szülészet-nőgyógyászat

Sok kismama nem jut elég D-vitaminhoz

Az Egyesült Államokban 70% a terheseknek nem jut megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz, állítják a University of Colorado Denver School of Medicine (UCDSM) és a Massachusetts General Hospital kutatói. Ráadásul a rengeteg terhesvitamin, amit sok nő szed, nem tartalmaz a szükséglet kielégítéséhez elegendő D-vitamint.

Bizonyos betegségek kockázata már az anyaméhben eldől, de a nemtől is függ

A terhesség során az édesanya génjeinek egy része próbálja őt megvédeni a magzat túlzott kívánalmaitól, ugyanakkor az apától örökölt, úgynevezett „imprinted géneknek” az a céljuk, hogy a magzat a lehető legtöbb erőforráshoz hozzájusson. Ez a küzdelem a felnőttkori betegségek egyik meghatározója lesz, derült ki a Münchenben május 6-tól 8-áig tartott nemzetközi, A programozás ereje címmel meghirdetet konferenciáján.

Pajzsmirgy és terhesség III. - Hyperthyreosis és autoimmun pajzsmirigybetegségek terhességben - 1. rész

A hyperthyreosis syndromát a kiváltó okok alapján immun− és nem−immun hyperthyreosisokra osztjuk. A nem−immun hyperthyreosist főként a toxikus adenoma és egyes gyógyszerek okozzák (jód, thyroxintúladagolás, amiodaron). A struma ovarii és a struma lingualis által kiváltott pajzsmirigy−túlműködés irodalmi ritkaságnak számít. Fiatal korban leggyakrabban autoimmun tényezők váltják ki a hyperthyreosist, amelyek közül a Basedow–Graves kór (BG−kór) és az autoimmun thyreoiditisek a legfontosabbak.

Magyar Perinatológiai Társaság IX. Kongresszusa

Az idei kongresszus Pécsett, 2010. október 1-2. között, a gyermekkardiológus kollégákkal közösen kerül megrendezésre, a szívfejlődési rendellenességek intrauterin felismerése, a magzati szívritmuszavarok diagnosztikája és terápiája olyan határterület, ahol a szülészek, kardiológusok és a neonatológusok közös erőfeszítései látványos sikereket eredményezhetnek.

Pajzsmirigy és terhesség II. - Az anya jódellátottsága

Az anya–magzat egységben az esetleges anyai alacsony pajzsmirigy-hormon-szint a magzatban elsősorban az élet első 12 hetében okoz jelentős thyroxin−hiányt; később egyre inkább kialakul a magzat önálló hormonképzése. Ha viszont ép az anya pajzsmirigye, de congenitalis hypothyreosis áll fenn – a thyroxin transplacentaris átjutása miatt – ugyancsak kimutatható a magzatban több−kevesebb thyroxin. A magzat természetes jódforrása kizárólag az anya, így az ő jódellátottsága meghatározó a magzati jódhiány szempontjából.

Az endometriosis IX. - A gyógyszeres kezelés mellékhatásai

A mellékhatások az alkalmazott hormonok direkt hormonális mellékhatásai (Danazol, Gestrinone androgén hatásai), vagy indirekt mellékhatások, mint a közvetlen mellékhatással nem rendelkező készítmények által kiváltott androgén hormonális eltérések (GnRH-analógok postmenopausális hypoösztrogenaemiát okozó hatása), illetve másodlagos hatások (gesztagének metabolitjainak androgén mellékhatásai).