terhesség
GLP-1 receptor agonisták – mennyire biztonságosak a terhesség korai szakaszában?
Egyre több tanulmány foglalkozik azzal, hogy vajon mennyire biztonságosak a GLP-1 receptor agonisták és az egyéb nem inzulin természetű antidiabetikus gyógyszerek a terhesség korai szakaszában 2-es típusú cukorbetegség esetén. Hogy mit mondanak a legfrissebb vizsgálatok?
Az atópiás bőrgyulladás és a terhességi GBS-kolonizáció kapcsolata
Az atópiás dermatitiszben (AD) szenvedő terhes nők nagyobb valószínűséggel kolonizálódnak B-csoportú streptococcusszal (GBS), mint más terhes nők, egy nagy keresztmetszeti vizsgálat eredményei szerint.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
„Kapzsi gént” kap az apától a magzat, hogy minél több tápanyagot szívjon el az anya szervezetéből
A méhlepényben megtalálható IGF-2 gén az apától származik, a nem megfelelő működése pedig túl nagy vagy túl kicsi magzatokhoz vezethet. Ezt vizsgálták most meg közelebbről brit kutatók.
A peripartum kardiomiopatia hatása a későbbi terhességekre
A peripartum kardiomiopátiában (PPCM) szenvedő betegek későbbi terhességeinek (SSP) hosszú távú anyai kimenetelét ezidáig még nem elemezték. Egy vizsgálat célja az volt, hogy a PPCM-ben szenvedő nőknél az SSP-k hosszú távú túlélését értékeljék.
Több száz párnak ad esélyt a családalapításra az SZTE Reprodukciós Medicina Intézete
Több száz dél-alföldi párnak ad esélyt a családalapításra a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), amely a kormány döntése alapján egy éve vette át a Kaáli Intézet szegedi telephelyét.
50 év után változik: máshogy kell majd elvégezni az otthoni terhességi tesztet
Forradalmi változás jön az otthoni terhességi tesztek évtizedek óta szokásos módjában.
Ötből egy esetben természetes úton is teherbe eshetnek a nők a lombikeljárás után
Ötből egy esetben természetes úton is teherbe tudnak esni azok a nők, akiknek korábban mesterséges megtermékenyítéssel született gyerekük - derült ki a Human Reproduction cím szaklap friss számában megjelent kutatásból, amelyet a The Guardian című lap ismertetett szerdán.
Súlyos következményei lehetnek a terhesség alatti kanabisz fogyasztásnak
Mindegy, a terhesség mely trimeszterében fogyaszt egy nő kannabiszt, egy új tanulmány szerint az újszülött minden esetben kisebb súllyal jön a világra és más negatív következményekkel is járhat a dolog.
Hypertonia és terhesség: milyen az iszkémiás és nem iszkémiás szívelégtelenség kockázata?
Bár a terhesség kedvezőtlen kimenetele a kardiovaszkuláris betegségek fokozott kockázatával jár, hiányoznak a magas vérnyomású terhességet követő szívelégtelenség időzítésével és altípusaival kapcsolatos vizsgálatok.
Biológiai életkor - megvizsgálták, mitől fiatalodhatunk vagy öregedhetünk
Egy magyar szakember, Kerepesi Csaba, a SZTAKI Informatikai Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa is részt vett abban a programban, amely az ember biológiai öregedését vizsgálta.
Allergiásak lesznek-e az édesszájú kismamák gyermekei?
Rossz hír a kismamák számára, hogy a terhesség alatti folytonos csokoládé- és süteménymajszolás, valamint a cukros üdítők kortyolgatása a későbbiek során hozzájárulhat gyermekük allergiás és asztmás megbetegedéséhez.
A Zika vírus okozta magzati microcephalia csak a terhesség késői szakaszában mutatható ki egyértelműen
Egy vizsgálat szerint a terhesség korai szakaszában végzett prenatális képalkotó vizsgálattal még nem mutatható ki egyértelműen a microcephalia a Zika vírussal fertőzött anyák magzatainál.