szülészet-nőgyógyászat
Sok kismama nem jut elég D-vitaminhoz
Az Egyesült Államokban 70% a terheseknek nem jut megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz, állítják a University of Colorado Denver School of Medicine (UCDSM) és a Massachusetts General Hospital kutatói. Ráadásul a rengeteg terhesvitamin, amit sok nő szed, nem tartalmaz a szükséglet kielégítéséhez elegendő D-vitamint.
Alvászavarokat okoz a gyermekeknél az anya terhesség alatti dohányzása
Egy új kutatás szerint ha az anya terhesség alatt dohányzik, nagyobb az esély, hogy gyermeke alvászavarokkal fog küzdeni.
A koraszülöttek érzékenyebbek a fájdalomra
A koraszülött babák sokkal akutabban érzik a fájdalmat, mint a rendes időre született újszülöttek. Ez javarészt a kórházi invazív kezelésnek köszönhető a szakértők szerint.
Bizonyos betegségek kockázata már az anyaméhben eldől, de a nemtől is függ
A terhesség során az édesanya génjeinek egy része próbálja őt megvédeni a magzat túlzott kívánalmaitól, ugyanakkor az apától örökölt, úgynevezett „imprinted géneknek” az a céljuk, hogy a magzat a lehető legtöbb erőforráshoz hozzájusson. Ez a küzdelem a felnőttkori betegségek egyik meghatározója lesz, derült ki a Münchenben május 6-tól 8-áig tartott nemzetközi, A programozás ereje címmel meghirdetet konferenciáján.
Pajzsmirigy és terhesség V. - Hyperthyreosis és autoimmun pajzsmirigybetegségek terhességben - 3. rész
E heti cikkünkben a Basedow-Graves kórban szenvedő terhes gondozásának legfontosabb ismérveit ismertetjük.
Ritka leukémiát okozhat a terhesség alatti alkoholfogyasztás
Ez a terhesek számára újabb ok az abszcinenciára, hiszen az alkohol megemeli egy ritka vérrák kockázatát is. Francia tudósok szerint az AML (akut mieloid leukémia), mely gyakran fatális kórkép, 56 százalékkal nagyobb valószínűséggel lép fel az alkoholt fogyasztó terhesek gyermekeiben.
Pajzsmirigy és terhesség IV. - Hyperthyreosis és autoimmun pajzsmirigybetegségek terhességben - 2. rész
A cikksorozat következő részében a hyperthyreosisban szenvedő terhesek legfontosabb laboratóriumi vizsgálatait és a pajzsmirigy túlműködés diagnózisának felállítását mutatjuk be.
Pajzsmirgy és terhesség III. - Hyperthyreosis és autoimmun pajzsmirigybetegségek terhességben - 1. rész
A hyperthyreosis syndromát a kiváltó okok alapján immun− és nem−immun hyperthyreosisokra osztjuk. A nem−immun hyperthyreosist főként a toxikus adenoma és egyes gyógyszerek okozzák (jód, thyroxintúladagolás, amiodaron). A struma ovarii és a struma lingualis által kiváltott pajzsmirigy−túlműködés irodalmi ritkaságnak számít. Fiatal korban leggyakrabban autoimmun tényezők váltják ki a hyperthyreosist, amelyek közül a Basedow–Graves kór (BG−kór) és az autoimmun thyreoiditisek a legfontosabbak.
Magyar Perinatológiai Társaság IX. Kongresszusa
Az idei kongresszus Pécsett, 2010. október 1-2. között, a gyermekkardiológus kollégákkal közösen kerül megrendezésre, a szívfejlődési rendellenességek intrauterin felismerése, a magzati szívritmuszavarok diagnosztikája és terápiája olyan határterület, ahol a szülészek, kardiológusok és a neonatológusok közös erőfeszítései látványos sikereket eredményezhetnek.
Pajzsmirigy és terhesség II. - Az anya jódellátottsága
Az anya–magzat egységben az esetleges anyai alacsony pajzsmirigy-hormon-szint a magzatban elsősorban az élet első 12 hetében okoz jelentős thyroxin−hiányt; később egyre inkább kialakul a magzat önálló hormonképzése. Ha viszont ép az anya pajzsmirigye, de congenitalis hypothyreosis áll fenn – a thyroxin transplacentaris átjutása miatt – ugyancsak kimutatható a magzatban több−kevesebb thyroxin. A magzat természetes jódforrása kizárólag az anya, így az ő jódellátottsága meghatározó a magzati jódhiány szempontjából.
Pajzsmirigy és terhesség I. - A pajzsmirigybetegségek és a meddőség
A pajzsmirigyhormonok közvetlen a petefészek működésére gyakorolt hatására utal, hogy pajzsmirigyhormon-receptorok mRNS−ét sikerült granulosa sejtekben kimutatni. A thyroxinkötő globulin (TBG) termelődését az ösztrogének serkentik, az androgének gátolják, bár férfiban és nőben hasonló TBG−szintek találhatók.
Az endometriosis IX. - A gyógyszeres kezelés mellékhatásai
A mellékhatások az alkalmazott hormonok direkt hormonális mellékhatásai (Danazol, Gestrinone androgén hatásai), vagy indirekt mellékhatások, mint a közvetlen mellékhatással nem rendelkező készítmények által kiváltott androgén hormonális eltérések (GnRH-analógok postmenopausális hypoösztrogenaemiát okozó hatása), illetve másodlagos hatások (gesztagének metabolitjainak androgén mellékhatásai).
Az endometriosis VIII. - A kezelés módozatai
A gyógyszeres kezelés az egyik lehetőség az endometriosis gyógyításában.