természet
Ezek a látványosságok eltűnhetnek a világból
Létezik pár olyan helyszín a Földön, aminek meglátogatását nem biztos, hogy megéri későbbre halogatni – mutatunk 5 olyan látványosságot, amit 10 év múlva már nem biztos, hogy viszontláthatunk.
Meglehet a felesleges CO2-kibocsátás kulcsa Európában
Az őserdők szénmegkötése sokkal nagyobb, mint korábban gondolták. Magyarországon a legöregebb, legtermészetesebb állomány a Kékesen található 3 ezer éve háborítatlan ősbükkös. Ám az erdőink jelenleg nem ilyenek, a "visszavadításért" tenni kellene.
Milliók halhatnak szomjan a talajvíz hiánya miatt?
Elkeserítő hírek: Német kutatók számításai szerint 2100-ra akár több száz millió ember élhet majd olyan területen, ahol a globális felmelegedés miatt fogyaszthatatlanná válik a talajvíz.
Különc életet élnek az alliteráló nevű rovarok a kertben és a levendulásban
Mindenhol a legszebb pompájukat mutatják most a nyári virágok, és köztük talán a levendula a kirándulók egyik kedvence. A nagy területeket lilára festő virág nemcsak az emberi szemnek szép, de a rovarok is rendkívül szeretik a nektárját. Ha csak pár percig elmélyülünk egy tő levendula életében, csoda rovarokat láthatunk. Őrületes cikázás, zsongás, szemmel alig lekövethető hatékonyság, méhek, lepkék, legyek, bogarak gyűlnek az ellenállhatatlan illatra.
A magyar hegyi patakok felét kiszáradás fenyegeti
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) munkatársai folyamatosan vizsgálják a klímaváltozás hazai ökoszisztémára gyakorolt hatásait – olvasható az intézmény közleményében. Új tanulmányuk alapján a legdrámaibb átalakulás a korábban állandó vizű hegyi patakokban figyelhető meg: egyre gyakrabban száradnak ki, ami felkészületlenül éri élővilágukat. Az eredmények szerint a kiszáradás miatt a fajok és az egyedek száma csökken, ám az első, rövid idejű kiszáradások után megnő azon fajok aránya a közösségben, amelyek helyben ki tudják várni a víz visszatérését.
Az alvásunkra is hatással lehet, ha betondzsungelben élünk
A természet közelségének az alvásunkra gyakorolt pozitív hatását egyre több kutatás erősíti meg. Nemrég egy olyan tanulmány jelent meg, amelynek során 18 országra vonatkozóan végeztek reprezentatív, tehát a helyi népesség sajátosságait arányosan leképező vizsgálatokat – és nagyon izgalmas eredményeket kaptak.
Január óta hatmillió hektár erdő veszett oda
Idén már több mint százezer embernek kellett elhagynia lakhelyét az erdőtüzek miatt Kanadában. Folyamatosan romlik a levegőminőség.