szülészet-nőgyógyászat
SARS-CoV-2 ellenes antitestek méhlepényen keresztüli átvitele
Az anyai eredetű antitestek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az újszülöttek immunitásában. Ha megértjük a súlyos akut respiratorikus szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) fertőzésre adott anyai antitest-válaszok dinamikáját a terhesség alatt és az ezt követő, méhlepényen keresztüli ellenanyag-átvitelt, az tájékoztatást adhat az újszülöttek kezeléséről, valamint az anyát érintő oltási stratégiákról.
SARS-CoV-2 a terhesség első trimeszterében
Hatással van-e az anya súlyos akut légzőszervi szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) fertőzése a terhesség első trimeszterében a magzati fejlődésre a tarkóredő vastagság (NT) és a vetélés alapján mérve?
Frissített ajánlás a várandós és szoptató nők Covid-19 elleni vakcinázásáról. 3. rész
Bill Walton az RCM igazgatója a következőket mondta el...
A preeclampsia és a metformin
A metformin csaknem egy héttel hosszabbította meg a várandósság időtartamát a korai preeclampsiában szenvedő nők esetében, és összefüggésben állt az újszülöttek rövidebb kórházi tartózkodásával is, - derül ki egy vizsgálat eredményeiből, amit január 28-án mutattak be az Anyai - Magzati Orvostudományi Társaság (’Society for Maternal-Fetal Medicine’; SMFM) 2021. évi, terhességgel kapcsolatos virtuális éves találkozóján.
Szubklinikus pajzsmirigy diszfunkció a terhesség első trimeszterében
Nincs általános konszenzus a TSH határértékeit illetően a várandósság során, így 2,5 vagy 4,0 mIU/L TSH koncentráció ajánlott az első trimeszter alatt (az Endokrin Társaság [2012-es], valamint az ATA (Amerikai Pajzsmirigy Szövetség, 2017-es irányelvei alapján). Ezidáig a TSH-szekréció fiziológiai eltéréseinek hatása még nem került értékelésre.
COVID-19 a várandós nők körében
A várandós nők a súlyos lefolyású 2019-es koronavírus megbetegedés (Covid-19) fokozott kockázatának lehetnek kitéve, ami valószínűleg az immunrendszerüket és légzésfiziológiájukat érintő változásokkal állhat összefüggésben. Kedvezőtlen terhességi kimenetelek, úgy, mint a koraszülés és a halva születés, gyakrabban fordulhatnak elő a Covid-19 megbetegedést okozó SARS-CoV-2 vírussal fertőzött várandós nők körében.
A méhen kívüli terhesség és a következő terhesség
Ha egy nőnél ectopiás terhesség fordul elő, mi kockázata annak, hogy ez újra előforduljon nála? Befolyásolja-e a méhen kívüli terhesség, mint kórelőzmény a jövőbeni, méhen belüli terhességek kimeneteleit?
A papillómavírusok vérrel is terjedhetnek
A papillómavírust korábban szigorúan nemi úton terjedő betegségnek tekintették, azonban egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy a nyúl és az egér papillómavírusai vérrel átvihetők voltak a megfelelő gazdaszervezetekre.
A szubklinikus hypothyreosis és a vetélés. 2. rész
Az elfogadott referencia tartományokat alkalmazva a kutatók diagnosztizáltaltan klinikailag nem diagnosztizálható hypothyreosist a résztvevők 0,2%-ánál, klinikailag nyilvánvaló hypothyreosist a résztvevők 0,3%-ánál, súlyos SCH-t (a TSH nagyobb, mint 10 mIU/L) a résztvevők 0,2%-ánál, és SCH-t (a TSH nagyobb, mint 4,5 mIU/L) a résztvevők 2,4%-ánál azonosítottak.
A szubklinikus hypothyreosis és a vetélés. 1. rész
Egy, a ’Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’ szaklapban közzétett prospektív, megfigyeléses vizsgálat szerint azok a nők, akiknek a kórelőzményében előfordult vetélés vagy subfertilitás, a szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 20% körül van, ha a TSH 2.5 mIU/L-es referenciaértékét alkalmazzuk.
Antibiotikumok és orális fogamzásgátlók: aggódnunk kellene?
Miután az orális fogamzásgátlók először elérhetővé váltak, aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az antibiotikumok befolyásolhatják azok hatékonyságát. A farmakokinetikai kimeneteleket és az ovulációgátlást vizsgáló tanulmányok áttekintése során azonban a CDC kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a gyakran alkalmazott nem enziminduktor antibiotikumok nem rontják az orális fogamzásgátlás hatékonyságát.
A fizikai aktivitás és az osteoporosis kapcsolata? 1. rész
Az ’Avon – szülők és gyermekek longitudinális vizsgálata’ elnevezésű felmérésben részt vevő betegek adatainak egy új értékelése arra enged következtetni, hogy a fokozott fizikai aktivitás kamaszkorban előnyös lehet abból a szempontból, hogy a kor előrehaladtával csökkenti az osteoporosis kockázatát.
Antidepresszánsok és születési rendellenességek
Az antidepresszánsok alkalmazása a terhesség alatt gyakori, azonban csak korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre az egyes antidepresszánsok és a különböző születési rendellenességek kockázatait illetően.