szülészet-nőgyógyászat

Antibiotikumok és orális fogamzásgátlók: aggódnunk kellene?

Miután az orális fogamzásgátlók először elérhetővé váltak, aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az antibiotikumok befolyásolhatják azok hatékonyságát. A farmakokinetikai kimeneteleket és az ovulációgátlást vizsgáló tanulmányok áttekintése során azonban a CDC kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a gyakran alkalmazott nem enziminduktor antibiotikumok nem rontják az orális fogamzásgátlás hatékonyságát.

Új osteoporosis ajánlás. 2. rész

Az új, kettős hatású anabolikus hatóanyag, a romosozumab alkalmazására vonatkozó ajánlások és az osteoporosis hatóanyagok közötti biztonságos átváltás két olyan témakör, amelyekkel az Amerikai Klinikai Endokrinológusok Társasága (’American Association of Clinical Endocrinologists’, AACE) és az Amerikai Endokrinológiai Kollégium (’American College of Endocrinology’, ACE) postmenopausalis osteoporosis diganosztizálásával és kezelésével kapcsolatos legfrissebb klinikai gyakorlati irányelvei foglalkoznak.

Koronavírus és várandósság

Az egészséges kismamák nem fogékonyabbak a fertőzésre, és amennyiben megfertőződnek, az nem okoz súlyosabb tüneteket. A DE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója, valamint a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály főorvosa ad tanácsokat.

Postmenopauzális vérzés és a méhtest daganat

Az összefoglaló megvizsgálta azt a méhnyálkahártya vastagságra (ET) vonatkozó döntési küszöbértéket (’cut-off’ érték), melynél kimutatható a méhtest daganat (EC) a postmenopauzális vérzésben (PMB) szenvedő nőknél, valamint az egyéb ultrahangvizsgálathoz kapcsolódó mérőszámok, mint az endometrium térfogat (EV), vascularizáció-flow index (VFI), vascularizáció-index (VI), és a méh erezet flow index (FI) klinikai hasznosságának értékelése.