai adatok alapján tízből hét terhes szenved a terhesség első trimeszterében és a második trimeszter elején a heteken át kínzó hányingertől és hányástól. Mivel ez az időszak köztudottan a feljődő embrió organogenesisének időszaka, az orvosok félelme miatt a kismamák sokszor nem részesülnek adekvát tüneti kezelésben.
Az ovuláció időpontjának előrejelzése otthon – az LH-teszt
A nőgyógyászati endokrinológiai, valamint a meddőségi kivizsgálásnak egyik első lépése annak meghatározása, lezajlik-e a petefészekben megfelelően a peteérés és tüszőrepedés folyamata. Amennyiben a válasz pozitív, a terápia szempontjából sokszor fontos pontosan tudni, mikor.