szülészet-nőgyógyászat

SARS-CoV-2 ellenes antitestek méhlepényen keresztüli átvitele

Az anyai eredetű antitestek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az újszülöttek immunitásában. Ha megértjük a súlyos akut respiratorikus szindróma koronavírus 2 (SARS-CoV-2) fertőzésre adott anyai antitest-válaszok dinamikáját a terhesség alatt és az ezt követő, méhlepényen keresztüli ellenanyag-átvitelt, az tájékoztatást adhat az újszülöttek kezeléséről, valamint az anyát érintő oltási stratégiákról.

A preeclampsia és a metformin

A metformin csaknem egy héttel hosszabbította meg a várandósság időtartamát a korai preeclampsiában szenvedő nők esetében, és összefüggésben állt az újszülöttek rövidebb kórházi tartózkodásával is, - derül ki egy vizsgálat eredményeiből, amit január 28-án mutattak be az Anyai - Magzati Orvostudományi Társaság (’Society for Maternal-Fetal Medicine’; SMFM) 2021. évi, terhességgel kapcsolatos virtuális éves találkozóján.

COVID-19 a várandós nők körében

A várandós nők a súlyos lefolyású 2019-es koronavírus megbetegedés (Covid-19) fokozott kockázatának lehetnek kitéve, ami valószínűleg az immunrendszerüket és légzésfiziológiájukat érintő változásokkal állhat összefüggésben. Kedvezőtlen terhességi kimenetelek, úgy, mint a koraszülés és a halva születés, gyakrabban fordulhatnak elő a Covid-19 megbetegedést okozó SARS-CoV-2 vírussal fertőzött várandós nők körében.

A szubklinikus hypothyreosis és a vetélés. 2. rész

Az elfogadott referencia tartományokat alkalmazva a kutatók diagnosztizáltaltan klinikailag nem diagnosztizálható hypothyreosist a résztvevők 0,2%-ánál, klinikailag nyilvánvaló hypothyreosist a résztvevők 0,3%-ánál, súlyos SCH-t (a TSH nagyobb, mint 10 mIU/L) a résztvevők 0,2%-ánál, és SCH-t (a TSH nagyobb, mint 4,5 mIU/L) a résztvevők 2,4%-ánál azonosítottak.

A szubklinikus hypothyreosis és a vetélés. 1. rész

Egy, a ’Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’ szaklapban közzétett prospektív, megfigyeléses vizsgálat szerint azok a nők, akiknek a kórelőzményében előfordult vetélés vagy subfertilitás, a szubklinikus hypothyreosis prevalenciája 20% körül van, ha a TSH 2.5 mIU/L-es referenciaértékét alkalmazzuk.

Antibiotikumok és orális fogamzásgátlók: aggódnunk kellene?

Miután az orális fogamzásgátlók először elérhetővé váltak, aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az antibiotikumok befolyásolhatják azok hatékonyságát. A farmakokinetikai kimeneteleket és az ovulációgátlást vizsgáló tanulmányok áttekintése során azonban a CDC kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a gyakran alkalmazott nem enziminduktor antibiotikumok nem rontják az orális fogamzásgátlás hatékonyságát.